MENU

Росія може спробувати стати на заваді вступові Чорногорії до НАТО, та шансів на успіх не матиме – політолог

3710 5

Балкани завжди мали дуже складні відносини з Росією, зазначає в своєму блозі на "Новому часі" політолог Сергій Таран. Історично цей регіон "зобов'язаний росіянам за те, що ті звільнили їх від турецького поневолення", як пишуть у підручниках історії. Але до різних народів регіону росіяни ставилися по-різному.

В основі створеної держави Югославії були серби, з якими РФ мала тривалі стосунки. По суті, Сербія на Балканському півострові грала таку ж роль, що й Росія в Російській імперії; роль об'єднувальної імперської структури.

У Східній Європі в цілому було дві країни, які традиційно мали добрі стосунки з Росією – Болгарія і Сербія. Навіть за часів Радянського Союзу якось серйозно розглядалося питання перетворення Болгарії на шістнадцяту республіку.

Але, коли розпався Радянський Союз і впала Берлінська стіна, країни Східної Європи взяли однозначний курс на НАТО та ЄС: безальтернативно, спокійно, як підказувала їм логіка. Взявши цей курс, вони були змушені рвати стосунки з Росією. Це стосується навіть таких традиційно проросійських країн, як Болгарія.

А на Балканах підтримувалися відносини з Росією, оскільки йшла війна, і ці країни не могли швидко вступити ні в НАТО, ні в ЄС. Це давало шанс Росії відновити свій вплив на Балканах, зрозуміло, маючи за головного союзника Сербію.

Чорногорія деякий час навіть підтримувала Росію в цьому прагненні, із вуст її керівництва лунали досить неоднозначні коментарі щодо Заходу і РФ. Проте, коли настав мир і країна побачила, як змінюється навколо Європейський союз, вона також вирішила вибрати західний курс.

Природно, це викликало дуже нервову реакцію в РФ. Зараз російські оглядачі пишуть, що мова йде тільки про запрошення в НАТО, Чорногорії знадобиться час на проведення деяких внутрішніх реформ, щоб це стало можливим. Так що, думаю, зараз Росія буде розхитувати ситуацію на Балканах, щоб спровокувати як мінімум відстрочку членства Чорногорії в НАТО.

Коли гібридна війна тільки почалася, на Заході розглядалися два регіони, куди Росія могла б поширити свою агресію: це країни Балтії (але ці країни – члени НАТО, так що цей варіант малоймовірний), а також країни Балканського півострова. Там це було можливо здійснити через держави, які не є членами НАТО.

Тепер Росія може спробувати перешкодити Чорногорії вступити в НАТО. Обійдеться їй це не дуже дорого, оскільки країни НАТО маленькі, але я не думаю, що це дасть якийсь результат. Зараз РФ переживає не найкращі часи і, якщо їй не вдалося реалізувати свої плани в Україні, куди вона завела війська, я не думаю, що вийде з країнами Балкан, тим більше, що вони дуже далеко.

При цьому балканські країни розташовані дуже близько до ЄС, і для того ж жителя Чорногорії контраст очевидний: він знає, що відбувається, як розвивається Євросоюз, бачить, що там краще. То чому він повинен дружити з Росією проти Заходу? Йому це не зрозуміло. Зрозуміти це можуть хіба що літні люди, в яких збереглася ностальгія за Югославією. Але Югославія і Чорногорія – це різні речі.

Спроби розхитування, безумовно, будуть, поки кремлівське керівництво перебуває в ілюзії "руского міра", і від цього нікуди не дітися. Але, раз РФ спіткала невдача в Україні, з Балканами їй точно немає на що розраховувати.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини