Червоне м'ясо: скільки ж його варто споживати, аби не зашкодити здоров’ю
Фото: facebook.com/oleg.shvets.545
Вже у травні, з настанням тепла, починається сезон відпочинку на природі, зокрема з шашликами. Однак, як свідчать наукові дані, прихильність до червоного м'яса пов'язана з різними небажаними наслідками. Розберемося, скільки ж його варто споживати, аби не зашкодити здоров’ю.
Про це у Фейсбуці пише лікар гастроентеролог-дієтолог Олег Швець, інформує UAINFO.org.
"Червоне м'ясо має багато переваг. Це багате джерело вітамінів групи В і білка, а також гемовою формою заліза, яку організм засвоює набагато легше, ніж ту, що міститься в рослинах. Однак у м'ясі також багато холестерину і насичених жирів, а вони достовірно пов'язані з серцевими захворюваннями.
Дослідження показують, що певні консерванти в переробленому м'ясі (наприклад, салямі та ковбасах) пов'язані з підвищеним ризиком розвитку раку, так само як і хімічні речовини, що утворюються, коли м'ясо готується при високій температурі.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature Medicine у березні цього року, додає аргументів проти надмірного захоплення шашликами і стейками. Науковці спостерігали за близько 100 000 медичних працівників в Америці від середнього віку до 70 років, документуючи споживання ними продуктів (від ягід і листових овочів до картоплі фрі та піци) і загальний стан здоров'я. У дослідженні порівнювалися шанси дожити до 70 років у хорошій розумовій і фізичній формі для 10%, які їли найменше кожного продукту, і для 10%, які споживали його найбільше.
Ті, хто вживав найбільше червоного м'яса, мали одні з найгірших наслідків для здоров'я. У них було менше шансів досягти 70-річного віку, ніж у тих, хто не їв м’яса. А після 70 років вони частіше страждали від хронічних захворювань, а також з меншою ймовірністю були в хорошому розумовому, психічному та фізичному стані. Масштаб цих ефектів був більшим для червоного м'яса, ніж для інших нездорових продуктів, як десерти.
Читайте також: Вживання м'яса підвищує ризик розвитку діабету 2 типу, – дослідження
Результати спостережних досліджень самі по собі є сумнівною основою для медичних рекомендацій. Адже люди, які беруть у них участь, іноді не кажуть повної правди про своє харчування і часто не можуть згадати точну кількість спожитої їжі.
Втім, Міжнародне агентство з вивчення раку, що входить до складу Всесвітньої організації охорони здоров'я, на основі спостережень зробило висновок, що ризик розвитку раку зростає на 17% на кожні 100 г червоного м'яса, яке людина з'їдає щодня, і на 18% на кожні 50 г переробленого м'яса.
Докази шкідливого впливу червоного м'яса надають і рандомізовані контрольовані дослідження, які є джерелом наукової інформації з високою надійністю. У таких дослідженнях учасників протягом декількох тижнів годують раціоном з великою кількістю червоного м'яса, а потім змушують відмовитися від нього (або навпаки). Далі порівнюють вплив обох режимів харчування на біомаркери, які швидко реагують на небезпечні наслідки харчування, такі як зростання кров'яного тиску або рівня «поганого» холестерину.
Читайте також: Шість ознак, що ви їсте багато червоного м'яса та які проблеми можуть виникати
Результати одного з таких досліджень, опубліковані у 2019 році науковцями з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, показали, що дієта, багата на червоне м'ясо, підвищує рівень холестерину порівняно з харчуванням без м’яса, що містить таку ж кількість насичених жирів. Дослідження також виявило, що у людей, які їли червоне м'ясо, значно зріс рівень триметиламін-N-оксиду (ТМАО) - хімічної речовини, яка здебільшого синтезується в організмі при метаболізмі тваринних продуктів і яку пов'язують із серцевими захворюваннями.
Зрештою, зрідка їсти нежирне червоне м'ясо навряд чи зашкодить. Важливішим за будь-який окремий продукт є загальний баланс вашого меню. Тож, збираючись на барбекю, беріть з собою більше овочів", - завершує лікар.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки