Розумний будинок: дорого, складно, небезпечно?
Багато хто чув такі твердження, через що не може перекласти побутові завдання на смарт-техніку. Сьогодні розберемося з головними міфами про розумний будинок і з’ясуємо, чому точно не варто вірити.
Розумний будинок – це дуже дорого
Перші прототипи розумного будинку з’явилися ще в 1940-х роках. Як і багато розробок того часу, вони спочатку використовувалися у військових цілях, а потім поступово увійшли у звичайне життя. Саме поняття «розумний дім» з’явилося в 1970-х роках у США. В Україні ж – тільки в 1990-х, інформує UAINFO.org з посиланням на портал htg.com.ua.
Спочатку ці системи були дуже дорогими, але з часом вони ставали дедалі доступнішими. Велику роль у цьому процесі зіграв не тільки розвиток технологій, а й висока конкуренція серед виробників.
Зараз системи розумного будинку представлені в різних цінових сегментах і зробити свій будинок розумним стало зовсім недорого.
Розумним будинком складно користуватися,
він тільки для «гіків»
Звичайно, не всі люди з технікою на «ти», але розробники розумного будинку це враховують. Сучасні системи управління розумним будинком розраховані не на професіоналів, а на звичайних користувачів. Розібратися в них нітрохи не складніше, ніж навчитися користуватися смартфоном.
Існує кілька способів управління системою розумного будинку: через інтернет за допомогою мобільних пристроїв або в ручному режимі (вимикач або сенсорний екран на смарт-приладі).
Також багато систем підтримують фірмових голосових помічників, яким можна віддавати команди через розумні колонки або навіть смарт-телевізори.
Крім того, побут користувачів значно спрощується завдяки заздалегідь заданим сценаріям. Так, натискання на одну кнопку або навіть голосова команда (наприклад, «Доброго ранку») може запускати одразу безліч пристроїв і процесів, які зазвичай доводиться виконувати по черзі: вимкнути будильник, увімкнути світло, відрегулювати температуру в приміщенні, поставити чайник.
Потрібно міняти всю техніку на моделі одного бренду,
інакше розумний дім не працюватиме
Тут більше важливий не виробник, а протокол, який пристрої використовують для роботи з системою розумного будинку. Більшість систем підтримує інтеграцію гаджетів іншого бренду. Наприклад, до техніки Samsung можна підключити гаджети Redmond, Rubetek, Xiaomi та інші.
Щоправда, є ще один нюанс: іноді пристрої одного виробника виявляються несумісними один з одним через використання різних протоколів. Вони просто працюють на різних частотах: таке трапляється з моделями однієї марки, але виробленими для різних ринків (наприклад, Європа і Китай). Купуючи смарт-пристрої, радимо звернути увагу на те, де вони вироблені, а також на те, який протокол зв’язку використовують.
Розумні будинки не можуть працювати без інтернету
Існують протоколи, які працюють без підключення до інтернету. Так, сучасні гаджети використовують протоколи Z-Wave і ZigBee, підключаються через Bluetooth і локальний Wi-Fi, а також можуть використовувати радіоканал.
Безумовно, деякі системи вимагають для своєї роботи підключення до інтернету, але більшості достатньо локальної мережі. Але врахуйте, що, наприклад, світло за допомогою команди вимкнути можна, а ось автоматично увімкнути його разом із заходом сонця – ні, адже система не зможе дізнатися, в який час заходить сонце, не заходячи в інтернет.
Розумний будинок – це небезпечно
Як і у випадку з іншими пристроями, в розумному будинку користувач повинен сам стежити за безпекою. Є кілька правил, з якими ви можете бути впевнені, що ваш розумний будинок – ваша фортеця:
купуйте пристрої тільки у перевірених інсталяторів/постачальників і з гарантією виробника;
регулярно перевіряйте й оновлюйте ПЗ вручну, не покладаючись на автоматичні оновлення;
переглядайте статистику в застосунку розумного будинку: вас мають насторожити зростання трафіку і зміна поведінки смарт-пристроїв;
якщо можливо, встановіть джерело безперебійного живлення і зробіть розумний будинок максимально незалежним від інтернету.
Якщо електрика відключиться, то виникнуть проблеми
Якщо у вас вдома спостерігаються проблеми з подачею електроенергії, то можна встановити джерело безперебійного живлення. Це може бути як централізований генератор, так і окремі акумулятори для датчиків, розеток тощо. Головне, стежити за їхнім рівнем заряду.
Хаби або, наприклад, розумні колонки часто підтримують SIM-карти, тож у разі вимкнення електрики та домашнього інтернету вони продовжать функціонувати за допомогою мобільної мережі. Після відновлення енергопостачання пристрої продовжать працювати як зазвичай.
Розумний будинок споживає занадто багато електроенергії
Це досить поширений стереотип, який не має нічого спільного з дійсністю. Навпаки, розумний будинок допоможе економити електроенергію за допомогою налаштування найрізноманітніших сценаріїв. Наприклад, світло буде автоматично вимикатися в приміщенні, де немає людей, якщо у вас є датчики руху. Також можна відрегулювати освітлення так, щоб лампи не світили на повну потужність у світлий час доби, а працювали за розкладом.
Оптимізувати витрати електроенергії можна не тільки за рахунок налаштувань системи освітлення, а й завдяки розумному клімат-контролю в будинку. Наприклад, якщо в приміщенні нікого немає, то опалення не працюватиме на повну потужність.
Система розумного будинку має сенс тільки у великих будинках
Скептики вважають, що немає сенсу встановлювати систему розумного будинку у звичайній квартирі, вважаючи, що користь вона зможе принести тільки в приміщеннях з великою площею, наприклад, у заміському будинку.
Насправді габарити приміщення не мають жодного значення: комфорт і безпека важливі і у величезному офісі, і в невеликій міській квартирі. Автоматичні системи клімат-контролю та освітлення, датчики витоків води і газу, димоуловлювачі роблять життя зручнішим і спокійнішим незалежно від розмірів вашого будинку. А розумна побутова техніка дасть змогу автоматизувати побут навіть у маленькій квартирі.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки