MENU

Чим корисні коренеплоди та чому їх варто включити до зимового раціону – пояснює дієтологиня

1276 0

Коренеплоди

Морква, петрушка, пастернак, селера, буряк, а також менш популярні батат, біла ріпа і топінамбур – все це мегакорисні коренеплоди. Вони здаються нецікавими на вигляд, проте заслуговують більшої уваги і поваги до себе, завдяки багатьом позитивним властивостям.

Одна з головних переваг – доступність протягом всієї зими і весни, на відміну від інших овочів, наприклад, огірків або кабачків. Їх недорого можна купити в магазинах або легко виростити самим. Крім того, варіантів вживання багато: і свіжими, і обробленими – їх варять, тушкують, запікають.

Коренеплоди поєднують багато важливих якостей – всі вони низькокалорійні і водночас містять безліч корисних речовин – вітамінів, мінералів, багаті клітковиною і пектинами. Також до складу входить велика кількість кремнію, важливого макроелементу для людини. Він бере участь у формуванні сполучної і епітеліальної тканин, сприяє росту волосся і нігтів.

Регулярне вживання коренеплодів сприяє виведенню з організму токсинів, в т. ч. солей важких металів і радіонуклідів, надлишку холестерину. А органічні кислоти і біологічно активні речовини – антиоксиданти здійснюють бактерицидну, протизапальну і протипухлинну дію.

Читайте також: Можуть призвести до зниження імунітету та надмірної ваги: чи варто дарувати дітям солодощі

100 г сирої або вареної моркви, наприклад, покривають майже 200% потреби у бета-каротині, який є провітаміном вітаміну А. Він важливий антиоксидант для зору та міцного імунітету. Важливо те, що він краще діє, коли постачається у природній формі з їжі.

Буряк – джерело бетаїну, який знижує ризик деяких захворювань печінки, судин і покращує обмінні процеси. Ця речовина стійка до нагрівання і тому зберігається в вареному буряку.

Селера має речовини, які здатні гальмувати процеси старіння, позитивно впливають на стан шкіри, волосся, нігтів, регулюють водно-сольовий баланс, запобігати таким захворюванням, як артрити, артрози, подагру.

Пастернак – його антиоксидантні сполуки мають протизапальну, антигрибкову і протипухлинну дію.

Топінамбур нормалізує рівень цукру в крові. У корені містяться вуглеводи не у вигляді крохмалю, а інуліну. Інулін, на відміну від крохмалю, у разі гідролізу практично не утворює глюкози, тому топінамбур рекомендують хворим діабетом.

Батат цілюще діє на стан нервової системи і діяльність головного мозку, його вживання допомагає впоратися з хронічною втомою і безсонням. Містить корисні каротиноїди і антоціани, яких особливо багато в фіолетовому бататі.

У ріпі в 100 г стільки ж вітаміну С (20 мг), як і в половині середнього лимона і в 4 рази більше, ніж в 100 г моркви. В ній низький вміст простих вуглеводів, тому рекомендована людям, які страждають на діабет і ожиріння. Відвар коренеплодів ефективний під час лікування подагри, бо виводить сечову кислоту.

Петрушка – джерело каротиноїдів лютеїну і зеаксатину, що необхідні для здоров'я очей та фітонутрієнт лікопену. А її ефірні олії – сильні антиоксиданти і мають спазмолітичну дію.

Читайте також: Веганы против мясоедов: так ли ужасна животная пища, как об этом говорят

Доведено, що овочі, які вирощені в районах з поганою екологією можуть містити важкі метали, наприклад, кадмій або свинець більше норми. Тому цікавтеся, де вони вирощені.

Якщо невідоме походження коренеплодів, щоб видалити шкідливі речовини варто замочити овочі у воді на дві години, а також очистити їх від шкірки. Крім того на їх поверхні можуть перебувати патогенні мікроорганізми, незалежно від того, звідки коренеплоди: з магазину, ринку чи вирощені на дачі.

Тому перед вживанням в сирому вигляді, слід ретельно помити овочі під проточною водою, щоб видалити різного роду бактерії, такі як E. coli, сальмонелу або лістерію. Ефективним буде занурення їх на кілька секунд в гарячу воду з температурою близько 60 градусів.

Коренеплоди – вдячні продукти в приготуванні. Найчастіше ми використовуємо їх для супів або овочевого бульйону, салатів або вінегрету. З них можна робити пюре, запікати на грилі, деякі вживати сирими. Зі смаком коренеплодів добре поєднуються горіхи, натуральний йогурт, а також гриби, риба, сир.

Невеликі втрати вітамінів, безумовно, відбуваються під час варіння в окропі, але каротиноїди і антиоксиданти, яких в коренеплодах багато, стійкі до впливу температури. Вводьте коренеплоди – варені, смажені, тушковані або сирі у свій зимовий раціон. Це збагатить ваше харчування корисними речовинами, додасть ситість та різноманіття.

Любите буряк, моркву, корінь петрушки, селери та інші коренеплоди? 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Світлана ФУС, дієтологиня


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини