MENU

Фізична активність нейтралізує смертельні наслідки недосипання, – дослідження

2311 0

Фізична активність нейтралізує смертельні наслідки недосипання, – дослідження

Вчені перевірили, як фізична активність та якісний сон разом впливають на ризик смерті від усіх причин, серцево-судинних захворювань та раку.

Дефіцит сну чи, навпаки, його надлишок пов'язані з меншою тривалістю життя. У той самий час «ідеальний» сон, як показали дослідження, може знизити ризик передчасної смерті. Проте китайські вчені з Гуандунського інституту серцево-судинних захворювань, Медичного університету Гуанчжоу та Китайського університету Гонконгу з'ясували, як можна нейтралізувати деякі негативні наслідки неякісного нічного відпочинку. Виявилось, у цьому допоможе фізична активність, інформує UAINFO.org

«Фізична активність і сон – основні складові способу життя, які займають 24-годинний життєвий цикл. Дотримання достатнього рівня фізичної активності та здоровий сон необхідні для збільшення тривалості життя. Фізактивність відома як корисний фактор зниження ризику передчасної смерті до 70%. З іншого боку, з'являється все більше свідчень того, що недосипання або надто тривалий сон значно підвищують ризик смерті. Час, витрачений на фізичну активність, та сон взаємопов'язані. Але неясно, як фізична активність може взаємодіяти із тривалістю сну для зміцнення здоров'я», — пояснили автори дослідження.

Читайте також: Лікарі розповіли про неймовірну користь прибирання для здоров’я

Вони проаналізували дані учасників Британського біобанку: всього — 92221 особу, яка з лютого 2013-го по грудень 2015-го носила наручні акселерометри для вимірювання рівня активності. Середній вік піддослідних становив 62,4 року, 52018 (56,4%) їх були жінками. Більшість — 73,2% — відзначили нормальну тривалість сну по шість-вісім годин, 19,7% спали занадто довго (понад вісім годин), а 7,1% страждали недосипом (менш як шість годин). Понад третина учасників (33,4%) були фізично неактивні.

Також вчені враховували вік, стать, національність, рівень освіти, пору року, коли використовувався акселерометр, соціально-економічну депривацію особистості, індекс маси тіла, харчування, шкідливі звички, роботу та наявність серцево-судинних захворювань, раку або діабету.

За сім років спостережень зафіксували 3080 випадків смерті від усіх причин: зокрема, 1074 (1,16%) померли від серцево-судинних захворювань, а 1871 (2,03%) — від раку.

«Тривалість сну була пов'язана зі смертністю від усіх причин та серцево-судинних захворювань, але не від раку. <…> Порівняно з нормальним сном лише його дефіцит різко підвищував ризик смерті від усіх причин (відношення ризиків – 1,34) та від серцево-судинних захворювань (1,56)», – розповіли вчені.

Читайте також: Скільки треба ходити щодня: число, яке вбереже від передчасної смерті

Найменший ризик смерті відзначили у групі з нормальною тривалістю нічного відпочинку та високим рівнем фізичної активності. Її низький рівень у поєднанні з дефіцитом сну або його надлишком корелював з найвищим ризиком смерті: він був підвищений у 2,51 та 2,06 раза відповідно. При середньому рівні фізактивності разом зі сном протягом менш ніж шести годин або понад вісім годин ймовірність смерті від усіх причин була вищою вже в 1,63 і 1,10 разів відповідно.

Фізична активність від помірного до інтенсивного ступеня захищала від передчасної смерті. Якщо людина дотримувалася рекомендацій ВООЗ — близько 150 хвилин на тиждень фізичної активності середньої інтенсивності, — у такому разі ризик смерті від усіх причин падав до 1,06 за нестачі сну і до 1,01 за його надлишку. Люди, рівень фізичної активності яких перевищував рекомендований, мали ще нижчу ймовірність смерті від усіх причин (відношення ризиків – 0,67), серцево-судинних захворювань (0,61) та раку (0,73).

«Наше популяційне когортне дослідження показало, що фізична активність та тривалість сну спільно пов'язані з ризиками смерті від усіх причин, серцево-судинних захворювань та раку у людей середнього та похилого віку. Таким чином більшість негативних наслідків неякісного сну можна пом'якшити шляхом збільшення рівня фізичної активності або досягнення хоча б нижчого порога рекомендацій ВООЗ», — підсумували автори роботи.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини