Ребус ідентичності: питання, що зазвичай не має простої відповіді
Ми живемо в час новосформованих ідентифікацій, часто суперечливих, гібридно химерних і залежних від етнічного, політичного наповнення.
Так, люди українського національного походження можуть себе не визнавати українцями, або ж вважати себе росіянами, "русскими" чи совєтськими.
Люди змішаного родинного походження не завжди вибирають ідентичність, і в одній родині поруч живуть діти, один із яких "русский", інший – українець чи єврей, або ж "гражданін міра" без національності.
Набуття ідентичності зводиться до рівня національного виховання в родині (якщо таке є), закріплюється у "вуличному" спілкуванні й майже не формується українською освітою.
Читайте також: Як ми самих себе обдурюємо
Згідно із документами, в Україні всі є українцями. Тобто громадянами-українцями.
Здавалося б, у нас немає меншин. Вони не обліковуються.
З іншого боку є громади, товариства меншин. Узаконені права меншин. При переписах дізнаємося про їхню кількість.
В Україні чимало відомих митців, політиків, учених, спортсменів, і всіх їх у ЗМІ чи під час нагородження, наприклад, подають як українців. Правда, ми не завжди знаємо, чи самі вони визнають себе українцями. Хоча народилися в Україні.
Якщо ж глянути в історію, то тих чи інших представників меншин, народжених на теренах України, за їхнього позитивного внеску в історію, згадують як представників меншин, і це записується як внесок у загальну позитивну діяльність цих меншин. Якщо ж представники меншин брали участь у політичних злочинах чи різному негативі, то згадування їхньої ролі в історії чи подіях через призму національного походження часто трактують як негативне ставлення до всієї меншини в цілому.
Складними також є визначення належності видатних чи просто відомих постатей до культури чи, вужче, наприклад, до літератури.
Читайте також: Ігри ранньомодерних ідентичностей: як "русские люди" руської мови не розуміли
Якщо для росіян Гоголь належить тільки до російської літератури, то є українці, які вважають його українським письменником, який писав російською мовою, друкувався в імперії та належить двом літературам.
А ким був Мандельштам – російський совєтський письменник чи єврейський російськомовний літератор совєтського періоду? І належить він більше до єврейської культури чи російської? Хоча до тієї та іншої.
Визначати належність від території – не завжди об’єктивно. Від держави – так більше прив’язки. Але оскільки кілька століть українці були бездержавними, то вихідців із меншин теренів України складно прив’язувати до українства.
Вочевидь цадик Нахман сам прив’язав себе до іудаїзму та єврейської культури, хоча жив на українських землях у період Речі Посполитої та поляком не був.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки