Плюс 20% до зарплати вчителя, або Для чого потрібна сертифікація
У 2020 вчителі отримають більше можливостей для професійного розвитку. У планах Міністерства освіти і науки на цей рік – продовжувати пілот сертифікації вчителів, розширювати можливості для підвищення кваліфікації, реформувати методкабінети, провести супервізію для вчителів та розвивати напрям онлайн-курсів для освітян.
Першою на черзі є сертифікація – реєстрація на неї стартує вже 15 січня, пише Любомира Мандзій спеціально для УП. Життя.
Що таке сертифікація вчителів?
Сертифікація – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей вчителя. Воно відбувається у три етапи протягом року:
1. Незалежне тестування, яке вже отримало назву "ЗНО для вчителів".
2. Самооцінювання власних компетенцій.
3. Спостереження освітнього експерта за роботою вчителя.
У 2020 році МОН продовжує пілотувати сертифікацію: ми відслідкували перебіг та внесли зміни, які вдосконалили процес.
Читайте також: Вчителі, які вміють мотивувати, зникають, як мамонти – освітянин
Наприклад, у порівнянні з 2019 роком ми змінили порядок етапів. На основі даних минулого року ми зрозуміли, що провести оцінювання професійних компетенцій шляхом тестування доцільніше з самого початку, а не наприкінці всього процесу сертифікації.
Ще одне нововведення цього року – відсіювання після кожного з етапів. Якщо у 2019 році вчитель проходив усі три етапи й лише наприкінці дізнавався про результат, цього року до кожного наступного етапу проходитимуть ті, хто впорався з попереднім. Для вчителів така схема – менше приводів переживати.
На етапі пілотування у 2019-2020 роках пройти сертифікацію можуть лише вчителі початкових класів. Вона є повністю добровільною: ані МОН, ані директор школи не може змусити вчителя проходити її.
Минулого року на сертифікацію зареєструвались 857 вчителів при ліміті у 1000 осіб. З них успішно склали сертифікацію 705 педагогів – це понад 82% учасників.
У 2020 ми удвічі збільшили ліміт і очікуємо вже 2000 учасників.
Для чого потрібна сертифікація?
По-перше, сертифікація – інструмент пошуку кращих вчителів та реальних агентів змін у освіті. Професіоналів своєї справи, які готові ділитися своїми знаннями та досвідом з іншими.
Сертифікація дає рівні можливості стати таким агентом змін як вчителю сільської школи, так і педагогу з великого міста. Це вкрай важливо сьогодні, коли мешканці українських мегаполісів мають більше можливостей.
По-друге, планується, що з впровадженням реформи "Нова українська школа", сертифікація зможе замінити атестацію педагогічних працівників. І для того, щоб провести цю заміну ефективно, ми вже другий рік випробовуємо інструменти сертифікації під час пілотування.
Важлива підстава для цього – запит від учителів.
Читайте також: ЗНО з математики не вирішить не менш важливих питань низької читацької та науково-природничої компетентностей – думка
У 2018, перед стартом пілоту сертифікації, МОН спільно з EdCamp провели соціологічне дослідження. В ньому взяли участь 8427 педагогів з усіх областей України.
62% опитаних виступили за обов’язкове запровадження сертифікації на заміну атестації, яка проводиться зараз.
Нарешті, висококваліфіковані вчителі, які успішно проходять сертифікацію, можуть отримувати бонуси вже зараз.
Перший – доплата у 20% до зарплатні протягом дії сертифікату, тобто трьох років.
Друга – можливість зарахувати сертифікат як чергову (позачергову) атестацію.
Сертифікація – це можливість для вчителя одержати визнання свого професіоналізму, заявити про себе і отримувати бонуси за високий рівень компетентності.
Ми зацікавлені в тому, щоб таких вчителів ставало все більше – і цього року кожен з 2000 учасників сертифікації матиме такий шанс.
Реєстрацію на пілотну сертифікацію-2020 розпочинаємо 15 січня і триватиме до 31 січня.
Чекаємо вчителів-професіоналів, впевнених у своїх силах і готових долучатись до змін в українській освіті. Всі деталі про реєстрацію – на сайті МОН.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки