Бойова нічия місцевих виборів. Із позитивною динамікою
Сьогодні, 26 жовтня, я оцінюю ситуацію з виборами дещо оптимістичніше, ніж напередодні голосування, пише в своєму блозі на «Новому часі» політолог Володимир Фесенко. Щодо першого туру, я б відзначив, що вибори закінчилися своєрідною «бойовою нічиєю» влади та різноманітної опозиції. Влада в особі своєї партії, звичайно, втратила частину прихильників, рейтинги знизилися, але при цьому їй вдалося зберегти лідерство у багатьох регіонах.
Також відносними переможцями можуть себе відчувати відразу кілька політичних сил: «Самопоміч», яка дуже успішно виступила, особливо у великих містах, «Батьківщина», яка збільшила свої рейтинги (хоча при цьому не стала абсолютним переможцем, як багато хто очікував). «Свобода» дуже серйозно зміцнила свої позиції, але в основному за рахунок того, що сама влада зробила їй чимало «подарунків» напередодні виборів – я маю на увазі конфлікти зі свободівцями. Голосів їй додало і те, що «Правий сектор» у виборах не брав участі. Ситуація з рейтингами «Свободи» й УКРОПу свідчить про радикалізацію частини суспільства, і це потрібно брати до уваги. Але в цілому можна говорити про «бойову нічию».
Хто виявився відносно переможеним? Це «Опозиційний блок», який не отримав тотальної перемоги на Сході і Півдні з різних причин, в тому числі і через власні помилки, договорняки щодо Харкова, Одеси та деяких інших регіонів, і «Радикальна партія», яка не провела активну виборчу кампанію, що знизить її результати навіть у порівнянні з торішніми виборами.
Я більш оптимістично налаштований щодо другого туру. По-перше, у більшості міст ми бачимо явних лідерів на мерських виборах. Подекуди, як у Харкові, можна говорити, що вибори відбулися вже в першому турі, десь, як у Львові й Одесі, ситуація залишається невизначеною, і ще цілком можливо, що там переможець визначиться в першому турі, я цього не виключаю. Якщо ж відбудеться другий тур, то з високою ймовірністю переможуть чинні міські голови.
Потенційно найбільш конфліктний регіон другого туру – це, звичайно, Дніпропетровськ. Але те, що Філатов зайняв перше місце в цьому турі, суттєво посилює його шанси в другому і знижує ризики конфлікту в місті. Конфлікт був би можливий у тому випадку, якщо б перемагав Вілкул, і команда Коломойського не визнавала цієї перемоги. Якщо ж буде перемагати Філатов, то й особливого конфлікту не буде, хоча ризики залишаються.
Проблеми виникли не зовсім там, де їх очікували: у низці населених пунктів на Донбасі, в особливості, в Маріуполі. І виникли вони, на мій погляд, в тому числі й через процедурні проблеми. Зокрема, через те, що законодавець і ЦВК пішли на такий сумнівний крок, як можливість друкування бюлетенів з меншим рівнем контролю і в приватних друкарнях. Таке і раніше траплялося, але контроль був серйознішим. У результаті слабкого контролю на цих виборах виникли конфліктні ситуації. Крім того, дуже високий рівень взаємної недовіри, який проявився в Маріуполі, що паралізував роботу територіальних виборчих комісій у Красноармійську та деяких інших населених пунктах. Ці два фактори і призвели до того, що вибори в цих містах не відбулися.
В цілому ж, не варто драматизувати ситуацію: потрібно просто зробити правильні висновки, активніше працювати ЦВК, місцевій владі і зняти наявні проблеми.
Ці вибори не стали подією, але при цьому відбили досить показові політичні зміни, які відбуваються в тому числі й на місцевому рівні. І той факт, що проєвропейські політичні сили будуть представлені у місцевих радах у більшості регіонів країни, на Сході і Півдні зокрема, – відображення змін, що поступово відбуваються в країні, незважаючи на консервативні настрої в низці російськомовних регіонів.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки