MENU

Брати по зброї: перспективи та виклики українсько-американських відносин

5757 0

16 листопада у Вашингтоні відбулося пленарне засідання Комісії стратегічного партнерства Україна-США, пише у своєму блозі на "Новому часі" міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Відновлення її роботи після семилітньої паузи  на перший погляд видається закономірним, але не все так просто. Основою справжнього стратегічного партнерства завжди є спільні фундаментальні цінності та принципи. Отже, вже саме проведення засідання засвідчило: Вашингтон переконався, що така фундаментальна основа для активної взаємної допомоги й підтримки в нас є.

За свою дипломатичну та політичну кар’єру я брав участь у багатьох зустрічах різних двосторонніх комісій, більш або менш формалізованих, однак ця була дійсно особливою. Від самого початку ми вирішили відмовитися від традиційних виступів і декларативних тез, натомість говорили про те, що конкретно можемо й маємо зробити. Говорили відверто та предметно.

Ми утворили три ключові підгрупи: безпеки та протидії російській агресії; верховенства права й гуманітарних питань; енергетики й економіки. Назви говорять самі за себе.

Дуже важливо, що, крім спільної заяви, було погоджено також спільний план дій. Це – живий документ, який постійно оновлюватимемо в процесі його здійснення. Не план заради плану, а план заради дій. У безпековому контексті домовилися спільно протидіяти російській агресії як у військовій сфері, так і щодо гібридних викликів, які становлять загрозу для всього демократичного світу.

Читайте також: Україна-США: перезапуск стратегічного партнерства. Чи стратегічного патронажу?

Україна не тільки отримуватиме допомогу в захисті від російської гібридної агресії, але й сама ділитиметься своїм унікальним досвідом, здобутим на передній лінії боротьби. У Вашингтоні дедалі зміцнюється думка: аби знати, як запобігти російському впливові на вибори й демократичні інститути в США, треба уважно дивитися й допомагати українцям знешкодити російське втручання у їхні вибори 2019 року.

Звісно, в нас виявився цілковитий збіг позицій щодо агресії Росії проти України. Ми спільно працюємо над ідеєю миротворчої операції за мандатом РБ ООН. Окрема увага була приділена агресивним діям Росії в Азовському морі, Сполучені Штати пообіцяли надавати підтримку в посиленні нашого південного флангу. Американські друзі також відіграватимуть ключову роль у зміцненні широкої міжнародної коаліції з деокупації Криму. Ми, звичайно, обговорили й питання звільнення з російських тюрем і таборів наших політичних в’язнів і заручників.

Говорили й про те, що Україна обов’язково стане членом НАТО. На цьому шляху працюватимемо спільно. Не тільки над реформуванням сектору безпеки й оборони, але й інших важливих сфер у житті нашої країни, адже до НАТО вступатиме вся Україна, а не тільки наш оборонний сектор. Довести наш безпековий та оборонний вимір до стандартів НАТО є визначальним викликом, довести до цих стандартів всю країну – є перепусткою в майбутнє.

Обидві сторони були єдині в тому, що реформи – це єдиний шлях до європейського й демократичного майбутнього України. Наші партнери віддали належне значному прогресові у їх реалізації, однак наголосили, що викорінення корупції та вдосконалення верховенства права є так само важливими, як і боротьба з російською агресією. Не можу не погодитися з думкою американців, що сильне та проактивне громадянське суспільство відіграє сьогодні унікальну роль в оновленні України. Тому сприяння активістам, їхній захист, розслідування резонансних справ є невідкладним завданням.

Зрозуміло, що економічна проблематика також була в центрі уваги. Обговорили багато тем, починаючи зі звільнення від олігархічних монополій, які стримують розвиток конкуренції, призводять до корупції та завдають шкоди інвестиційній привабливості України, і до важливості прозорої та ефективної приватизації. Ми також узгодили наші кроки фз протидії проектові "Північний потік-2", який загрожує енергетичній безпеці України та країн ЄС. На цьому, до речі, окремо наголосив Майк Помпео під час підходу до ЗМІ. Адже Україна та США як ніхто інший розуміють, наскільки підступно Кремль використовує енергоносії як інструмент гібридної війни.

Читайте також: Зміни системи не досить: на перешкоді реформам – стіна власного "я"

Засідання не встановлювало нових форматів або інституційних механізмів, але воно нарешті зробило з Комісії майданчик для конкретної роботи й планування, а отже, розбудови успішного українського проекту – вільного, демократичного, європейського.

Отже, це були дуже продуктивні два дні у Вашингтоні. Ще раз пересвідчився, що в Сполучених Штатах існує потужна двопартійна підтримка України, що поряд із нашою делегацією у Вашингтоні активно працює ще одна потужна українська команда – Team Ukraine, як самі себе називають наші американські друзі. А суперова українська громада у США з повним правом може зараховувати себе відразу до обох команд – і української, і американської.

Коли рано-вранці у суботу вдосвіта наш літак вилітав із Вашингтона, на тлі зоряного неба можна було побачити слід від ракети "Антарес", що її щойно вивів на орбіту український перший ступінь, спроектований у бюро "Південне". А в навушниках дуже доречно грав Dire Straits "Brothers in Arms"...

… But it's written in the starlight

And every line in your palm

They are fools to make war

On our brothers in arms

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Павло КЛІМКІН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини