MENU

Вирва в живому тілі культури: наша література втратила одного з її найкращих знавців

4892 0

Світлина "Видавництва Старого Лева"

Помер Леонід Ушкалов, втрата – як вирва в живому тілі культури. Людина-університет, людина-енциклопедія – ніхто краще за нього не знав української літератури за всю минулу тисячу років, і ніхто краще не вмів про неї розповідати "на рівні світових стандартів".

Читайте також: 81 рік по Кулішеві. Як розстрілювали наше Відродження. ФОТО

(Я дуже чекала, що після Сковороди він напише таку саму "фундаментальну" біографію Квітки-Основ'яненка: вже опублікований захопливий, мов той тизер, нарис відкривав незнану нам "постгетьманську" Україну початку 19-го ст. – й одного з найталановитіших у тому столітті письменників, затислого в історичному "коридорі" між мовами, як палець між дверми, – до речі, чи ви знали, що це у Квітки Гоголь насправді пребезсоромно "римейкнув" свого "Ревізора"?.. – а Леонід Ушкалов знав, і ще незміримо багато знав такого, чого не встиг нам написати й передати – й без чого наш доступ до власних скарбів іще довго лишатиметься заблокований і захаращений стороннім мотлохом...)

Я саме збиралася йому дзвонити та просити, аби він написав передмову до "шевченкознавчого" листування Юрія Шевельова з Леонідом Плющем (уявляю, як би він зрадів цій знахідці!..) Ще років із 20 активної праці йому мало би бути вділено, щоби сповна реалізувати свій інтелектуальний багаж. Все ще не йметься віри, що його більше немає, – як писала Леся Українка (а він помер у Її День!) із приводу смерти (теж у Харкові) свого брата Михайла, "мені все здається, що коли я пишу про се і називаю факт його іменням, то я власне роблю його фактом, переводжу його в дійсність <...>Тож не говорім про се" (Лист до Агатангела Кримського 15.12.1904).

Читайте також: Чепинога: Почитайте Григора Тютюнника. Будете задоволені й удячні самі собі

За цими посиланнямивідеозапис (у чотирьох частинах) нашої із професором Ушкаловим київської "літературної дискусії" сім років тому. Я завжди пам'ятатиму його таким, як тоді (головний труд життя – Сковорода – ще не скінчений, і нема ще свідомости, що той труд буде головний, бо попереду ще ціла анфілада планів...).

Запам'ятайте й ви.

R.I.P.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Оксана ЗАБУЖКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини