MENU

Гробки й наша соборність – що між ними спільного

2510 0

Сьогодні, 17 квітня, на 9-й день після Великодня, чимало українців підуть на могили до своїх родичів. Хоча більша частина з тих, що обходять Радуницю, вже зробила це позавчора, скориставшись недільним вихідним, тобто пішла на гробки.

За повідомленнями київських медиків, у неділю з київських кладовищ надійшло 22 виклики швидкої медичної допомоги, 16 з яких – через сильне алкогольне сп’яніння.

Можливо, люди понапивалися на кладовищах, бо так і не зрозуміли, яке свято, та й чи свято взагалі, святкують, обходять або поминають. Бо Радуниця мала би святкуватися на 9-й день після Пасхи, тобто завжди у вівторок, і є нібито християнським, православним святом. Водночас гробки в усіх їхніх утіленнях (Могилки, Діди, Дзяди, Поминки, Провідки, Провідна неділя, Проводки, Рáдовниця, Радуниця, Бабський Великдень, Красна Гірка) – це дохристиянський, язичницький, поганський, праслов’янський празник.

Усі ці надзвичайно цінні знання обійшли б мене стороною, якби не хвиля фейсбучних цькувань і стьобу про гробки. Фотографії Олександра Чекменьова, на яких луганчани розкладають наїдки на могильних плитах, загрузають у багнюці чи валяються п’яні поміж недоїдків, хрестів і штучних квітів, гуляли мережею, викликаючи – чого гріха таїти – огиду.

Не забарилися й коментарі: один поважний і креативний пан у моїй стрічці, наприклад, писав: "Гробки", фуршет із небіжчиками... Шампанське, шашлики... Тільки не розказуйте, що це "давня українська традиція"! Цей дикий звичай прийшов до нас із Мордору (слава Богу, не дійшов до Галичини)...". 

Читайте також: Бути разом із предками: зустріч живих із тими, хто відійшов

Або ось ще таке від пані уже не з Галичини: "Впервые я услышала слово "гробки" где-то лет 15 назад. В моей семье, у моих родственников и знакомых всегда были "поминальные дни". И никаких "гробков". Ненавижу это жлобское слово, как, собственно, и обычай пить алкоголь и закусывать на могилах".

Якби не ці фото й бурхливі обговорення, я б і досі не знав, що таке гробки (та й гро́бки чи гробки́?) і чим вони відрізняються від Радуниці й поминальної неділі. Завдяки ґуґлу й вільному часу я отримав нагоду трохи заглибитися в суть цього химерного "свята", хоч і не впевнений, що зрозумів його.

Бо в нас на Закарпатті ніяких гробків немає. На могили ми ходимо першого листопада, тоді їх прибираємо, приносимо квіти, запалюємо свічки. Із дитинства пам’ятаю, як велично й загадково виглядає у такий вечір цвинтар – тисячі різноколірних вогнів ряхтять, наче це не кладовище, а меґаполіс, якийсь нью-йорк-бай-найт.

Для нас узагалі трохи дивний (хотів написати: дикий) вигляд мають трапези з пасками й крашанками на могилах, велелюдні учти й пиятики. Не кажучи вже про вмикання чи виконання (!) на цвинтарі улюбленої музики покійника.

Але я далекий від того, щоб такі звичаї на будь-який лад засуджувати чи висміювати. Навпаки: приглядаюся з цікавістю. Бо ці умовні "гробки" ‒ це і є втілення соборності; якщо ми хочемо жити в одній країні, то мусимо з повагою ставитися до звичаїв, заведених в інших регіонах. І "їхні" традиції нічим не гірші за наші, просто інакше виглядають. Вірогідно, що якийсь східняк на наші звичаї дивиться з тією ж сумішшю здивування й відрази, як ми на їхні гробки.

Читайте також: Про що цвинтар розкаже. ФОТОРЕПОРТАЖ

Зрештою, якщо захотіти, то будь-який звичай можна сфотографувати так, що він викликатиме огиду. Хіба немає в нас колядників, які на світле Різдво напиваються як свині й валяються попід плотами? Або хіба яйце-писанка, підкова над дверима, червона нитка на руці, перевертання табуреток, на яких лежала труна, прикрашання ялинок – не поганство, не язичництво?

Хіба не дивні гуцули, що весело святкують похорони; хіба не страшні молодики, які вдягаються в костюми монстрів під час Маланки в буковинському Красноїльську; хіба не дикі діти, які в поливаний понеділок перетворюють центр Львова на водяне поприще?

Якщо якогось звичаю не обходить твоя сім’я, це ще не означає, що він дикий. Сміятися з інших людей за їхні традиції – це не сміятися з їхньої примітивності, а самому поводитися по-дикунськи.

Ми залюбки їздимо в інші країни, щоб дивитися на нове, незвичне, цікаве. Подорожуємо, спраглі інакшості й екзотичності, проте дивина́ рідної країни нас не обходить. Більше того – дратує.

In varietate concordia (єдність у різноманітті) – гасло Європейського Союзу, але чому воно б не могло бути й гаслом України?

Найкращі публікації з блогів відтепер у твоєму месенджері! Підписуйся на UAINFO у Telegram: https://t.me/uainfo_org

Андрій ЛЮБКА, "Збруч"


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини