MENU

Чому наше майбутнє залежить від читання та уяви

1430 0

Одна з моїх улюблених публічних промов. Письменник Ніл Ґейман про те, чому наше майбутнє залежить від читання та уяви:

"...У 2007 році я був у Китаї на першому в китайській історії затвердженому партією з’їзді з наукової фантастики та фентезі. Якоїсь миті я відвів одного високопосадовця вбік і запитав його – чому? Наукову фантастику тут засуджували протягом тривалого часу. Що змінилося? Він сказав мені, що все просто. Китайці блискуче створюють речі, якщо інші люди дають їм схеми цих речей. Але вони не створюють інновацій, вони не винаходять. Вони не користуються уявою. Тому вони послали делегацію в США – в Apple, в Microsoft, у Google – і розпитали людей, які винаходили майбутнє, про них самих. І вони виявили, що всі вони читали наукову фантастику, коли були хлопчиками або дівчатами.

Читайте також: Не розумію, як люди знаходять час не читати – філософ

Художня література може показати вам інший світ. Вона може перенести вас туди, де ви ніколи не були. Щойно ви відвідаєте інші світи, як ті, хто з’їв якийсь казковий плід, ви ніколи не зможете бути повністю задоволеними світом, у якому виросли. Невдоволення – це добре: незадоволені люди можуть змінити і поліпшити свої світи, залишити їх кращими, залишити їх іншими.

І поки ми говоримо на цю тему, я хотів би сказати кілька слів про ескапізм. Цього терміну часто уникають, наче це щось погане. Начебто художня література "ескапізму" – це дешеві опіати, які використовують збентежені, нерозумні й обмануті, а єдина гідна література для дорослих або для дітей – це міметична література, що віддзеркалює найгірші реалії світу, в якому читач перебуває.

Читайте також: Смертельно поранений Голокостом: можливо, такі випробування і створюють геніїв

Якби ви опинилися у безвиході в неприємному місці та ще й із людьми, які хочуть вам нашкодити, і хтось запропонував би вам тимчасову втечу, невже ви б не скористалися нею? Література ескапізму – це саме така втеча. Це література, що відчиняє двері та показує сонячне світло, що дає вам місце, куди можна піти, де ви все контролюєте, де ви із людьми, з якими хочете бути. І книжки – це реальні місця, навіть не сумнівайтеся в цьому. І що куди важливіше, під час вашої втечі книги можуть дати вам знання про ваш світ і ваше скрутне становище, дати вам зброю, дати вам броню: реальні речі, які ви зможете забрати до своєї в’язниці. Навички, знання й інструменти, які ви зможете використати, щоби насправді втекти.

Як нагадує нам Джон Роналд Руел Толкін, єдині люди, які засуджують втечу, – це тюремники..."

Читайте, мрійте і змінюйте світ. Ну і, звичайно, прочитайте промову "Neil Gaiman: Why our future depends on libraries, reading and daydreaming" повністю.

Іван ПРИМЧЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини