Біткоїн – у чому його феномен
Навряд чи хтось заперечить твердження, що претендентом №1 на статус феномена 2017 року у світі фінансів є біткоїн – найпопулярніша криптовалюта, пише у своєму блозі на "Новому часі" колишній міністр економіки України Богдан Данилишин. В останні кілька тижнів він привернув до себе чергову хвилю уваги. 8 листопада був досягнутий історичний максимум на той момент – $7882 дол. за біткоїн. Після цього за чотири торгові сесії криптовалюта обвалилася на 30%, до 5519 дол. за біткоїн. Далі почалося впевнене відновлення курсу, і 17 листопада найпопулярніша криптовалюта встановила черговий рекорд, досягши значення в $7998 за біткоїн. 20 листопада курс встановив новий рекорд у $8100.
Експерти (й не тільки вони) не перестають сперечатися про те, чи є біткоїни (як і інші криптовалюта) "пірамідою" або бульбашкою. Я вже пояснював, чому біткоїни не варто класифікувати як фінансову піраміду й чому ознаки бульбашки можна угледіти в динаміці його курсу. Але, напевно того, хто 1 січня цього року купив біткоїн за сформованим на той момент курсом в 923 дол. і продав його в минулі вихідні за 7998 дол., отримавши за 10,5 місяців прибуток в 767%, навряд чи сильно цікавить — збагатився він завдяки "фінансовій піраміді", з якої вдалося вчасно вийти, або завдяки бульбашці, який надувався запаморочливими темпами і не лопнув в невідповідний момент. Прикметно, що якщо раніше курс біткоїну падав на десятки відсотків, то для його відновлення потрібні кілька місяців, зараз же для цього вистачає тижня.
У чому феномен біткоїна? Це питання цікавить і тих, хто торгує криптовалютою, і тих, хто із заздрістю спостерігає за фінансовим успіхом торговців, і тих, хто розмірковує про можливість регулювання ринку криптовалют, і тих, хто розглядає питання крізь призму суто наукового інтересу. За певної частки фантазії може скластися враження, що біткоїни належать до класу так званих "товарів Гіффена". Таким терміном описують товар, попит на який збільшується в міру підвищення його ціни. Це товари, крива попиту на які нахилена вгору. Передісторія виникнення терміна така Англійський економіст Роберт Гіффен у другій половині XIX століття звернув увагу на цікавий факт — під час голоду в Ірландії обсяг попиту на картоплю, ціна якого постійно зростала, істотно збільшувався, що мало відверто нелогічний вигляд.
Однак подібний парадоксальний ефект спостерігався вкрай рідко, та й лише щодо товарів, без яких рішуче неможливо обійтися. Це було в описаному випадку з "картопляним голодом" в Ірландії, подібне відбувалося з рисом в Китаї. Очевидно, що біткоїни не належать до життєво необхідних товарів. Радше, "товар Гіффена" є цікавою аномалією, що головним чином приносить користь при перевірці розуміння студентами тонкощів ефектів доходу і заміщення. Але чому динаміка курсу і обсяги торгів біткоінів відповідають тому, як поводяться ціни і обсяги продажів "товарів Гіффена"? Мабуть, тому, що в світі все більшою популярністю користується точка зору: біткоїни – відмінний варіант зберегти і примножити заощадження. Поки все говорить про правильність цієї тези. Однак невідомо, як довго збережеться нинішня ситуація.
Читайте також: Чи є перспектива у криптовалют в Україні?
Якщо ж подивитися на динаміку курсу біткоїну крізь призму фундаментального аналізу, то, на відміну від захопливих ворожінь ( "піраміда" або "бульбашка") або цікавих економічних чудасій ("товар Гіффена") можна знайти цілком логічні пояснення його недавньої курсової динаміки. По-перше, настороженість щодо звичних фіатних грошей, помножена на численні раніше відмічені цінові ралі біткоїну, призводить до того, що в свідомості кріптоінвесторів і звичайних людей зараз біткоіни вважається одночасно і "тихою фінансової гаванню", і надприбутковим активом. Все більше учасників ринку намагаються заробити на біткоъні, фінансові потоки множаться, курс зростає. По-друге, найбільша у світі ф'ючерсна біржа CME Group недавно повідомила, що планує організувати торгівлю деривативами на біткоъни ще до закінчення 2017 року. Це можна розцінювати як черговий доказ того, що класичні інвестори розглядають криптовалюту як загальновизнаний інструмент діяльності. Не виключено, що курс біткоъну, що підігрівається бажанням інвесторів отримати в розпорядження ф'ючерси нового типу, продовжить зростання. По-третє, циркулює інформація про те, що влада Китаю готується оголосити рішення про зняття обмежень ыз ринку криптовалют. Складно спрогнозувати – чи справді це станеться. З одного боку, частина відтоку капіталу з КНР відбувається за допомогою криптовалюти. З іншого боку, майнинґ і торгівля криптовалютою є одним зі складників економічного зростання Китаю, й урядові Піднебесної невигідно зростання гальмувати. Та й, як показала практика, складно протистояти обігу біткоїну.
Чому складно регулювати й контролювати ринок криптовалют? Багато в чому тому, що транскордонність обміну даними не дає можливості прив'язати учасників ринку криптовалют і проведені операції до якоїсь конкретної юрисдикції. Регулювання криптовалют і блокчейну належить одночасно до валютного, фінансового законодавства та регулювання ринку цінних паперів – локальних сфер законодавства, причому тут слабка міжнародна кооперація в регулюванні.
Система норм, які встановлені державою, називається правовим регулюванням. Через неї проявляються функції держави. Протягом декількох століть обсяги функцій держави збільшувалися, а сфера держрегулювання розширювалася. Але в останні півтора десятка років відбувається серйозна переоцінка ролі держави – у зв'язку із черговим витком науково-технічного прогресу. Законодавство в засобах масової інформації має не так вже й багато можливостей регулювати діяльність у блогах соцмереж. Органи "електронної демократії" в ряді країн значно спростили процеси виборів. Агрегатори служб таксі, які поєднують з навігаторами, зробили зайвим правове регулювання у відповідній сфері – потреба в наглядових органах щодо служб таксі сходить нанівець.
Чи потрібно регулювати ринок криптовалют? У кінці жовтня відбулося засідання Вищої експертної ради при Раді НБУ, його результатом стали рекомендації органам фінансової та юридичної влади активізувати роботу зі створення законодавчої бази, яка повинна сформулювати понятійний апарат ринку криптовалют і їхній правовий статус. Тому що поки реакції на рекомендації від держорганів немає, є і об'єктивне пояснення – зміна парадигми, яка необхідна для ефективного вирішення принципово нових завдань, вимагає часу. Але повна неврегульованість несе й чималі ризики. Наприклад, сумлінні підприємці, якщо вони використовують у своїй діяльності криптовалюти, не зможуть обґрунтувати доходи, отримані від операцій із ними.
Читайте також: Що означатиме легалізація криптовалюти
Якщо узагальнити найпоширеніші думки, є чотири базиси для початку правового опису статусу криптовалют:
– прирівняти криптовалюту до звичайної валюти;
– прирівняти криптовалюту до цінних паперів;
– прирівняти криптовалюту до матеріальних речей (товарів);
– сформулювати принципово нове регулювання, що підходить для криптовалют.
Найменш методологічно правильниммені видається варіант №3, всі інші – певним чином реалістичні.
Напрацювання законодавчої бази необхідне – адже невизначеність навіть на рівні понять відлякує певну кількість учасників ринку криптовалют. Правове регулювання ринку криптовалют, акуратне і невороже щодо його операторів, що виключає заборони, необхідне й державі, й учасникам ринку. Поступове введення криптовалют у правове поле, над створенням якого вітчизняним фінансовим і юридичним регуляторам необхідно починати роботу, важливе насамперед ось чому – для все більшої кількості людей в нашій країні біткоїни (або інші криптовалюти) стають зручною формою заощаджень і розрахунків. Але це зручно в тому випадку, якщо учасники ринку не тільки довіряють один одному, але й мають систему, що описує об'єкт операцій і моделі можливих дій. Ось тому Україні необхідно створювати спеціалізоване законодавство для криптовалютних операцій, а також компаній і громадян, що беруть участь у цьому ринку.
Так у чому ж все ж таки феномен популярності біткоїну? Варіантів відповіді багато, найпопулярніші – анонімність, транскордонність, високотехнологічність. Поки точно можна сказати лише те, що біткоїн зростає в силу того, що попит на нього збільшується. Але дуже складно передбачити, що буде далі – будь-який актив може як зростати в ціні, так і падати. Тому необхідно, щоб нинішні й потенційні учасники криптовалютного ринку чітко розуміли – можливі різні варіанти спрямованості курсової динаміки, і знали, що всі операції зі криптовалютою вони проводять на свій персональний страх і ризик, а пред'являти претензії до держави в разі несприятливої курсової ситуації з криптовалютою, якщо/коли такі можуть статися, безглуздо й необґрунтовано. Напевно, в цьому теж полягає феномен біткоїну.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки