Чи зможуть університети в Україні навчати онлайн?
Чи зможуть університети в Україні навчати онлайн? Моя відповідь — так, і мають це зробити обов’язково. Одним буде легше, якщо вони вже мали подібний досвід, іншим – важче, пише Софія Опацька в блозі для НВ.
Однак, враховуючи карантин і невідомість, без онлайн-освіти університетам і школам сьогодні не вижити. Тому включатися мають усі.
Багато американських університетів уже повідомили, що до кінця семестру залишатимуться онлайн: минулого тижня про це заявив Фордгемський університет Нью-Йорка, а сьогодні – Університет Нотр-Дам біля Чикаго. Тож українським вишам цю ситуацію треба сприйняти не як загрозу, а як можливість. Українському католицькому університету з першого дня карантину вдалося впровадити дистанційне навчання. Процес не зупинений, а навпаки – щодня відбуваються вебінари, викладачі активно вчаться і працюють з новими інструментами, студенти звикають до нових реалій і готуються здавати проекти, курсові й, можливо, дипломні дистанційно.
Як нам вдалося швидко запровадити онлайн-навчання? В УКУ вже кілька років діє Центр інноваційних навчальних технологій, який активно допомагав нашим викладачам працювати у Course Management System на основі платформи Moodle. Ми поставили собі за мету, щоб усі викладачі мали базовий формат свого курсу онлайн (йшлося передусім про розміщення матеріалів та силабусу, завдань, методів оцінювання) і більшість долучилися до цього процесу, дехто вже мав повноцінні курси змішаного типу. Кілька років навчальний процес в університеті побудований так, що на деяких факультетах та програмах взаємодія між студентом і викладачем після пари в аудиторії відбувається зокрема і на платформі: переглянути матеріали, завантажити завдання, провести обговорення через форуми і побачити свою оцінку студент завжди може у будь-який час зі свого комп’ютера.
Читайте також: Ідея добровільної сертифікації вчителів була помилкою – освітянин
Коли ж ситуація з коронавірусом набула загрозливих масштабів, ми в університеті розуміли, що є велика ймовірність переведення усього навчання в онлайн. Тому почали готуватися до цього вже наприкінці лютого. Центр навчальних технологій щодня проводив семінари для викладачів, як провести онлайн-лекцію зі студентами в реальному часі. А коли всі школи та виші закрилися на карантин, навчальний процес в УКУ не зупинився і просто плавно перейшов онлайн. Окрім Moodle, наші викладачі також використовують такі інструменти як Zoom, Microsoft Teams, Skype. Середня відвідуваність пар в реальному часі за цей тиждень склала 80%.
Наскільки легко навчати і вчитися онлайн? Звісно, є факультети, для яких такий формат є більш природним. Наприклад, факультет прикладних наук, у навчальний процес якого давно інтегрована палітра онлайн-інструментів. Іншим факультетам, які менше зосереджувалися на цьому, зараз важче. Однак наша спільна ціль (керівництва, деканів і викладачів) – щоб кожен новий день навчання онлайн був кращим, аніж попередній. Ми сприймаємо це не як тимчасовий процес, а як можливість, якою повинні скористатися і зробити все на найвищому рівні. Уже на початку квітня запланували серію профорієнтаційних вебінарів для старшокласників, адже вони зараз теж мають хорошу нагоду повчитися і більше довідатися про університети, в які планують вступати.
Які є можливості для онлайн-навчання? Сьогодні можливостей дуже багато: провідні освітні установи пропонують інструкції, як швидко перейти в онлайн. Coursera відкрила університетам безкоштовний доступ до всіх своїх курсів. Треба лише зареєструватися на платформі як навчальна установа, і після проходження усіх формальностей ваші студенти, працівники і викладачі зможуть безкоштовно слухати курси від найкращих світових фахівців. Важливо, що студенти отримають сертифікати після успішного проходження курсу, а університет має доступ до всієї аналітики навчального процесу студента. Як розповіли нам самі працівники Coursera, зараз вони заводять на свою платформу 16 тисяч університетів з усього світу. При цьому кожному приділяють відповідну увагу, і ми з колегами це особисто відчули.
УКУ уже приєднався до Coursera і зараз керівники програм та викладачі підбирають курси, які можуть доповнити їх роботу. Тож студенти, з одного боку, зможуть вивчати рекомендовані курси за основною програмою, а з іншого – отримують доступ до всього навчального матеріалу на платформі. Кожна програма повинна узгодити власну політику щодо вибіркових курсів. Наш університет відкритий до того, щоб сертифікат, який студент отримав за пройдений вибірковий курс на Coursera, йому зарахували. Не менш важливо, що всі працівники й викладачі отримують доступ до платформи. Це добра нагода покращити свої знання і навички, а для викладачів ще й додаткова можливість пройти курси підвищення кваліфікації.
Такий швидкий та вимушений перехід онлайн ставить перед нами багато викликів, яких ми, думаю, ще не до кінця усвідомлюємо.
Наприклад, питання практики. Особливо це стосується факультетів, де без прикладних занять ніяк. Ми знаємо, що студентам програми з фізіо- і ерготерапії після опрацювання теоретичного матеріалу вкрай важливо "працювати руками". Поки це питання ми поставили на паузу, і будемо звертатися до досвіду провідних університетів.
Також ми свідомі, що доведеться корегувати систему оцінювання студентів, структуру завдань, комунікацію. Онлайн-навчання вимагає емпатії, розуміння, а також набагато більше комунікації між усіма учасниками навчального процесу. Як викладачі, так і студенти зараз проходять процес адаптації і важливо бути терплячими одне до одного. Це великий виклик і ми захоплюємося, наскільки активно всі включилися у ці зміни і спільно навчаються.
Зміна формату навчання вимагає і зміни поведінки викладача у взаємодії зі студентом під час заняття. Все ж таки онлайн-комунікація із сотнею студентів – це трохи інакше, ніж коли ти проводиш пару в аудиторії. Тому враховуючи новий формат, у нагоді стануть вебінари і певна продуманість взаємодії. Приміром, Львівська бізнес-школа УКУ запланувала кілька безкоштовних вебінарів для бізнесу, як діяти в час кризи, і вже на першій лекції було 750 людей. Це ще раз доводить, що ми потрібні одне одному, особливо у такий непростий період.
Читайте також: Двоє українських вчителів серед 50 найкращих у світі, за версією Global Teacher Prize-2020
Не менш цікавий виклик пов’язаний із навчанням управлінців. Бізнес зараз переживає чи не найважчі часи, усі бояться невідомості, вже почали відчувати економічний спад. І хоча підприємці приходять у бізнес-школи, щоб передусім переосмислити свій досвід і розширити мережу, перехід онлайн для них сьогодні – це добра нагода не втрачати контакту з колегами, ділитися досвідом та отримати цінні поради від викладачів, як діяти в час кризи. Спільнота залишається, просто тимчасово змінює формат спілкування. І зараз це спілкування та підтримка – чи не найважливіше, що може допомогти вижити в час кризи.
Чи доведеться проводити випускний онлайн? Більшість американських університетів, де випускні в середині травня, вже сказали, що скасовують усі масові заходи. Дехто, як американський Нотр-Дам, не втрачає надії, що зустрітися незабаром таки вдасться. Для УКУ це великий виклик, бо ми дуже спільнотний університет і нам важливо бути разом. А зараз наша спільнотність порушилася. Однак, можливо, ми більше почнемо цінувати те, що дійсно для нас важливе? Сподіваюся, у червні ми таки побачимося на випускному. Хоча з деканами також опрацьовуємо альтернативний сценарій і моделюємо ситуацію, як стартувати онлайн-навчання у вересні.
Сьогодні весь світ стоїть на порозі невідомості: ніхто не може спрогнозувати, як розвиватиметься ситуація з поширенням коронавірусу, наскільки сильно це вдарить по світовій економіці та що нас чекає. Але не можна дати цьому страху паралізувати все – не закриваймося у собі. Водночас, сьогодні найкращий час, аби підтримувати одне одного, ділитися власними маленькими перемогами та успіхами, щоб інші могли брати приклад і впроваджувати ці перемоги на своїх місцях. Тому хочу заохотити всі українські університети та школи не боятися переходити в онлайн, а ми, зі свого боку, готові ділитися досвідом, першими невдачами та успіхами, щоб разом ставати сильнішими та перетворювати нові виклики на нові можливості.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки