MENU

Чом у файному місті тернопільчан немає і що не так із Роберто

1439 0

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, як писати слова, що починаються частинами екс-, міні-, супер-, мега

Читач Віталій пише, що веде невеликий інтернет-порадник із правилами української мови. Там спалахнула дискусія щодо правильних назв мешканця й мешканки Тернополя.

Наприклад, у навчальному підручнику з української мови Глазових указані варіянти тернопілець і тернопілька. Натомість люди кажуть, що правильно тернополянин або тернопільчанин. Будь ласка, з'єднайте учасників дискусії миром і правильним варіянтом, просить читач.

Тернопільчанин відпадає, бо в назві Тернопіль немає або -цьк, що переходить у -ч- або -чч- (як у Донецьк донеччанин, Луцьк лучанин). Із двох инших форм найкраща і найпоширеніша – тернополянин, тернополянка, тернополяни.

Андрій Барйоло запитує, як правильно перекладати з російської документ (файл) во вложении у додатку чи у вкладенні?

Читайте також: Чим сир від сиру відрізняється й чому слід позбутися лишнього

У вкладенні – точніше. Але природніше для української мови – в додатку.

Олександр Пономарів

Моє прізвище, веде далі читач, иншомовного походження. Чи відмінюється воно? І взагалі – чи відмінюються прізвища иншомовного походження на голосний?

У нині чинному правописі українські прізвища, що закінчуються на , відмінюємо, якщо вони належать чоловікам: Дмитренко, Лисенко, Шевченко.

Це саме правило мало б поширюватися й на иншомовні прізвища та імена. Але є багато мовознавців, що досі не вийшли з-під російського впливу і виступають проти цього. Тож Роберт, Мар'ян, Рудольф відмінюємо, а Роберто, Мар'яно, Рудольфо, отже, й Барйоло, – ні.

Фінал світової першості з футболу, США, 1994 рік. Італієць Роберто Баджо хибить у серії пенальті – його промах стає вирішальним

Цю хибу давно потрібно було б виправити.

Микола Піддубний хоче знати, як писати слова, що починаються частинами екс-, міні-, супер-, мега- й подібні. Одні подають їх як префікси, инші – як частини складних слів. Як бути вчителеві?

Читайте також: Як онлайн-сервіс і відбірковий турнір удосконалити

Екс-, міні- і так далі пишемо через дефіс, коли слово вживається без них. Наприклад, екс-президент. А коли без екс слово не вживається, пишемо разом: екстер'єр.

Екстер'єр Хонки із межигірської резиденції одіозного екс-президента

Супер і мега пишемо разом – супермен, мегагерц.

Володимир Іванчук пише: я буковинець і вже 18 років живу в Іспанії. У нашій діяспорі є тернополяни, які питають: "Де поставив машину?". А я відповідаю: "Поклав біля вашого будинку". Вони вважають, що класти можна цеглу на стіну чи сумку на підлогу. А ще вони кажуть: буду йшов у магазин. Як правильно?

Мають рацію ті, хто каже, що сумку на підлогу кладуть, а машину ставлять.

Також потрібно казати піду в магазин або піду до крамниці. А класти машину, буду йшов у магазин – діялектні форми.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини