MENU

Зміни до Конституції: мінус російський флот, а як щодо НАТО?

3883 0

Сьогодні, 20 лютого, в газеті "Голос України" офіційно опублікований закон про зміни до Конституції щодо європейської та євроатлантичної інтеграції України. Завтра ці зміни набувають чинності.

Інколи доводиться читати домисли й інсинуації, що вилучення із розділу XV пункту 14 призведе до того, що неможливо буде розмістити на території України бази НАТО.

Читайте також: Конституційний удар по російській піратській банді

У цьому зв’язку необхідно звернути увагу на частину сьому статті 17 Конституції України, де зазначено: "На території України не допускається розташування іноземних військових баз". Натомість пункт 14 розділу XV вказує (поки що, сьогодні), що "використання наявних військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України". Що це означає?

По-перше, пункт 14 розділу XV стосується винятково військових баз, які існували на час прийняття Конституції України, тобто станом на 28 червня 1996 року. Фактично мова йде про Чорноморський флот Російської Федерації.

По-друге, термін оренди такої військової бази є тимчасовим, а не постійним.

По-третє, пункт 14 розділу XV не може стосуватися будь-яких інших іноземних військових формувань, зокрема держав-членів НАТО, які на час прийняття Конституції України не переувабли на території України.

Читайте також: Парадоксальна перешкода на шляху України до НАТО

Отже вилучення пункту 14 із розділу XV Конституції України стосується неможливості в подальшому перебування Чорноморського флоту РФ на території України.

Чи можливе перебування військових баз НАТО на території України в майбутньому? 

Так, можливе. За умови внесення змін до розділу І Основного Закону. Такі зміни після прийняття відповідного закону кваліфікованою більшістю голосів народних депутатів України потребують затвердження на всеукраїнському референдумі.

Водночас розміщення миротворчих сил ООН за рішенням Ради Безпеки ООН не потребує будь-якого схвалення з боку Верховної Ради чи президента.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Андрій МАГЕРА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі



Правила коментування »  

Новини