"Була серед перших відроджувачів української державності". Сьогодні 150 років від дня народження Людмили Старицької-Черняхівської
Сьогодні 150 років від дня народження Людмили Старицької-Черняхівської – письменниці, громадської діячки. ЇЇ життя стало символом відданості українству у найстрашніших обставинах. Подібно гинули на аренах перші християни у стародавньому Римі.
Дочка Михайла Старицького та Софії Лисенко, рідної сестри Миколи Лисенка, близька подруга Лесі Українки, вона була, разом із своїми братами та сестрами, одними із перших міських київських дітей, свідомо виховуваних в атмосфері українства. Ще підлітком чула спротив, неприязнь і насмішки у зв′язку із своїм вибором на все життя…
Читайте також: "Він не влазив у канони "чемної" літературної поведінки". 199 років від дня народження Пантелеймона Куліша
Авторка багатьох поезій, прози та п′єс, які упорядкував і видав у 2000 році письменник Юрій Хорунжий.
Любов Процюк у 2009 році захистила дисертацію на тему “Драматургія Л. Старицької-Черняхівської»: конфлікти і герої».(Тему ще у 90-их, її порадив той чоловік, що зараз пише про це).
Була серед перших відроджувачів української державності. Жила скромно, займаючись отим кожноденним побутовим героїзмом праці, разом із чоловіком-лікарем Олександром Черняхівським і дочкою, Веронікою Черняхівською.
На початку 30-их під ногами немолодої письменниці і всієї України розверзнулися врата червоного апокаліпсису.
Звинувачують у справі так званої СВУ. На кілька років ще вдається уникнути найстрашнішого. Потім арештують дочку Вероніку, яка, стверджують, збожеволіла у тюрмі від катувань. Помирає чоловік. Людмила Старицька-Черняхівська ще сподівається, що дочка жива – і весь час, заглушуючи нестерпний душевний біль, працює для українства, вірячи, що більшовизму настане кінець.
Читайте також: На жаль, більшість людей імітує дружбу та любов - письменник
У 1941 році її арештують, підозрюючи у «германофільстві», і вивозять у телячому вагоні до Казахстану.
73-літня письменниця дорогою помирає, не виключено, що від фізичних знущань (радянські плебеї завжди мали безпомильне відчуття присутності малочисельної української духовної аристократії). ЇЇ тіло викидають із вагона.
Мученицька і моторошна смерть Людмили Старицької-Черняхівської (як і Агатангела Кримського)… Нехай хоч тепер воздасться її душі за її вірою. Світла і вічна пам'ять.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки