MENU

"Боявся епідемій, жінок і елементарного спілкування". Сьогодні 231-річниця від дня народження філософа Шопенгауера

4458 0

Сьогодні, 22 лютого, день народження "батька філософського песимізму", німецького філософа Артура Шопенгауера.

Один із найпотужніших, притягально-відштовхувальних мислителів світу. Трошки запитань без відповідей.
Чому він все життя був безнадійно одиноким? Як витримав такий тягар? Яке джерело його мізантропії? Чому так сильно ненавидів? Був таким пихатим і колючим? Мав нерідкі приступи люті? Чому тоді його не рятував потужний інтелект? Чому не спілкувався багато років із своєю матір’ю Йоганною і сестрою Адель? Чому його пудель і деякі статуетки замінили йому усе людське? Чому так панічно боявся епідемій, але спокійно зустрів смерть? Що думав, перебуваючи постійно наодинці? Чи були у нього тоді напади відчаю і розпачу? Не хотів чи не вмів спілкуватися з людьми? Чому перетворив на фетиш ім’я свого батька-самогубця, коли мати зробила для нього незмірно більше? Чи любив він хоч одну жінку? Що стояло за паралітичним холодом його приватного життя?

Читайте також: 20 літературних екранізацій, які варто подивитися у 2019-му році

Філософські книжки писалися легко. Ще у 1813-ому видав першу працю під античитабельною назвою, яку нізащо не хотів змінити: "Про чотириякий корінь закону достатнього обґрунтування". У 1818-ому була написана, певно, центральна його книга – "Світ як воля і уявлення". Звісно, це була позірна легкість. Артур обожнював Фіхте, який колись був сільським пастушком гусей, але щасливий випадок змінив його долю. Потім ставлення змінилося на протилежне. Як до Фіхте, якого вважав порожнім софістом, так і до Гегеля, якого називав шарлатаном. Така прямолінійність із слиною неприязні на губах шкодила Шопенгауеру. Коли у Берлінському університеті йому дозволили читати лекції з філософії, він вибрав той же час, коли читав лекції Гегель, що займав там офіційні посади. На лекції до Гегеля ходило кількасот людей, до Шопенгауера – п’ятеро. Але він і перед ними насміхався з доробку Гегеля і Фіхте. Нарешті на його лекції припинили ходити навіть ті п’ятеро сміливців. Педагог із молодого філософа був ніякий. Викладацька кар’єра Артура Шопенгауера завершилася катастрофою. Він більше ніколи не пробував її реанімувати.

Та й із видавцями стосунки не складалися. Книги розходилися дуже повільно, видавець зазнавав збитків. Якби не спадок батька (можливо, це ще одна причина його фетишизації сином?), то не було би мислителя Артура Шопенгауера. А був би якийсь дрібний, ображений на весь світ комерсант, можливо, із сім’єю, але із неодмінною заздрістю. 

Той, який відбувся, напевне, теж заздрив. Гегелю, Фіхте. Не так їм, як аурі пошанівку довкола цих імен. Бо сам був самотнім вовком, з якого у Франкфурті-на-Майні, де прожив останні 28 років, часто насміхалися навіть діти... Можливо, заздрив щасливим сім’ям, хоча писав, що таких не існує. Як казав Гете, якого Шопенгауер шанував (але вони не стали друзями, як то часто буває між рівновеликими планетами), "надзвичайне зустрічається рідко, але ще рідше воно гідно оцінюється".

Читайте також: Дражливі тенденції нашого сьогодення

Він боявся епідемій, жінок і гострих предметів. Боявся елементарного спілкування. Боявся наблизитися до людини не у книгах, а в реальності. Так і світила ця холодна потужна зірка, не гріючи своїми променями сучасників... 

Нарешті почали з’являтися його перші фанатики, яких називав «євангелістами». В останні роки життя пришкандибала припізніла слава. Йому цілували руки нові шанувальники, його наслідували, робили його портрети і скульптури, навіть заводили собі білих пуделів, наче це могло якось наблизити до розуміння його феномену... Він тішився, бо був людиною. Але це не захитало основ його світогляду. Адже він вважав, що перші сорок років життя людини – це текст, який вона пише, а наступні – це текстові коментарі. Йому тоді було вже за шістдесят. 

Він помирав легко, без паніки і жаху. Сидів і помер. На його могильній плиті висічено, згідно із заповітом, лише два слова: "Артур Шопенгауер". Жодної епітафії як запізнілої прикраси, жодної дати.

Потім почали говорити, що він випередив ідеї Фройда, помістивши до своїх праць не лише людське тіло, але і проблему й тягар сексуальності. Казали, що він замикав тріаду найбільших філософів людства, боготворили і курили фіміами... Але він передбачив і це.

Не дає спокою лише одне. Так, цей затятий песиміст нерідко впадав у нестяму ненависті. Можливо, через те, що занадто... любив?

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Степан ПРОЦЮК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини