MENU

Уроки революції 1917-1921 років: суттєві причини поразки та наслідки для сьогодення

3404 0

Вітаю всіх друзів зі сто першою річницею проголошення незалежності України та сторіччям Злуки! Це видатні перемоги українського народу, які заслуговують якнайширшого загальнонаціонального відзначання!

Але при цьому треба пам’ятати, що реалізувати ідею створення єдиної української держави в межах етнічної території українського народу тодішнім політичним силам, на жаль, не вдалося. В історичній літературі називають низку причин, які стали на перешкоді національно-державного самоствердження. Але переважно акцентують увагу на помилках окремих політиків. Але ще важливіше виділити деякі несприятливі об’єктивні передумови, які мали засадниче значення, і розглядати їх в сучасному контексті. Отже: 

1. Це відсутність цілісного українського міського середовища і відповідно слабкий контроль з боку проукраїнських сил ситуації у великих містах, які були і залишаються основними організаційно-культурними центрами. Таке становище було наслідком незавершених процесів модернізації української нації. Не дуже змінилася ситуація на краще і в совкові часи.

Тому і на сьогодні великі міста східної і південної частини держави переважно ідентифікуються з Україною лише політично, але не культурно. А відсутність української культурної ідентифікації – це і загроза зміни політичних орієнтирів. 

Читайте також: Тернисте повернення Петлюри

2. З першою несприятливою передумовою пов’язана друга – неповнота соціальної структури українського народу, представленим на той час переважно лише селянством та невеликим середовищем національної інтелігенції. Соціально-структурні виклики на сьогодні дещо інші, але не менш небезпечні: українське громадянство вже соціально різноманітне, але засоби виробництва, інформаційну та банківську сферу контролюють люди, які культурно не ідентифікують себе з українським народом. Їхня політична проукраїнська орієнтація може бути лише ситуативною (і ненадійною).

3. Ще однією суттєвою причиною поразки української революції стало неприйняття української ідеї етнічними меншинами і активна їхня участь у реалізації інших геополітичних проектів (підтримка більшовицьких та російських імперських ідей, національних ідей сусідніх народів). Внаслідок цього геополітичний вибір, здійснений більшістю неукраїнського населення, спрямований на підтримку російської більшовицької імперії, а отже проти ідеї української національної держави, значною мірою змінив співвідношення військово-політичних сил не на користь України. 

В сучасній Україні етнополітична ситуація також суперечлива. Є позитиви: значна частка представників етнонаціональних меншин уже вважає саме Україну своєю батьківщиною. Але поширеними в цьому середовищі є і радянська ідентичність, і російська, і сподівання на ірреденту, тобто приєднання до сусідніх національних держав. Але найгірше: нема чіткої державної політики нейтралізації відверто ворожої «п’ятої колони» і конструктивного діалогу з тими, хто налаштований позитивно до української справи.

Читайте також: "Люди не зі страху": яким був радянський режим у "вегетаріанські" часи "застою"

4. Практично жодна з українських політичних сил 1918 – 1921 років не зуміла запропонувати українському селянству прийнятну економічну модель, впадаючи то в крайнощі лівацького популізму, то поміщицького консерватизму. А це дало додаткові козирі російським більшовикам й анархістам, і спричинило відторгнення від української справи широких верств людності. 

Що маємо сьогодні: соціально-економічна політика теперішнього керівництва є ще гіршою. Нема програми економічного піднесення, поглиблюється соціальна несправедливість, зростають соціальні негаразди, насамперед безробіття, що змушує велику кількість громадян покидати свою батьківщину. І є реальна загроза нової соціальної дестабілізації, і, на жаль, нового відторгнення від української ідеї.

Така далеко не оптимістична ідентифікація сучасних суперечностей в контексті уроків революції 1917 – 1921 років все ж має позитивну спрямованість, бо розуміння проблем –це крок до їхнього вирішення, і до нових перемог. Яких я вам і бажаю з нагоди свята!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Мирослав ДНІСТРЯНСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини