MENU

Як Донбас буває неправильним і чого в Україні немає крупних міст

2634 0

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, чому кажемо "на Донбасі", а не "в Донбасі"

Запитання від Асі Гарбузової: як писати слово кускус – разом чи через дефіс.

Поки що остаточної відповіді немає, тож пишемо разом – кускус.

До речі, при відтворенні українських імен і прізвищ латиницею український звук г краще передавати літерою h, а не g. Отже, раджу писати в електронній адресі Harbuzova.

Андрій Філіппський, головний редактор газети "Репортер", запитує, як правильно: ті, хто перемогли, ті, хто переміг, чи ті, що перемогли.

Читайте також: Пательня проти сковорідки – що ліпше?

Правильно – ті, що перемогли, і ті, хто переміг. Підстава така: що узгоджується і з одниною, і з множиною, а хто – лише з одниною.

На одному телеканалі вживають слово крупний щодо міст, також запитує читач. Чи можна казати крупні міста – чи все-таки великі?

За лексичними нормами української мови можна казати крупне (грубе) зернокрупний пісок (такий, що складається з окремих великих частинок), але великий талант, велика рогата худоба, велика промисловість, велике місто, показувати щось великим (широким) планом.

Читачка Галина Сухорукова з Краматорська прочитала в моєму блозі, що треба писати на Донбасі, а не в Донбасі, оскільки це частина території.

Завжди вважала, пише читачка, що правильно в Донбасі. Адже Донбас – це Донецький вугільний басейн, а ми ж не кажемо на басейні, пише пані Сухорукова.

Читайте також: Як народні депутати неправильно рахують – і не тільки вони

Тому їй здається, що на Донеччині, на Луганщині, але в Донбасі. А також – у Донецькій області, у Львівській області.

А ще читачка пише, що ця назва неправильна, бо те, що називається Донбас, часом охоплює й території, які не входять у Донецький вугільний басейн.

Відповідь: слово Донбас справді постало внаслідок скорочення назви Донецький (вугільний) басейн. Але тепер воно сприймається як одна лексема – назва однієї з частин України. Тому й кажемо: на Донбасі.

Звичайно, читачка має рацію: не вся територія Донецької та Луганської областей є Донбасом, але нам тепер не вистачає тільки ще й перекроювати південно-східні території. Хай буде так, як є: на Донбасі, в Донецькій області, в Луганській області, в Західній, Східній, Центральній Україні.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини