Вирішує мозок: нове дослідження показало, як саме голодування впливає на імунітет
Голодування може впливати на імунну систему навіть тоді, коли людина фактично не відмовляється від їжі. Вчені з Манчестерського університету виявили, що саме мозок керує перебудовою імунітету, реагуючи на сигнал про голод.
Нове дослідження Манчестерського університету може змінити наше розуміння того, що відбувається з імунною системою під час голодування, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
У дослідженні на мишах, профінансованому Дослідницькою радою з біотехнології та біологічних наук (BBSRC), вчені виявили, що гіпоталамус головного мозку контролює адаптацію імунної системи до голодування через кілька високоспеціалізованих нейронів, які відповідають за відчуття голоду.
Результати, опубліковані 4 квітня 2025 року в журналі Science Immunology, показують: саме сприйняття мозком голоду чи ситості, а не фактичне споживання їжі або обмеження калорій, є достатнім для викликання змін в імунних клітинах організму.
Читайте також: Як хронічне запалення змінює наш мозок, настрій, метаболізм та вік, – Оксана Скиталінська
Ці дані кидають виклик усталеній думці, згідно з якою лише нестача поживних речовин визначає, як імунна система реагує на голодування. Вони вказують на вирішальну роль мозку в цьому процесі.
Штучно активувавши певні нейрони мозку мишей, які зазвичай сигналізують про низький рівень енергії, вчені створили синтетичне відчуття голоду. Вже за кілька годин вони спостерігали стрімку перебудову імунних клітин у крові, зокрема помітне зниження рівня запальних моноцитів. Імунна відповідь таких мишей була ідентичною до тієї, що спостерігалась у тварин, які справді голодували.
Це відкриття може стати основою для нових методів лікування низки запальних захворювань, а також синдрому виснаження, який супроводжує рак, коли пацієнти втрачають вагу, попри достатнє харчування.
Також це дослідження допомагає пояснити, чому ожиріння часто пов’язане із запаленням, а люди з недоїданням більш схильні до інфекцій.
Читайте також: Для імунітету: вчені розробили дієту для здорового мікробіому кишківника
Доктор Джузеппе Д’Агостіно, керівник дослідження, зазначив: «Наше сприйняття здатне формувати тіло на рівнях, які ми не завжди усвідомлюємо. Це нагадування, що навіть несвідомі процеси у тілі залежать від сигналів мозку. Якщо ці сигнали змінюються — як під впливом зовнішніх факторів, так і внутрішніх порушень — процеси в організмі можуть піти хибним шляхом».
Професор Мет Хепворт, імунолог з Манчестерського університету, додав: «Ця робота ставить під сумнів давнє уявлення, що імунна відповідь на голодування зумовлена виключно дефіцитом поживних речовин. Вона підкреслює важливість нейроімунної взаємодії».
Доктор Кавальканті де Альбукерке, провідний автор також наголосив наступне: «Показавши, як мозок контролює імунну систему, ми можемо краще зрозуміти, як і коли голодування може приносити користь для здоров’я. Це відкриває нові шляхи лікування інфекційних, запальних, метаболічних і навіть психіатричних захворювань».
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки