MENU

Далі – гірше: соцмережі показують, яким буде виборець завтра

2295 4

Нещодавно в інтервю для "Главкому" я вказав на специфіку українських виборів – у нас на поверхні не антиеліта протидіє еліті, а масова культура протиставляє себе елітарній політичній культурі.

Специфіка не в тому, що в інших країнах все інакше. Там ті ж процеси. Просто в нас це наразі найяскравіше й найчіткіше виявилося.

Маскульт усе ще формують телебачення та соцмережі. Але динаміку еволюції маскульту найкраще видно в соцмережах. Тобто там можна побачити, яким буде виборець завтра. І що на нас чекає.

Масову культуру останніх років визначали Фейсбук і Твіттер. Це тут розгортали дискусії, збирали групи та протести, публікували котиків, їжу та красиві тіла на відпочинку.

Читайте також: Як інтернет робить кожного з нас "трохи більше фашистом". ВІДЕО

Ці соцмережі трансформували свободу слова у словоблуддя й укорінили нову культуру – або ти впадаєш у крайнощі та збираєш свою паству жорсткими, радикальними, відвертими висловлюваннями, або навпаки намагаєшся сподобатися всім одразу чи просто не наражатися на нищівну критику будь-кого, й тоді уникаєш будь-якої ясності у висловлюваннях, підміняючи зміст прикольністю. Паства збирається довкола тебе, тому що ти прикольний.

Збалансованість пастви не збирає.

Тефлонова риторика, яку ми зараз споживаємо посеред виборів, – плід саме цієї культури. Подивіться на Цукерберґа з ФБ чи Дорсі чз Твіттера. Вони за все добре та проти всього поганого. Вони уникають чітких відповідей на чіткі запитання. Їхнє спілкування з медіа чи професійними модераторами зведене до мінімуму. Вони не можуть собі дозволити руйнувати міф про себе та свої продукти. Це питання їхнього виживання.

І на цьому тлі ми бачимо, що ФБ і Твіттер програють війну за увагу новим платформам. Нещодавні цифри показали, що користування ФБ впало, а послуговування Інстаґрамом росте.

Інста – це маскульт сьогоднішнього дня. Туди мігрували котики, їжа, красиві тіла й відпочинок. Люди там хочуть іще менше політики, ніж було у ФБ і Твіттері. Але при цьому хочуть мати своє громадянське право впливати на політику.

Якщо Володимир Зеленський переможе на виборах, це буде, зокрема, й перемога Інстаґраму над Фейсбуком. Тефлоновість в Інстаґрамі ще важливіша, ніж на попередніх платформах. І це теж має визначати поведінку тих, хто апелює до цієї аудиторії.

Читайте також: Луна-камера та спільнотофренія: несподівані загрози онлайн-спільнот

У світі зараз набирає обертів соцмережа наступного покоління TikTok. Це маскульт завтрашнього дня.

Я провів у ній декілька днів. Це Інстаґрам, позбавлений сенсів. Суцільне "по приколу". ТікТок набирає обертів за рахунок підлітків. Це громадяни завтрашнього дня. Це маскульт, який заявить свої права на владу вже незабаром. І те, що здається приколом зараз, здаватиметься елітою.

У сухому залишку:

– маскульт перемагає еліту;

– еліта, щоби зберегти вплив на суспільство, має переосмислити себе в категоріях маскульту;

– "прикол" – це не спалах, це ключове слово маскульту завтрашнього дня (відповідно, немає сенсу глузувати із приколу);

– треба вчитися жити в цій реальності й керувати нею.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Дмитро КУЛЕБА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини