Про "резерв" Путіна та головну небезпеку для України
Після горезвісних слів Путіна про розпад СРСР як геополітичну катастрофу стало ясно, що рано чи пізно головним об’єктом російської агресії стане Україна. Та вона вже і тоді ним була. Стала ним з дня ухвали Декларації про незалежність, затверджену пізніше на референдумі.
Так-так, зрозуміло, що саме українці (не лише етнічні українці, а українська політична нація) і Україна покінчили з Радянським Союзом. Адже до найостаннішого моменту в Росії мріяли про братське об’єднання трьох східнослов’янських народів. Солженіцин навіть цілий трактат про це написав. І, звичайно, вельми доречно пригадати слова Бжезінського про неповноцінність російської імперії без України. Але я наведу інші цитати. На підставі яких можна зробити висновок, що справи ще гірші. Що українська незалежність сприймається росіянами навіть не як непорозуміння, — таке ставлення було всі ці роки ,— а як виклик самому існуванню Росії.
Як і у випадку з Бжезінським, безпрограшний варіант — цитати з Івана Аксакова, слов’янофільство якого мало на увазі антисемітизм і українофобію. Але якщо антисемітизм був, ймовірно, побутовий, то неприйняття української мови і культури мало алармистський характер, на межі параної. Але й Аксакова я цитувати не буду.
Наприкінці восьмидесятих змістом перебудовних дискусій в Росії стала лайка між тими, хто вважав себе лібералами-західниками, і тими, хто позиціонував себе як консерватори-»почвєнники». Все це відбувалося під партійно-чекістською опікою, тому смішно було спостерігати, як полеміка на рівні цитат з Леніна перетворилася на війну публікацій раніше заборонених авторів, серед них з російського зарубіжжя.
Ліберали тоді просували спадщину Георгія Федотова, який сказав про те, що єдиним джерелом легітимності московського царя був ординський ярлик, назвав Росію спадкоємицею традицій орди. Багато чого було у нього сміливого і нового у поєднанні з глибокою церковною свідомістю і християнським почуттям. Але один текст мене здивував. Правда, це не той післявоєнний Федотов, який переконував емігрантів, що від Росії, яка перемогла, треба відгородитися, що буде нове протистояння, а не зближення з цивілізованим світом. Це стаття 1929 року «Будет ли существовать Россия?».
Текст невеликий. І дуже дивно, що при такому заголовку щодо кореневого пошуку «україн» виявляється п’ятнадцять згадувань. Здивування наростає в міру того, як читаєш цю статтю. Росією Федотов іменує російську імперію. І вважає, що Росія буде знищена самовизначенням інших народів. Ось цитати від повного ліберала:
«Із народів, що залишилися в Росії, пряма ненависть до великоросів зустрічається лише у наших кровних братів — малоросів, або українців».
«Від великороського — до російського. Це насамперед проблема України. Проблема дуже складна, щоб тут можна було торкнутися її більш ніж натяками. Але від правильного рішення її залежить саме буття Росії. Завдання це для нас формулюється так: не лише утримати Україну в тілі Росії, але вмістити й українську культуру в культуру російську. Ми присутні при бурхливому і надзвичайно небезпечному для нас процесі: зародженні нової української національної свідомості, по суті, нової нації. Вона ще не народилася остаточно, й її долі ще не визначені наперед. Убити її неможливо, але можна працювати над тим, щоб її самосвідомість стверджувала себе як особливу форму російської самосвідомості».
Ні, Федотов — не дикун. Він міркує про культуру, але... Але тим гірше:
«Ми маємо визнати і невпинно відчувати своїми не лише київські літописи і мозаїки київських церков, але українське бароко, яке так прищеплено в Москві, і київську Академію, що виховала російську Церкву, і Шевченка за те, що у нього багато спільного з Гоголем, і українську пісню, молодшу сестру пісні великороської. Це завдання — прихистити малороські традиції в загальноросійський культурі — перш за все випадає на долю південноросійських уродженців, що зберегли вірність Росії і любов до України. Віддаючи свої творчі сили Великоросії, ми повинні приділити і Малій (древній матері нашій) Росії частку серця і розуміння її особливого культурно-історичного шляху. У боротьбі з політичним самостійництвом, в обороні російської ідеї і російської справи на Україні не можна змішувати російську справу з великоросійською і заглушувати паростки теж російської (тобто малоросійської) культури».
Перепрошую за розлоге цитування, але воно було потрібне. Російський лівий ліберал, християнин, учений-медієвіст, накидає програму задушення в обіймах української культури, зовсім не замислюючись над тим, що «процес зародження нової української національної свідомості», який його лякає, не зупинити нічим. Історія знає лише один спосіб — геноцид. Але оскільки в новий час він до кінця жодного разу не здійснювався навіть із залученням найсучасніших технологій, приводить він до зворотного результату. Інколи відразу — так виник Ізраїль. Інколи десятиліття потому — Голодомор в історичній свідомості сучасної української нації.
Цитати з Федотова були потрібні, щоб приблизно охарактеризувати ті стереотипи, які володіли умами ліберальної російської інтелігенції, коли Україна отримувала незалежність. Це частина загального ставлення до історії самої Росії, яке в головному збігається й в емігранта Федотова, й у випускника радянської школи. Ключове тут не трактування бароко або ролі київського богослов’я в реформі патріарха Никона. Принципово важливий підхід до вивчення і висвітлення подій революції і громадянської війни.
Переконаний, що перелом в російській ідентичності і ставленні росіян до інших народів станеться лише після перегляду не якихось формулювань і визначень, що стосуються жовтневого перевороту і його наслідків, а за принципово іншого погляду на цю частину історії. Російська історична свідомість — як масова, так і більш високого рівня — залишає без уваги все, що відбувалося в майбутніх союзних республіках. І навіть в країнах Балтії і Фінляндії. Цю складову перевороту і громадянської війни навіть маргінальною не назвеш. Її просто немає для росіян.
Як немає і всього іншого, пов’язаного з національним розвитком інших народів у складі здохлого СРСР упродовж усієї історії цих народів. Іноді це оберталося на їх користь. Радянські цензори мало що розуміли в грузинських книгах і фільмах, дія яких відбувалася на початку двадцятого століття. У Вірменії було побудовано Сардарапатський меморіал на честь перемоги, здобутої армією Вірменської національної ради над османськими військами. Перемога ця передувала проголошенню Республіки Вірменії. А ось доля української культури й історії була незавидна. Імена Петлюри і Бандери були для кількох поколінь російських інтелігентів синонімами найлютіших ворогів людства. Можна говорити навіть про демонізацію частини української історії.
І це поєднувалося з ставленням до українців як до молодших братів, не зовсім повноцінним росіянам. Воно посилювалося за рахунок інтеграції української політичної і економічної еліти в союзну. Будь-яка кар’єра в імперії, не лише політична, пов’язана з положенням, яке відводиться народу в цій імперії. У Радянському Союзі фактичної рівності не було — українська самобутність за умовчанням вважалася найнебезпечнішою. Тут більшовики, самі того не знаючи, повністю поділяли позиції Георгія Федотова. Тому і виникла ситуація, за якої частина української еліти продовжувала залишатися орієнтованою на Росію і після отримання незалежності.
Те, що росіяни не вважали Декларацію, результати референдуму і нову українську державність чимось справжнім і серйозним, зрозуміло. Але всі ці роки на схожих позиціях залишалася і частина українського суспільства. Яка саме частина — питання найважливіше і щонайгостріше. Але, на жаль, українські соціологи не дають на нього відповіді.
Політична еліта, яка майже не оновилася після втечі Януковича і його наближених до Москви (я впевнений, що його втеча — частина кремлівського плану дестабілізації України, а зовсім не досягнення революції, якої не було) абсолютно точно почувається в Росії комфортніше, ніж в Україні. І не лише для росіян Декларація-91 і все, що за нею відбулося, не більше ніж умовність, один із ходів у з’ясуваннях з Москвою, предмет торгу.
Ось у тім, що незалежність, суверенітет, державність можуть бути предметом торгу, головна небезпека для України. І це головний резерв Путіна в його прагненні знищити Україну як самостійну державу. Його мотиви — інша тема. Але його рішучість і цілеспрямованість безперечні, а тому жодними переговорами, поступками і компромісами його не зупинити.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки