MENU

Блог Пономарева: як сказати українською "мне обидно"

1959 3

Як сказати українською "мне обидно"

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює який український аналог можна використати до російського вислову "сегодня на сутках".

Іллю Риндича цікавить переклад слів мне обидно в такому уривку тексту: мне обидно, что ты не хочешь со мной разговаривать.

Українською мовою – мені прикро, що ти не хочеш зі мною розмовляти.

Запитання від читача Тимофія. Згідно з "Російсько-українським словником технічної термінології" 1928 року, російська електрична кнопка українською мовою буде ґудзик. Чи правильно кажуть натискати кнопку? Чи можна вживати в такому значенні ґудзик? 

На жаль, слово ґудзик у цьому значенні застаріло. Тож доведеться і далі казати: натискати кнопку.

Читайте також: Як обрати не професію, а життєвий шлях – поради абітурієнтам

Петро Катеринич хоче знати, як відтворити українською мовою вислів удерживать ногу на весу (йдеться про тренування в спортивному залі).

Українською мовою – тримати ногу у висячому положенні.

Читачка Наталія цікавиться, як наголошувати назву міста Суми. Місцеві мешканці наголошують на другому складі СумИ.

Це справді так. Але в усіх лексикографічних працях лише СУми.

Запитання від Олексія Дейкуна. На сайті BBC Україна в статті про Кам'янець-Подільський була згадка про давньоримську зброю пілум. Як слід казати:пілум чи пилум?

У запозичених словах після дев'ятьох літер д, ж, з, р, с, т, ц, ч, ш пишемо и. П не входить до цієї дев'ятки, тому маємо писати пілум.

Читайте також: Ми багато років замовчуємо, яка кількість педагогів апріорі не може працювати через низький рівень кваліфікації – експерт

Читач Олександр пише, що в російській мові існує вислів сегодня на сутках. Який український аналог можна використати в цьому випадку?

Це вислів жаргонний, який не має точного відповідника в українській мові, тому його можна перекласти літературною мовою: сьогодні відбуваю п'ятнадцятидобове покарання.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини