MENU

19 ознак того, що вашій психіці потрібна допомога

1214 0

Здоров'я

Причини більшості психічних проблем, які піддаються лікуванню або контролю, – це несвоєчасне звернення за допомогою та самолікування захворювань.

А також звернення не до того фахівця та відсутність інформації про те, що можна звернутися за допомогою і куди за нею звертатися.

Свій внесок робить стигматизація психічних порушень у суспільстві та відсутність базових знань про психічне здоров'я. Але все ж первинним залишається питання: "Чи потрібно звертатися за професійною допомогою і коли це слід робити?

Не буду заглиблюватись у питання профілактики та концепції психогігієни. Для нашого суспільства це поки ще вищий пілотаж. Поки слід потренуватися на землі.

Життя у нас, наскільки мені відомо, тільки одне і прожити його потрібно максимально якісно (можете прожити його щасливо, якщо вам так більше подобається).

Цей шлях проходить через масу фізичних і ментальних перешкод. В нашій психіці поєднуються душа і розум, і немає нічого ганебного в наших психічних проблемах. Соромно не знати елементарних речей про роботу найважливішого життєвого інструменту Homo Sapiens, соромно про нього не дбати, соромно страждати і змушувати страждати близьких та знайомих.

Нерозумно так піклуватись про ботоксний фасад, але ігнорувати своє психічне здоров'я. Найчастіше ознаки психічних проблем у людини проявляються досить чітко, хоча і не так явно, як у випадках з тілесними захворюваннями.

Читайте також: 75% представників покоління Z покинули роботу через психологічні проблеми – дослідження

Тут я свідомо пишу "психічних", не психологічних, екзистенціальних або кармічних. Досить зафарбовувати лампочки і вуалювати проблеми з психікою за допомогою вигаданих "рожевих" понять і термінів.

Проблеми у людей психічні. Вони найпростіше визначаються, як відсутність психічного здоров'я, яке викликає погіршення якості життя людини. Не всі відхилення від загальноприйнятих ментальних і соціальних норм є симптомами захворювань, але це не означає, що перешкоди психічного характеру можна ігнорувати.

Якість життя обумовлена масою чинників. Багато з них мають прямий стосунок до психічного здоров'я. Людина живе емоційним, фізіологічним і соціальним життям.

Тому одна тільки медитація не допомагає жити щасливо і йога не рятує від життєвих переживань, якщо тільки все життя не залишатися в позі лотоса.

Наша психічна складова занадто складна, динамічна і неоднозначна, щоб тримати її тільки одним способом. У зв'язку з цим слід навчитися розпізнавати і реагувати на ознаки погіршення психічного здоров'я.

Емоційно-когнітивні ознаки:

• понижений (пригнічений) або підвищений настрій,

• відчуття тривоги і необґрунтована тривожність,

• дратівливість або прояви злості до себе або навколишніх людей,

• повторювані негативні думки про себе, про навколишніх, про майбутнє,

• знижена концентрація і увага,

• апатія, неуважність.

Фізіологічні ознаки:

• безсоння або пересипання,

• постійна втома, швидка стомлюваність або зайва активність чи надлишок енергії,

• зміна апетиту (недоїдання чи переїдання),

• проблеми з травленням, шлунком, кишківником,

• фізичні болі – головні, серцеві, в області попереку, м'язові,

• підвищені або знижені сексуальні потреби,

• рухова загальмованість або різке збільшення рухової активності.

Соціальні ознаки:

• відсутність бажання спілкуватися з людьми, труднощі з функціонуванням в колективі,

• надмірна соціальна активність в реальному житті або в соціальних мережах,

• труднощі в комунікації з людьми,

• зловживання алкоголем, наркотичними речовинами, ліками,

• проблеми в навчанні або на роботі при виконанні завдань,

• відсутність життєвих інтересів, мотивації,

• окремо ці ознаки можуть характеризувати тимчасові відхилення від норми, але в сукупності вони можуть бути свідченням погіршення психічного здоров'я.

Якщо ці ознаки проявляються більше двох тижнів, то вони повинні розцінюватися як симптоми можливих психічних захворювань.

Два тижні – це критичний термін, після якого вже не вийде "взяти себе в руки", розслабитися або "забити" на проблеми.

Як і при симптомах інших "несоромних" захворювань слід звернутися до фахівця. Поряд з цими симптомами погіршення психічного здоров'я слід також оцінювати важливі додаткові чинники ризику:

• родинна історія,

• генетична схильність,

• незбалансований гормональний фон,

• стійкість психіки до стресу,

• особливості характеру і виховання,

• травматичні події в минулому.

У разі виявлення у себе ознак погіршення психічного здоров'я, зрозуміло, що слід звертатися за професійною допомогою.

Навіть з метою просто виключити можливі проблеми і звірити свою систему координат з іншими і зовнішнім світом.

Турбота про своє психічне здоров'я – вже не примха для багатих нероб, це життєва необхідність для людини, що живе в сучасному світі.

У цьому процесі дуже важливо не починати занадто мудрувати. Прочитання усіх колись написаних праць про психіку людини не дасть вам можливості адекватно допомогти самим собі.

Можу з усією відповідальністю заявити, що жодна людина не в змозі об'єктивно проаналізувати сама себе і тим паче самостійно діагностувати і лікувати свою психіку.

Відкрию вам таємницю – у психіатрів теж є психіатри, до яких вони іноді ходять.

Якщо ви не можете встати з ліжка, працювати, доглядати за дітьми і думаєте про смерть, насправді вам не принципово, клінічна у вас депресія або "осіння", "синя журба" або тимчасове ослаблення "сили волі".

У вас страждає якість життя, тому потрібно звернутися до фахівця. Прикрашені діагнози вже будуть на його совісті. Ще більш небезпечним для вашого здоров'я можуть виявитися спроби самолікування.

Читайте також: Если каждый день плох по умолчанию, а любое начинание кажется тяжким грузом – как справиться с "выгоранием"

Навіть найсильніша духом людина не в змозі зусиллям волі підвищити загальний рівень серотоніну або допаміну в організмі. Марс в правильній місячній фазі не контролює рівень кортизолу при стресі. Народна алкогольна терапія не може прибрати причини тривожності.

Надавати допомогу в досягненні психічного здоров'я можуть психіатри, психотерапевти, психологи, соціальні працівники, тренери, консультанти та навіть священики.

З моєї багаторічної практики питання найчастіше зводиться до професіоналізму і навичок фахівця, а не до регалій в його профайлі.

Зрозуміло, що не всі дотримуються лікарського принципу – не нашкодь. Тому прояви можливих ознак слід співвідносити з їхнім впливом на якість життя.

Якщо ви щасливі (задоволені якістю свого життя) і не заважаєте добре жити іншим, то можете мити підлогу по п'ять разів на день. І не слід шукати рішення у відході від древніх архетипів грецького бога Доместосу і уникати протягу шляхом закриття гештальтів. Проблема з вибором фахівця не повинна впливати на ваше рішення звернутися за допомогою. Це ваше право.

Психічне здоров'я – це більше ніж просто відсутність захворювань, це здатність жити повноцінним (з усіх поглядів), якісним життям у згоді з собою і навколишнім світом. Це тимчасове перемир'я дуже нестійке, і при його порушенні завжди слід звертатися за допомогою. Адже якщо воно досягається, то можна навіть доторкнутися до щастя.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Тіна БЕРАДЗЕ для ВВС News Україна


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини