MENU

Низький внутрішній попит продовжує негативно впливати на український бізнес

1091 0

Учора Держстат оприлюднив інформацію про інфляцію за минулий рік. Інфляція на споживчому ринку в 2018 році становила 9,8%, а базова інфляція – 8,7%.

Якщо ще з’ясується, що середня заробітна плата в грудні минулого року перевищила 10 тис. грн., то це буде справжньою піснею для Уряду, але вже лебединою.

Не хочу в черговий раз давати оцінку цим показникам. Про це вже багато написано. Я писав і про те, що інфляція в країні з великою частиною бідних і маленьким прошарком тих, у кого «все добре», є досить умовною. Тут цікаво порівняти зростаюче розшарування в Україні зі Сполученими Штатами.

США показало вражаюче зростання економіки після Великої рецесії 2008 року. Але дані показують, що доходи 90% населення впали на 15% у 2009-2012 роках, а у 10% найбагатших зросли одразу на 120%. Тобто в середньому в країні все добре. У нас ситуація аналогічна.

Читайте також: НБУ може мріяти про інфляцію в 6% на 2019-й рік тільки у своїх прогнозах – експерт. ІНФОГРАФІКА

Також МВФ дав свій прогноз про те що інфляція в Україні цього року складе 7%. Тому оцінимо ймовірність досягнення такого показника. Будь-яке складне питання можна розкласти на прості. Двигуном інфляції в нашій країні є споживча інфляція.

Декілька попередніх років причиною були так звані соціальні продукти, які зростали високими темпами. І навіть Національний банк не міг нічого зробити через те, що вони не володіють інструментами впливу на продукти. 

За дослідженнями Державної служби статистики за І півріччя року, що минув, українці 48% доходів витрачали на продукти, 3% – на сигарети та алкоголь, 18% – на оплату комунальних послуг. Загалом це майже 70% витрат домогосподарств.

2019 року продукти будуть дорожчати меншим темпами ніж комунальні послуги. При стабільній гривні весь рік імпортні продукти подорожчають менше рівня інфляції, або на її рівень. Але імпорт складає сьогодні до 15% того, що ми купуємо, а усе інше – вітчизняне. А його вартість буде зростати від 8 до 18%, а окремі продукти навіть більше.

Тому подорожчання продуктів хоча й буде нижчим за попередні роки, але все одно більше 10%. Через зростання акцизів сигарети 2019 року додадуть у ціні біля 25%. Перший етап зростання вартості комуналки вже відбувається. За ним будуть наступні.

Загалом платежі за квартири та будинки зростуть, за підсумками року, більше ніж на 20%. Підсумовуємо це і стає зрозумілим, що отримати 7% інфляції цього року майже не можливо.

Читайте також: Експерт: Український бізнес вже практично вичерпав резерви для подальшого зростання зарплат

Є спосіб, але він надто радикальний: жорстке скорочення доходів населення, а саме заробітної плати, пенсій та соціальних виплат. Це через чергове зниження купівельної спроможності, тобто попиту, буде впливати на зниження ціни пропозиції, тобто вартості продуктів. Але на ринок підакцизної продукції та комунальних послуг це ніяким чином вплинути не може.

І загалом для чого будувати державу, в якій громадяни не хочуть жити? Низький внутрішній попит продовжує негативно впливати на український бізнес, який бачить перспективи в найближчі роки лише тільки в експорті.

Тому при багатьох умовах, а саме – стабільній гривні, наших розрахунках із зовнішніми позичальниками, відсутності суттєвого загострення військових дій, світової фінансової кризи – інфляція буде надалі знижуватись, але показник у 7% на цей рік, та в 5% на 2020 рік виглядають більше бажанням, аніж реальністю.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олексій ДОРОШЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини