MENU

Усупереч прогнозам: гривня знову стає привабливою

866 0

Основними постачальниками новин на ринках були англосакси, кожен по-своєму розважаючи інвесторів новинами з політикуму своїх країн, пише у своєму блозі на "Новому часі" інвестиційний банкір Сергій Фурса. Британці цього тижня провели дуже важливе голосування в парламенті, де в них не вийшло затвердити угоду про Brexit, а потім знову не вийшло відправити у відставку прем'єр-міністерку, яка й запропонувала їм цю угоду.

Тепер є безліч сценаріїв подальшої поведінки країни, й уперше за довгий час з'явилася надія, що владі Великобританії вдасться організувати другий референдум, тим паче, згідно з опитуваннями, після всього безладу останніх років уже 56% британців хотіли б залишитися в ЄС. Поки це мрії, але набагато ближче до реальності думка, що тепер якщо Британія і вийде, то зробить це на ще м'якших умовах. Загалом, йти по-британськи – це тепер прощатися, але не йти. І якщо подивитися на графіки торгів, то найбільше такому розвитку подій радів британський фунт. По фунту референдум вдарив майже як Сорос, але ж він представляє настрій усього лондонського Сіті, який лає як політиків, що довели ситуацію до референдуму, так і британських ватників, які проголосували за вихід.

Читайте також: Переломна точка для України й нашої економіки

На іншій стороні океану продовжується зростання ринків, що можна називати вже ралі, адже за січень вдалося компенсувати всі падіння грудня. І нехай до максимумів іще далеко, але розмови про нову глобальну кризу на тлі стійкого зростання економіки починають вщухати. Індекс S&P500 на ранок 18 січня становив 2635 пунктів. Втім, у Вашингтоні сидить людина, яка дуже старається, щоб із цим стійким зростанням економіки покінчити. Й ось тепер уже місяць триває shutdown уряду, безпрецедентний в історії. І це не може не відбитися на даних щодо ВВП. Дивно ще, що поки ми не чуємо про масові звільнення чиновників, яким треба щось їсти і які, як Трамп, не можуть щодня замовляти доставку з "Макдональдса" (його коштом). Тим паче й низка цифр із Китаю останнім часом свідчить про уповільнення економіки. І, здається, зараз іде змагання, хто кого. Або Трамп таки доб'є світову економіку, або привід для імпічменту буде знайдено. І прогрес є в обох сторін.

Український сегмент єврооблігацій підхопив хвилю світового зростання й активно зміцнювався останніми тижнями. Із мінімумом, якого ми досягли до кінця року, державні облігації додали по п'ять-шість пунктів. Правда, все ще залишаючись водночас одними із найдешевших у світі. Втім, останнє звично для України. Покупки прийшли як у суверенний сегмент, так і у варранти, ціна за якими впевнено наближається до 60% від номіналу. Навіть більше, вервечки нерезидентів знову потягнулися на внутрішній ринок. За словами НБУ, цього тижня на первинному аукціоні нерезиденти купили державних гривневих облігацій на $150 млн. Цьому допомогли і гарні настрої на ринках, і кілька аналітичних звітів великих банків, які дружно позитивно подивилися на гривню, причому не тільки в межах сезонних коливань. Але якщо торік візит нерезидентів зумовив різке зміцнення національної валюти, то цього року все більш-менш спокійно. Можливо, річ у тому, що минулого року на часу заходу іноземців гривня спекулятивно вилетіла на 28,8, а цього року й не думала так падати.

Читайте також: Добра й погана новини нового меморандуму із МВФ

Курс гривні, всупереч усім прогнозам, уникнув того самого сезонного загострення й на максимумі доходив до позначки 28,3, після чого повернувся до вже вподобаного ним рівня 28,0. А журналісти розважаються індексом Біґ-Мака, який знову показав, що в Україні майже найдешевші Біґ-Маки у світі. Хоча багато хто читає його як вказівку, що справедливий курс гривні дорівнює восьми. Правда, ніхто з цих людей не продасть вам долари за цим курсом. Тож уся справа все-таки в наших дешевих Біґ-Маках. Дешевше, судячи за індексом, тільки в Росії, але злі язики кажуть, що вони там заміряли швидше біляші в Челябінську, ніж Біґ-Маки в Москві, а тому чемпіони все-таки ми. На щастя, нинішнє керівництво НБУ ставиться до цього індексу з іронією, змушуючи згадувати серйозних осіб, які колись, коли сил утримувати гривню вже не було, а заспокоїти громадськість якось треба було, виходили на екрани й говорили, що даремно ви кажете про тиск на гривню, дивіться, які ми ще недооцінені, судячи з індексу Біґ-Мака. Це завжди було правильним знаком того, що скоро період валютної стабільності закінчиться. Хоча, якщо маєте гарну фантазію, можете припустити, що покупки нерезидентів почалися саме після публікації індексу Біґ-Мака. Зрештою, адже збіглося за часом, і хто там буде розбиратися, що після того як не означає в результаті.

Захід нерезидентів відбувся на аукціоні у вівторок, на якому уряд зміг залучити приблизно 9 млрд грн. Водночас домінація коротких випусків і велика потреба у фінансуванні на цей рік свідчить про те, що ставки залишаться високими і привабливими ще довгий час. За українськими мірками довго – це місяців шість, оскільки потім, після президентських виборів, взагалі можливо все що завгодно. На зустрічі НБУ з банкірами, фінансистами й небайдужими опитування показало, що більше половини з гостей регулятора бачать у майбутніх виборах головні ризики. І найближчі місяці, поки вся ця вакханалія не закінчиться, саме під тиском цих ризиків і житиме український фінансовий світ. Можливо, за винятком ринку акцій, який продовжує жити своїм життям, реагуючи хіба що на новини про приватизацію (до речі, Центренерго знову пообіцяли продати, тепер до березня) і завершивши минулий рік кращим показником у світі за темпами зростання.

P. S. "The perfect antidote to dark, cold and creepy is light, warm and cozy".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Сергій ФУРСА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини