MENU

Блог Пономарева: як українською "wireless"?

1021 0

Блог Пономарева

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. 

Володимир Соколов хоче знати, який із варіянтів безпровідний, бездротовий, безпроводовий є найбільш прийнятним при перекладі англійського wireless.

Найбільш прийнятний варіянт – бездротОвий.

Читач Юрій запитує, як перекласти з російської мови обратимое устройство.

ОборОтний пристрій.

Віталій Мироненко цікавиться, яким словосполученням описати, наприклад, кільця, бруси чи колоди – спортивні снаряди? Чи знаряддя?

Правильно – спортивні знаряддя.

Читайте також: Чому безграмотність стає нормою?

А як відмінювати назву футбольної команди "Арсенал" та програми "Ключовий момент"?

Арсенал (склад зброї; запас чогось) у родовому відмінку має закінчення -у; "Арсенал" як назва футбольної команди закінчується на -а. Слово момент у всіх значеннях у родовому відмінку має закінчення -у.

Michael Kachmar цікавиться відмінюванням прізвища Малець.

Його відмінюємо так: Малець, Мальця, Мальцеві й так далі. Порівняймо: Горобець – Горобця, Стрілець – Стрільця.

Олена Ляхович запитує, яке правило регулює утворення таких іменників, як Львівщина, Тернопільщина. Чи застосовуване це правило до міст районного значення, наприклад Стрийщина?

Для стиснення мовлення замість двослівної назви (прикметник + слово область) уживаємо однослівні варіянти Київщина, Львівщина, Одещина, Харківщина, Донеччина тощо. Але деякі області мають однослівні назви без компонента -щина: Волинь, Запоріжжя, Тернопілля. Щодо міст районного значення, то ліпше казати Ізмаїльський, Обухівський, Стрийський район.

Читайте також: Грамотність: в українця до цього "звіра" специфічне ставлення, він сприймає його як виклик

Запитання читача Тимофія про слово мозок. У множині ми кажемо та відмінюємо мізки, мізків, проте в однині вживаємо з о, а не з і – мозку, мозкові. Чи не правильно буде відмінювати мозок в однині як мізку, мізкові?

Слово мозок у множині ми справді відмінюємо мізки, мізків, мізками й так далі, а в однині мозок, мозку тощо. Може, правильніше було б мозок, мізку (як боєць, бійця, гонець, гінця).

За фонетичним законом так потрібно було б робити, але від цього закону є відступи. Наприклад, при відмінюванні слова конець непрямі відмінки вплинули на називний, і тепер ми кажемо кінець, кінця, а в слові мозок називний відмінок уплинув на решту, тому кажемо мозок, мозку, мозкові і т.д.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини