MENU

Експерт: 98,5% громадян втратили субсидію не через шахрайські дії, а через штучні бар’єри Уряду

3309 6

Нещодавно експерти Міністерства фінансів розповіли про результати верифікації соціальних виплат. Із початку року Мінфін скерував близько 7,5 млн рекомендацій щодо перевірки достовірності інформації, поданої отримувачами субсидій. Завдяки цьому вдалося запобігти неефективному використанню 5,9 млрд гривень, а 46,5 млн гривень – повернути в бюджет. Аналітик громадської організації "Публічний аудит" Тарас Галайда в ексклюзивному матеріалі для UAINFO розповів про особливості верифікації соціальних виплат в українських реаліях та проаналізував статистику отримувачів субсидій за останні роки. 

"З екранів ТВ влада заявляє, що турбується про людей, забезпечить всіх субсидіями та незабезпечені громадяни не відчують підняття тарифів.

Володимир Гройсман 19.10.18 заявляв: "Ми повністю забезпечимо субсидії тих, хто їх потребує. Для цього ми прийняли ряд рішень, які спрощують отримання субсидій. Я розумію, наскільки це важливо для кожної української сім'ї".

Петро Порошенко 12.11.18 заявляв: "Висунув Уряду вимоги захистити людей, вдосконалити і розширити програму субсидій, збільшити кошти на її виконання. Щоб від зростання тарифів не постраждала жодна бідна людина, для якої це підвищення є критичним. На 100% забезпечити субсидії тих , хто їх реально потребує".

Разом з тим, за офіційним даним Державної служби статистики України:

за 10 місяців 2017 року за субсидіями звернулось 7,68 млн родин, з яких у жовтні 2017 року її отримало 6,04 млн родин або 79% усіх що звернулись;

за 10 місяців 2018 року за субсидіями звернулось 6,11 млн родин, з яких у жовтні 2018 року її отримало 1,49 млн родин або 24% від всіх звернень.

Як бачимо, публічні заяви перших осіб країни є повністю протилежними реальності та фактичним офіційним цифрам.

Влада заявляє, що забезпечить всіх субсидіями, а в дійсності за останній рік їх кількість скоротилась в 4 рази, з 6,04 млн родин у жовтні 2017 року  до 1,49 млн родин у жовтні 2018 року.

Читайте також: Эксперт: В отопительный сезон платёжка за небольшую квартиру будет от 3000-3200 грн.

Гройсман заявляє про полегшення процедури отримання субсидії, а в дійсності через створені штучні бар'єри (борги понад 340 грн., зареєстровані родичі та діти, віртуальні доходи для безробітних, авто молодше 5 років тощо) за останній рік субсидію втратило 4,55 млн родин або 11,74 млн українців.

Верифікація, яку проводить Мінсоцполітики – це нормально, соціальна служба має перевіряти достовірність поданих даних, щоб виявити шахраїв, але за результатами таких перевірок субсидії скасовані лише для 68 тис. родин, при тому, що загальна кількість родин, що втратили субсидію склала 4,55 млн. родин.

Тобто, з цих 4,55 млн родин, в яких забрали субсидію, шахраями виявились лише 68 тис. родин або 1,5%, решта 98,5% втратили субсидію не через шахрайські дії, а через чисельні штучні бар’єри введені Урядом.

Найбільш поширеною підставою для скасування або не надання субсидії є борги. За правилами надання субсидій, її скасовують, якщо борг перевищує 340 грн.

При цьому соціальну службу не цікавлять причини появи такої заборгованості, хоча в більшості випадків борги виникають у людей з вини самої влади чи соціальної служби.

Субсидія розраховується і призначається 2 рази на рік, окремо на опалювальний сезон і окремо на не опалювальний, кожен місяць субсидії ніхто не перераховує.

Але розмір платіжок кожного місяця істотно відрізняється, що пов'язано з температурою повітря, наявністю або відсутністю приладів обліку, загальнобудинковими витратами тепла та води, нормами споживання та методикою розрахунку (які Уряд регулярно змінює).

В підсумку ми отримуємо ситуацію, в якій субсидія та обов'язковий платіж розраховуються соцслужбою за одну суму, а платіжки приходять людям на абсолютно іншу, через що родини з низькими доходами не можуть їх сплатити.

Реальний приклад з життя одного київського пенсіонера: 

Гр. "Х" отримує пенсію в розмірі – 2026,55 грн на місяць, інших доходів не має, проживає в маленькій квартирі з опалювальною площею – 32,6 м2.

Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської РДА, розраховано для Гр. "Х" субсидію на централізоване опалення в розмірі 743,77 грн на місяць, обов’язковий платіж – 71,09 грн. 

Разом з тим, у лютому 2018 року Гр. "Х" отримав рахунок за опалення в сумі 1238,76 грн., з яких субсидія покриває – 710,0 грн, а пенсіонеру запропоновано сплатити 552,32 грн. (27% від пенсії лише за опалення).

У березні 2018 року Гр. "Х" отримав рахунок за опалення в сумі 1130,77 грн., з яких субсидія покриває – 710,0 грн, а пенсіонеру запропоновано сплатити 420,0 грн.

При цьому, як було вказано вище, розмір обов’язкового платежу по ЦО складає – 71,09 грн.

Не маючи інших доходів, окрім пенсії, пенсіонер "Х" не має можливості сплатити нараховані в лютому-березні 2018 року - 972,32 грн, що в 10 разів перевищує розрахований для нього обов’язковий платіж, через що виник борг на вказану суму та пенсіонера позбавляють субсидії.

Читайте також: Зараз задача соціального інспектора не допомагати, а шукати підстави для позбавлення громадян субсидій – експерт

Також слід звернути увагу, що більшість субсидіантів живе сьогоднішнім днем, не маючи заощаджень, які, якщо і були, то спорожніли за 4,5 роки антисоціальної політики чинної влади.

Такій людині варто захворіти або потрапити в якусь неприємну ситуацію і у нього вже є борг за комуналку, ще місяць і він вже без субсидії. Далі, доход не дозволяє сплатити рахунок без субсидій і борги зростають в геометричній прогресії. Потім пенсіонеру відключають світло, газ, і інші послуги, кидаючи людину, яка віддавала все життя своїй країні, на голодну смерть.

Таких прикладів мільйони і за кожним з них стоять наші співвітчизники, які потребують екстренної допомоги, але для влади куди важливіші свої премії, паради, автопарки, гвинтокрили та політична реклама, на це в бюджеті є гроші, а на пенсіонерів немає.

В питаннях соціального захисту населення не може бути шаблонних рішень та правил, від цього без допомоги лишаються ті, хто потребує захисту, в кожному випадку потрібен індивідуальних підхід, увага та бажання допомогти". 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини