MENU

Соборність: як це було 100 років тому в архівних ФОТО та ВІДЕО

2338 0

Для українського народу, позбавленого власної державності й розділеного між могутніми імперіями, ідея соборності завжди була визначальною. Як це не дивно, але українці q думати не хотіли про існування в окремих державах, завжди усвідомлюючи себе як єдиний народ.

Цей шлях був зовсім непростим. Імперії, що розділяли наш народ, сприймали людей, які говорили про можливість об’єднання української нації в межах однієї держави, як невиправних мрійників, а саму цю ідею вважали абсурдною.

Не завжди чітко бачили наш шлях до єдності та незалежності й українські провідники. Проте сто років тому, попри кровопролитні бої, що тривали на території нашої держави, попри зазіхання загарбників із усіх сторін, таки стало можливим об’єднання українських земель.

22 січня 1919 року маніфестації в Києві та в регіонах вражали. Це яскраво засвідчують світлини, представлені Українським інститутом національної пам’яті.

Урочисте проголошення об’єднання УНР і ЗУНР на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 року

Урочиста маніфестація з нагоди проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 року

Читайте також: Століття Соборності: єдність – обов’язкова передумова успішного спротиву зовнішній агресії

Із виступу Симона Петлюри, члена Директорії УНР 22 січня 1919-го:

Громадяне! Тільки тоді ми будемо кричати "Слава!" вільними грудьми, коли зміцнимо нашу владу, коли настане спокій нашій землі. Всі, як один чоловік, станьте плечем до плеча на оборону рідного краю від ворогів наших. Я як Отаман всього війська Українського кажу вам, що зо всіх боків оточені ворогами. Не слів, а діла чекає від вас Українська Народня Республіка. Доведіть своєю чесною роботою свою любов до неї, доведіть, що ви гідні сьогодняшнього свята. Я сам буду кричати з вами "Слава!", коли ні одного ворога не буде на нашій території. Перед вами пройшло Українське Республіканське Військо, котре не щадить свого життя й сил у боротьбі з ворогами. Допоможіть же і ви йому одежою, харчами. Підтримайте ж Республіку, котрій ви кричите "Слава!", не словом, а ділом.

Голова Директорії УНР Володимир Винниченко та член Директорії Симон Петлюра під час молебню з нагоди проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР. 22 січня 1919 року

Святкування об’єднання українських земель у Калуші

Представники Армії УНР на святі з нагоди об’єднання УНР і ЗУНР в Коломиї. Січень 1919 року

Вояки з Наддніпрянської України святкують об’єднання УНР і ЗУНР у Стрию. 5 січня 1919 року

Таким чином ЗУНР змінила назву на Західна область УНР. Уряд Української Народної Республіки надавав фінансову допомогу Західній Україні на закупівлю продовольства, налагодження транспортної системи, військове будівництво й розвиток культури. Було налагоджено поштовий зв’язок за внутрішніми тарифами.

Вирізка з газети “Народна воля” про встановлення внутрішнього тарифу на поштову кореспонденцію з Галичиною. 7 січня 1919 року

Читайте також: "Пісні Української революції" – у вільному доступі

Натомість УГА влітку 1919-го підтримала Армію УНР в боротьбі з білими та червоними росіянами, спільними зусиллями дісталися Києва.

Стаття в газеті “Нова Рада” із закликом записуватися добровольцями для збройної допомоги галичанам. 9 листопада 1919 року

Однак війна стала головною причиною, чому не вдалося реалізувати Акт Злуки. Вже за місяць Київ зайняли більшовики, а урядові установи УНР змушені були покинути столицю. Згодом більшу частину Західної області УНР окупували польські війська, Північну Буковину – румунські, Закарпаття відійшло до Чехословаччини. Загарбники розривали Україну з усіх сторін.

Карта України, представлена на Паризькій мирній конференції 1919 року

"Та попри це, дата 22 січня 1919-го стала символом демократичного, цивілізованого збирання земель в одній суверенній державі, а ідея соборності України – визначальною для наступних борців за незалежність України. Відзначаючи 71-річницю Акта Злуки, 21 січня 1990 р. мільйони українців утворили "Живий ланцюг" між Львовом та Києвом, продемонструвавши єдність української нації, її бажання жити в самостійній державі,” – йдеться на сайті УІНП.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Gala Kavun


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини