Як Україні поліпшити ситуацію із залученням інвестицій
Дуже добре, що однією з ідей команди Зеленського є поліпшення інвестиційної привабливості України та залучення сюди транснаціональних корпорацій із їхніми інвестиціями. Відбулася зустріч із бізнес-асоціаціями т. в. о. СБУ, наступного тижня відбудеться велика зустріч президента Зеленського та представників міжнародного бізнесу. Але оцінімо, де ми є зараз, – за 2018 рік Україна за даними BDO перебуває на 131 місці за інвестиційною привабливістю. Навіть Ірак і Гондурас зараз нас обганяють. Хотіла б сказати, що те, що я чую і від послів, з якими спілкуюся під час інтерв'ю, і від бізнесменів, не надихає. Ситуація з захистом інвестицій за останні три роки стала доволі сумною.
Економічний радник посольства США Джон Шютте в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна": "Хоча є довгий перелік змін, які потрібно зробити, найбільшою перепоною для економічних перетворень, на мій погляд, продовжує бути незавершеність реальної судової реформи. Для того, щоб досягти темпів економічного зростання, які насправді були б трансформативними, Україні потрібно більше прямих інвесторів. Але потенційних інвесторів імовірно стримують уявлення про те, що українські суди реально не стоять на сторожі суворого дотримання контрактів, не захищають як слід особисті, корпоративні й інтелектуальні права".
Можна згадати й сумнозвісний Sky Mall естонських інвесторів, щодо якого й досі йдуть суди. А атаки на міжнародні фармацевтичні компанії, які відбувалися у 2016-2017 рр.? Можна також згадати, з останніх подій, і рішення Баришівського районного суду Київської області щодо заборони міжнародній авіакомпанії SkyUp перевозити пасажирів. І хоча міністр інфраструктури та прем'єр-міністр обіцяють, що це не вплине на роботу компанії, а проте якийсь районний суд може заблокувати роботу цілої міжнародної компанії.
Читайте також: Або "Слуга народу" не розуміє, що таке лібертаріанство, або свідомо обдурює виборців
Ще один із останніх гучних скандалів, за повідомленням "УНІАН", це рейдерство активів у китайської госкорпорації CNBM, яка вже погрожує Україні міжнародним позовом: "Один вз найбільших іноземних інвесторів в Україні просить захисту у президента Володимира Зеленського, написавши йому офіційне звернення. У тексті звернення йдеться про дочірнє підприємство Китайської національної групи корпорацій за будівельними матеріалами (далі СNBM) – ТОВ "Схід Солар", що володіє сонячною електростанцією в Миколаївській області, і є однією з десяти станцій загальною потужністю в 267 МВт, які належать китайській корпорації. CNBM – одна з найбільших державних корпорацій у КНР й одна з найбільших корпорацій у світі, що займає 243 місце в списку Forbes Fortune 500. Корпорація також є одним з найбільших інвесторів у сферу відновлюваної енергетики в Україні з 2010 року. За твердженням представників компанії їх активи потрапили в сферу інтересів скандального олігарха".
"У відкритому зверненні китайський інвестор стверджує, що користуючись зв'язками в судах і силових структурах (зокрема, в Генеральній прокуратурі, СБУ та ФГВФО) через непрозорі аукціони ФГВФО, швидкий розгляд справ у судах і створення впливових слідчих груп при Генпрокуратурі, фактично вилучає майно Китайської національної корпорації, яка є власником інвестиційного пакета більш ніж у 1 млрд доларів на українському ринку відновлюваної енергетики. У документі повідомляється, що слідчі й суди уникають контактів із представниками Китайської корпорації, затягують розгляд справи або навпаки несподівано виносять потрібні олігарху миттєві рішення, проводячи в залі для нарад лише дві хвилини, що, як стверджують представники компанії, свідчить про надзвичайно високий рівень корумпованості в українській феміді". Сумна історія, чи не так?
І мені здається, що якщо ми не прийдемо до цивілізованих правил захисту інвестицій, "ми слона не продамо". Ми не залучимо інвестицій від міжнародних компаній. Тому що на сьогоднішні для захисту міжнародні компанії можуть звернутися суто до бізнес-омбудсмена, якого призначено на вимогу ЄС. Він працює в Україні вже декілька років. Й із деякими спорами він дійсно допомагав. І це добре, коли є бізнес-омбудсмен від ЄС. Але ж й Україна має зробити якийсь підрозділ чи службу, яка захищатиме інвесторів від свавілля корупціонерів чи рейдерів.
Хто зараз застрахований від того, що якийсь корумпований суддя Баришівського чи ще якогось іншого суду не прийме рішення на користь рейдера, який йому занесе декілька тисяч доларів?! Ніхто не застрахований, навіть китайські державні концерни не застраховані від цього. Тому треба думати про окрему структуру чи підрозділ, який захищатиме й займатиметься питаннями захисту інвесторів.
Читайте також: Це точно важливіше за шаурму. Чому ж мовчить Зеленський?
Для порівняння хотіла б навести приклад, як мої друзі відкривали за кордоном бізнес – кол-центр. Вони обирали, в яких іще країнах є англомовне населення з не дуже високою середньою зарплатою, і звернулися до уряду Ямайки.
Перше, що вони отримали від уряду Ямайки, це був запит, звісно: скільки людей їм потрібно, який приблизно потрібен буде офіс тощо. На свою відповідь вони отримали від уряду Ямайки детальну презентацію про те, яким чином там працює оподаткування, які офіси та приміщення є підходящими для них за розміром, яка приблизно буде середня заробітна плата працівників, скільки приблизно потрібно буде з неї заплатити податків. Тобто просто при першому контакті з державним органом Ямайські потенційні інвестори отримали вже три персоніфіковані презентації, в яких було детально прописано, яким чином вони можуть вести бізнес на Ямайці. Це також те, що в принципі повинна робити Україна.
І ми маємо й поліпшити рівень сервісу інвесторів при першому контакті та переосмислити й доопряцювати можливість надання гарантій захисту інвестицій віж коррупції та рейдерства. При тому, що в нашому випадку ми маємо будувати привабливий бізнес-клімат у ситуації постійних російських інформаційних атак на наших урядовців. На них шукатимуть неіснуючі компромати, вигадуватимуть фейки, сіятимуть невдоволеність і зневіру. Тому зовсім не варто давати росіянам можливість бити по українській владі, маючи для цього реальні підстави. Бо так "ми слона не продамо"...
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки