MENU

Як інтернет робить кожного з нас "трохи більше фашистом". ВІДЕО

1540 0

Півроку тому Тимоті Снайдер став відеоблогером. Він записує відео на YouTube, у яких дає критичний аналіз сучасності та створює новий словник. Недавнє відео він назвав "Cyberfascism".

Снайдер пояснює, як інтернет впливає на наш мозок, або ж як інтернет робить кожного з нас "трохи більше фашистом". Виписав ключові тези.

Нові комунікаційні технології змінюють політику непередбачувано. Ключове слово для цього – "втручання" ("disruption"). Снайдер порівнює цей процес із початком друку книжок, що призвели, за словами історика, до релігійних воєн у перші 150 років після винаходу книгодрукування. Вже потім було Просвітництво.

За останні 10 років проникнення інтернету у світі зросло з 20% до 60%, і ці роки були катастрофічними для демократії в усьому світі – на арену виходять авторитарні й тоталітарні режими.

Покоління, що народилося в епоху інтернету, є найворожішим до демократії – як у США, так і в Європі.

Читайте також: Фашизм повертається. І винен у цьому інтернет

Демократія базується на фактах, раціональних аргументах, але це не працює в інтернеті, адже він побудований на моделі "відволікання", в основі якої лежить рекламна модель, що намагається розділити вашу увагу на найменші часові проміжки, аби продати це рекламодавцям, тому в інтернеті складно сконцентруватися.

Інтернет намагається знайти підтвердження тому, у що ви вже й так вірите, – так працюють алгоритми соцмедіа, Google. За умов же демократії є речі, які вам неприємно чути, з якими ви незгодні, але ви це чуєте. У цьому інтернет ближчий до фашизму, який постулює розділ на "нас" та "їх".

Сьогодні політика все більше базується на постановці, міфах, наданні аудиторіям наративів, великих історій, до яких не виникає критичних запитань. Й інтернет – це переважно постановка, ви хочете бачити "storytelling" (розповідання історій) і орієнтуєтеся на те, що хочете почути.

Інтернет рухається в бік фашизму, відбувається занепад між "публічною" сферою та сферою "приватного" – це питання приватності в інтернеті.

В інтернеті всі стають "експертами", адже відчувають, що багато часу провели в мережі, не приймають того, що інші можуть мати інше знання.

Водночас це не розмова про те, чи є інтернет добром або злом – те ж саме, що й говорити, чи є книжки добром або злом. Інформаційні технології створюють умови для втручання.

Читайте також: Гонка цифрових озброєнь вийшла з-під контролю

Що радить Снайдер?

– Зменшувати проведення часу в інтернеті.

– Змінювати модель "інтернет каже, що мені читати в онлайні" на "задавати тон" через публікації розслідувань чи іншого змістовного контенту.

– Використовувати інтернет для діяльності – активізму.

– Треба визнати, що фейкові новини є дешевшими, ніж якісні репортажі; уряд має надавати субсидії тим, хто робить якісний контент, й оподатковувати тих, хто створює неякісний.

– Час відродити локальні ЗМІ, адже локальні новини є вкрай важливими для демократії.

То як, чи почуваєтеся ви нині трохи більше фашистами, ніж завжди?

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віталій МОРОЗ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини