MENU

Була доступна навіть бідним: стоматологія за часів майя багато в чому не поступалася сучасній

835 0

Цивілізація майя мала безліч знань, які ставили її на один порядок із сучасними (Фото:irstone/depositphotos)

Вченим вдалося провести аналіз зубів, знайдених у гробницях давніх майя. З’ясувалося, що аборигени Мезоамерики могли похвалитися дуже високим для свого часу рівнем стоматології. Мало того, її доступність була куди вищою за сучасну.

Найбільший інтерес дослідників викликали інкрустовані дорогоцінним камінням зуби. Проаналізувавши обставини поховань, вчені припустили, що подібний декор був популярний не тільки серед багатих майя. Менш забезпечені представники народності із задоволенням вдавалися до процедури, і, вірогідно, могли собі її дозволити, пише НВ, інформує UAINFO.org.

І це дивно, адже в наш час скайси — предмет розкоші.

Читайте також: В затерянной мексиканской пещере нашли следы ритуалов майя  

Але у майя дентальні прикраси були звичайним явищем. Ця нація взагалі приділяла велику увагу естетиці, здоров'ю та гігієні ротової порожнини. Так вдалося знайти безліч зубів зі слідами лікування карієсу.

Рівень стоматології за часів існування майя цілком сприяв цьому. Так, вчені звернули увагу на те, що при висвердлюванні зубів для закріплення прикрас стародавні стоматологи рідко зачіпали пульпу, що говорить про високий рівень їхньої майстерності. Також це підтверджують і непогані знання матеріалів, які дозволили стародавнім майям створити природний герметик, який дозволяв закріпити коштовності на емалі на довгі століття.

Знайдені у гробницях зуби з інкрустацією / Фото: Ернандес-Боліо та ін., Journal of Archaeological Science, 2022 р

Читайте також: Ученые выяснили новые факты о жизни и обычаях знатных жителей древних майя

Молекулярний аналіз герметика показав, що йдо його складу входило близько 150 речовин. Їхнє співвідношення виявилося різним на різних зразках, що не дивно, адже майя не мали високоточних вимірювальних приладів для приготування суміші.

Точний склад клею поки що не вдалося розшифрувати, але окремі компоненти вчені все ж таки ідентифікували. Давні використовували соснову смолу, ефірні олії губоцвітих та бітум. Отримана суміш мала не тільки клеючі властивості, але й була антисептиком, про що каже її колір та стан у наші дні.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

НВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини