MENU

Російська агресія в Азовському морі: версії та наслідки

4557 0

Я не прихильник конспірології, але різні версії неминуче з’являються, пише у своєму блозі на "Новому часі" політолог Володимир Фесенко. Розгляньмо їх об’єктивно

Путін допомагає Порошенкові? Таку версію також іноді висувають – особливо її полюбляють деякі російські політологи. Проте Путін сам казав, що чекає на президентські вибори в Україні, та припинив переговори. Будь-який об’єктивний оглядач знає – і сигналів про це було багато, що Путін не збирається робити будь-яких подарунків Порошенкові. А тому версія про те, що Росія ініціювала цю ситуацію, щоб Порошенко нею скористувався, є абсурдною. Далека від здорового глузду конспірологія.

Можливо, наші самі все спровокували? Це серйозніша версія. Та в чому факт провокації? Це не перший перехід українських малих військових кораблів через Керченську протоку – й раніше не було інциденту. Нинішній же виник через те, що росіяни радше пішли на демонстрацію сили. І якби не їхні агресивні дії, нічого не сталося б, і підстав для введення воєнного стану не було б. Із боку наших військових агресії не було – на них напали. І тому я не стільки скептично, скільки критично ставлюсь до цієї версії.

Воєнний стан вигідний для Порошенка напередодні президентських виборів? Радше за все воєнний стан обмежиться терміном у 60 діб. Якщо не буде дуже серйозних і вагомих підстав для продовження – то до кінця січня. А президентські вибори, відповідно, проведуть на місяць пізніше – наприкінці квітня чи на травневі свята. Технологічно якісь бонуси Порошенко може отримати. Але вплив буде неоднозначним – тут треба оцінювати багато чинників. Як на мене, перенесення виборів на місяць-два нічого президентові принципово нового не принесе, а ось ризики може посилити.

Читайте також: Спецназ РФ захопив українські катери

Як зміняться настрої виборців? Із позицій емоційного стану людей проводити вибори під час травневих свят може бути краще. Проте будь-яке перенесення дати так чи інакше викличе – навіть сама ідея вже викликала – критику на адресу президента. Невідомо, наскільки кардинально це вплине на виборців і їх критичність.

Може бути все що завгодно. Можуть змінитися настрої виборців прифронтових регіонів, російськомовних, прихильників умовної партії миру – тобто фактично проросійських сил. Можуть посилитися войовничо-патріотичні настрої на заході та в центрі країни. Тож може відбутися поляризація.

Чи продовжать воєнний стан надалі? Річ у тому, що, згідно із законом, під час воєнного стану не можна проводити змін до Конституції, а Порошенко все ж таки зацікавлений в тому, щоб за його конституційний законопроект проголосували до президентських виборів. І це одна з причин, чому воєнний стан із його боку було б недоцільно продовжувати.

Так чи інакше вирішальними будуть підстави. Навряд чи депутати підтримають продовження воєнного стану за їх відсутності. До того ж, здебільшого депутати також зацікавлені в більш-менш своєчасному проведенні виборів. Немає сумнівів – опозиція критикуватиме президента. І його б критикували, коли б він і не ініціював введення воєнного стану, і критикуватимуть, якщо не будуть розірвані дипломатичні відносини. Тобто було б причина, а привід завжди знайдеться.

Читайте також: Порошенко підписав указ про введення воєнного стану, чекаємо на голосування Верховної Ради

Що воєнний стан змінить для ЗМІ? У мене немає відповіді – ніколи раніше такого в нас не було. Я не виключаю, що будуть спроби суворої цензури чи закриття деяких ЗМІ – а особливо в разі ретрансляції тез російської пропаганди.

Буде критика, конфлікти, звернення в суди – вплив буде неоднозначним. Ми ніколи не мали цього раніше – а тому слід очікувати різних збоїв і суперечливих ситуацій як мінімум щодо реалізації положень про воєнний стан із правової точки зору. Думаю, що військовий стан у нас буде специфічним.

Чи можливий сценарій повномасштабної війни? На жаль, виключати цього не можна. Втім, сценарій ескалації може неоднозначно вплинути на ситуацію як усередині України, та й у самій Росії. Я би зараз не наважився давати точний прогноз, на що може піти російська сторона – радше за все можна очікувати локальних дій передусім у районі Азовського моря.

У кожному разі наслідки будуть неоднозначними. Невідомо, хто від чого виграє більше. Тут буде нашарування різних чинників. Та якщо загострення ситуації та напруги з Росією продовжиться, то це напевне призведе до посилення поляризації в настроях українців виборців. І це, на превеликий жаль, небезпечно.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Володимир ФЕСЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини