MENU

Портников: Російський газ зі зброї перетворюється на сировину

3057 0

Присутність українського президента на церемонії відкриття Трансанатолійського газопроводу – поки що подія символічна. Має пройти ще кілька років, перш ніж стане зрозуміло, чи готова Європа до закупівель азербайджанського газу і в якій кількості. І, звичайно ж, не відразу визначаться українські можливості для закупівлі цього газу.

Проте сама церемонія відкриття Трансанатолійського газопроводу в День Росії – попередження Москві. І це попередження зробив навіть не Петро Порошенко. Його зробив "запеклий друг" російського правителя, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який запросив на церемонію не тільки президента Азербайджану Ільхама Алієва, але і президента України.

Читайте також: "Газпром" взяли за горло

На практиці це означає одне: дружба дружбою, а конкуренція конкуренцією. При цьому Туреччина може тепер використовувати "газову зброю" проти Росії так, як Росія використовує її проти сусідніх країн. І не тільки з позицій транзиту, але й із точки зору власних закупівель. Адже Туреччина теж закуповує газ у "Газпрому" і збирається розширювати закупівлі через "Турецький потік". Але з появою нового газопроводу Туреччину буде важче шантажувати. А сама Туреччина спробує зробити так, щоб було важче шантажувати Україну.

"Газпромові" доведеться з цього робити очевидні висновки. Зрозуміти, що Україна це не тільки країна, на яку потрібно тиснути. Це країна, з якою потрібно домовлятися. У такому висновку Москву має переконати й недавня перемога "Нафтогазу" над "Газпромом" в арбітражі, й учорашня, 12 червня, церемонія.

Читайте також: Портников: "Газпром" знищує сам себе

Звичайно, розраховувати на розсудливість "Газпрому" й тим паче на розсудливість Кремля не доводиться. Перше, що захоче зробити "Газпром" – торпедувати новий проект. Спочатку за допомогою нового уряду популістів в Італії. Однак стабільним цей уряд і його позиції назвати важко. Потім – за допомогою дестабілізації ситуації в Азербайджані, можуть удатися й до таких спроб. Однак поставки газу – об'єктивний інтерес Баку. І навіть якщо домогтися появи в Україні лояльнішого до Москви керівництва, йому теж доведеться закуповувати газ і рахувати гроші.

Транскаспійскій газопровід змінює об'єктивну економічну реальність. І в цьому його головний сенс. Об'єктивну реальність не можна змінити за допомогою спеціальних операцій і політичної дестабілізації – хіба що на недовгий час. "Газпром" – хоча й докладає великі зусилля й витрачає величезні гроші – перестає бути монополістом і для європейців, і для нас. А ми перестаємо бути його заручниками. Російський газ зі зброї перетворюється просто на сировину.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віталій ПОРТНИКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини