Рослинне молоко: кому корисне, а кому – ні
Сьогодні мій блог присвячений рослинному молоку, яке часто називають альтернативою коров'ячому. Одразу скажу, що вважати цей напій молоком несправедливо, адже молоко, за визначенням, це продукт молочних залоз ссавців.
Рослинне ж молоко (таким словом його звично називають) – це не що інше, як напій з води, насіння або горіхів, водна емульсія, наприклад, мигдалю, вівса або рису. І природно, що властивості залежать від рослини, з якого його виготовили, це просто інший продукт.
А що у нього спільного з молоком? Тільки рідка консистенція і колір, і то не завжди, та присутність слова "молоко" в назві.
Не так давно можна було купити тільки один вид такого "молока" – соєве. Зараз на полицях знайдеться багато різних видів рослинного напою. До речі, хоча ми вважаємо рослинне молоко сучасним напоєм, але про мигдальне вже згадувалося в арабській кулінарній книжці 1226 року "Кітаб аль-Табих" (Книга Страв).
Читайте також: Кращий фрукт – це овоч: сім коротких правил для довголіття
Ці рослинні напої підходять людям з нестерпністю лактози чи тим, хто має алергію на білок коров'ячого молока. Їх можна вводити до раціону дітей від одного року.
Але є виняток – рисове молоко не рекомендується дітям до 4-5 років через можливий вміст миш'яку в рисових висівках, що використовують для приготування продукту. Кількість миш'яку в рисовому молоці безпечна і не шкодить дорослим, але може бути не корисна дітям. Також рослинне молоко допомагає урізноманітнити раціон у випадках, коли не використовуються молочні продукти.
Кожен з рослинних напоїв має свій смак, склад і засвоюваність. У деяких рослинних напоях буде трохи більше якихось певних вітамінів, наприклад, в арахісовому молоці більше вітаміну Е, ніж, скажімо, в соєвому. У вівсяному є бета-глюкани, що впливають позитивно на імунітет. Крім того, до рослинного молока промислового виробництва часто додають кальцій, вітаміни А і Д.
У соєвому молоці найбільше рослинного білка. Цим воно близьке до коров'ячого. На його основі виробляють також соєві вершки та йогурт. Шукайте соєве молоко без додаткового жиру і доданого цукру.
А рисове містить більше вуглеводів. Для порівняння: в одній склянці їх стільки ж, як в шматку хліба. Воно підходить для людей з алергією на сою або горіхи, практично не містить білка. Проте, враховуючи високий глікемічний індекс 85, з ним треба бути обережними у разі діабету.
Читайте також: Осінній кошик: про надзвичайну користь цього медового плода знають не всі
Кокосове молоко більш жирне і калорійне з усіх видів рослинного молока.
Такі напої можуть бути присутніми в нашому харчуванні, але важливо розуміти, що вони не замінять корисних властивостей молочних продуктів, які у невеликих кількостях повинні бути в здоровому харчуванні щодня.
Рослинне молоко легко зробити вдома самостійно, тільки не можна довго зберігати. Його найчастіше додають до кави, використовують для випічки, салатних заправок і тушкування овочів.
А ви використовуєте рослинне молоко? Діліться в коментарях.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки