MENU

Що не так із туристичними потоками та в чому перевага "валізи" перед "чемоданом"

980 0

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює як правильно скорочувати слова година, місяць, гривня.

Олена Виноградова пише: завжди вважала, що слова чемодан, салфетки, скидки – це страшні росіянізми, і виправляла всіх. А нещодавно зазирнула в онлайн-версію "Тлумачного словника української мови", і виявилося, що він їх подає як синоніми відповідно до валізи, серветки, знижки і безоплатно. Чи правильний цей словник?

Не можу запевнити, що той словник бездоганний, проте згадані слова справді синоніми. Але я раджу віддавати перевагу словам валіза перед чемодан, безоплатно/безкоштовно перед безплатно, знижка перед скидка і особливо серветка перед салфетка.

Читайте також: "Да" чи "так": нерівний бій

Юлія Кубик цікавиться, як правильно скорочувати слова година, місяць, гривня. Писати їх із крапкою чи без у ділових паперах? Як щодо скорочення грн/міс?

Коли йдеться про міри ваги, довжини та деякі инші слова (секунда, хвилина, година), крапки після скорочень не ставимо. Наведені читачкою слова скорочуються так: година – год, гривня – грн (без крапок). А грн/міс. – із крапкою.

Читач Олександр запитує, чи можна вживати в українській мові слово опитувальник, маючи на увазі анкети з запитаннями, що їх заповнюють респонденти. Словники містять лише запитальник. Тоді як в офіційній мові широко вживають та навіть наполягають на вживанні слова опитувальник.

Тут більше пасує запитальник, бо в анкеті потрібно відповідати на запитання. А опитувальник доречніший тоді, коли проводять якесь опитування.

Олена Буша хоче з'ясувати, як правильно писати туристичні потоки, туристичні компанії чи туристські потоки, туристські компанії.

Туристський – це прикметник від турист, а туристичний – від туризм. Отже, туристська група, але туристичне бюро; туристські потоки, але туристичні компанії.

Читайте також: Навіщо Україні українська мова? Приклади інших

Роксолана Мельник просить порадити кращі відповідники для словосполук заключне слово, заключна кава. Очевидно, що слово прикінцевий, як у випадку з прикінцевими положеннями, не є вдалим, пише читачка.

Замість заключне слово можна казати підсумкове слово, заключна кава – підсумкова кава.

Чи пишуться окремо слова гендерно чутливий, гендерно орієнтований, також запитує читачка.

Так, пишемо окремо.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини