MENU

36 років тому СРСР святкував перемогу в ООН. Нині вона працює проти Росії

3124 0

На хвилі обговорення резолюції Генасамблеї ООН щодо Криму розкажу вам історію іншої резолюції, яку мало згадують. А дарма.

9 грудня 1981 року Радянський Союз святкував перемогу в ООН. Із його ініціативи Генеральна асамблея ООН ухвалила “Декларацію про неприпустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав”. Українська РСР також святкувала, оскільки голосувала "за".

Західні країни голосували "проти". Причина полягала в тому, що Декларація запроваджувала настільки широке поняття втручання, що дозволяла авторитарним і тоталітарним режимам будь-який тиск на них кваліфікувати як... втручання у внутрішні справи.

А інтервенція – це було замість агресії. Бо з визнанням агресії і тоді було складно, як зараз. А з інтервенцією куди простіше, бо термін був гнучкіший.

Читайте також: Протистояння в нових умовах: як Заходові давати раду російській агресії

Тож по суті це була Декларація про те, що в наш час особливо розумні люди назвуть "гібридна війна". Вона вже тоді була гібридна. Власне, війна завжди була хоч трошечки, але гібридною. Одначе до такого красивого терміна додумалися лише зараз.

Так от, серед доволі класичних форм інтервенцій і втручання Декларація сказала щось принципово нове. Вона урочисто визнала “право й обов'язок держави боротися в межах її конституційних повноважень проти розповсюдження фальшивих і викривлених новин, що можуть тлумачитися як втручання у внутрішні справи інших держав, або як такі, що завдають шкоди зміцненню мира, співробітництва та дружніх відносин між державами та народами”.

Проблема фейкових новин вже тоді була однією зі ключових на міжнародному порядку денному. Але була специфіка – всі ці "західні голоси" та викривальні публікації дратували радянських товаришів, тому правду, а не брехню таврували "фальшивими новинами". По-нашому, модному – фейковими новинами.

В умовах ідеологічного протистояння комуністичної та капіталістичної систем вони були його справжньою зброєю та серйозною проблемою, якщо вже її вирішили підняти до рівня Генасамблеї ООН.

Читайте також: ООН раніше від України офіційно визнала, що триває російсько-українська війна – Голобуцький

Минуло 36 років. "Чи можна зупинити фейкові новини протягом наступних десяти років?" – таке запитання поставили 1100 експертам із питань інтернету та технологій. 51% відповіли “ні”, а 49% – “так”. Опитування робилося під час першої хвилі боротьби з фейковими новинами, яку 2017 року здійняли у США та ЄС.

Ну що сказати тим, хто вірує, що фейки таки поборять? Лише одне: свята простота.

А Декларація гарна – все змінилося, й тепер вона вигідна Україні та Заходові й невигідна Росії, яка скрізь втручається, часом із інтервенцією.

А ще Декларація гарна, бо держава не просто має право, а зобов'язана боротися з фейками. І кому ця боротьба не подобається, нехай скаржиться в ООН.

Дмитро КУЛЕБА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини