Суперклітини-вбивці допомогли перемогти рак на кінцевій стадії
Вчені з'ясували, що пацієнтам на останній стадії раку вдалося одужати завдяки посиленим Т-кілерам — білим кров'яним тільцям, які імунна система людини вчить розпізнавати та знищувати загрозу на кшталт вірусів та пухлинних клітин. У людей, що пройшли імунотерапію, ці суперклітини-вбивці атакували рак відразу декількома способами, що й дозволило перемогти смертельну хворобу.
Фахівці з Кардіффського університету (Велика Британія), роботу яких опублікував журнал Cell, виявили у людей, які пережили рак, новий, більш досконалий різновид Т-кілерів, здатний розпізнавати одночасно кілька мішеней на злоякісних клітинах. Це важливе відкриття, оскільки раніше вважалося, що кожен Т-кілер, який вводиться пацієнтам під час імунотерапії, атакує лише одну ціль на раковій клітині, інформує UAINFO.org.
Дослідники вивчили дані 31 пацієнта з пізніми стадіями раку, які протягом останнього десятиліття проходили лікування лімфоцитами, що проникають у пухлини (Tumor-infiltrating lymphocyte, TIL), у Національному центрі імунної терапії раку у Херлеві (Данія).
Читайте також: Вчені змусили ракові клітини вчинити самогубство, виробляючи бактеріальний токсин
TIL-терапія - це форма імунотерапії, при якій білі кров'яні клітини (лімфоцити) беруться з пухлини, розмножуються в лабораторії, після чого у збільшеній кількості повертаються пацієнту, щоб допомогти імунній системі людини знищувати рак. У розглянутих випадках всім пацієнтам вводили вирощені у такий спосіб Т-кілери.
Дослідники зосередили увагу на успішних результатах TIL-терапії. Клітини крові пацієнтів, які побороли рак, знову піддали впливу збережених зразків пухлинних клітин, щоб побачити, які Т-клітини зреагують. Виявилося, навіть через рік після лікування у пацієнтів спостерігається дуже сильна імунна відповідь Т-кілерів на рак, який вони перемогли.
Вивчаючи, як клітини — вбивці раку відрізняють уражену тканину від здорової, фахівці виявили у декількох пацієнтів «багатоцільові» Т-кілери, здатні розпізнавати численні зміни білків усередині пухлинних клітин.
Порівняння зі звичайними протираковими Т-кілерами показало, що їх посилений варіант, отриманий з крові людей, що пережили онкологічне захворювання, набагато краще розпізнає рак і може реагувати на більшість його типів.
Читайте також: Смертельний вітамін? Медики встановили, які речовини прискорюють ріст ракових клітин
«Важливо, що ми спостерігали велику кількість багатоцільових Т-кілерів у тих, хто переміг рак. Раніше ми не знаходили їх у людей із хворобою, що прогресує. Кількість пацієнтів поки невелика, але є ймовірність, що багатоцільові Т-кілери пов'язані з повною ремісією та одужанням від раку», — заявив керівник дослідження, професор університету Кардіффа Енндрю Сьюелл.
Висновки медиків продемонстрували, що здатність пацієнтів подолати рак на останніх стадіях — не випадкова удача, а закономірний процес, зумовлений «багатоцільовими» Т-кілерами. Отже, є надія розробити терапію, яка цілеспрямовано спиратиметься на такі Т-кілери та допоможе людям навіть на порівняно пізніх стадіях захворювання. Однак, щоб переконатися в ефективності підходу на практиці, будуть потрібні додаткові дослідження на більш широкій вибірці пацієнтів.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки