Момент істини для "Північного потоку-2" й українського транзиту
Комітет постійних представників країн Європейського Союзу підтримав зміни в Газовій директиві, які поширюватимуться й на газопроводи третіх країн.
Як відомо, саме ці зміни повинні визначити долю "Північного потоку-2", а значить – й українського транзиту.
Після того, як Німеччина та Франція досягли компромісу щодо Газової директиви, могло здатися, що газопроводу вже ніщо не загрожує. За здійснення Газової директиви на своїй території відповідає Німеччина, уряд якої не вбачає в "Північному потоці-2" ніякої загрози. Однак усе це не є таким простим.
Читайте також: Потік розбрату: суперечки щодо скандального газопроводу набирають обертів
Почнімо з того, що будь-які винятки з Газової директиви повинні затверджувати Європейська комісія, за поданням уряду ФРН. Власне, винятків передбачено всього два. Перший із них дозволяє вивести з-під правил Газової директиви газопроводи, які побудовані до її остаточного запровадження в дію. Радше за все мова йде про літо 2019 року – й "Північний потік-2" до цього часу точно не побудують.
Другий стосується нових газопроводів – якщо тільки вони не заважають конкуренції на енергетичному ринку та його безпеці. І тут уже питання – а що вирішить Єврокомісія? Єврокомісія, а не Німеччина. Тому що компанія – будівельник газопроводу, подасть запит німецькому регуляторові, а ось німецький регулятор, якщо тільки вирішить зробити виняток, звернеться до Єврокомісії.
Це рішення Єврокомісії і буде моментом істини в питанні про долю "Північного потоку-2" й українського транзиту.
Читайте також: Боротьбу ще не закінчено: "Північний потік-2" – це не про газ, а про війну
Тому що якщо Єврокомісія вирішить, що проект "Північного потоку-2" під виняток не потрапляє, "Газпром" повинен буде підкоритися правилу надання доступу до нової трубі компаніям із третіх країн. А це означає, що російський монополіст просто не зможе використовувати газопровід на максимальну потужність, доведеться резервувати частину потужностей для інших компаній – навіть якщо ці компанії з'являться на ринку не відразу (наприклад, компанії з Азії, які захочуть переганяти свій газ через Росію в Європу).
І тоді українська ГТС залишиться критично важливим маршрутом і для "Газпрому", і для його європейських клієнтів.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки