MENU

Спати чи не спати: чому не варто надолужувати сон у вихідні

2522 0

Знову чекаєте вихідних, аби нарешті виспатися? Якщо так, тоді обдумайте своє рішення ще раз.

Адже, намагаючись надолужити всі недоспані ночі за два дні, ви неабияк шкодите власному здоров’ю – усе це може призводити до нічних переїдань, збільшення ваги чи зниження чутливості до інсуліну (гормону, що контролює рівень цукру в крові).

Як переконує Пол Шоу, нейрофізіолог Вашингтонського Університету в Сент-Луїсі, головна ідея полягає в тому, що ви не можете надолужити недостатню кількість сну, подрімавши на кілька годин довше у вихідні, – від цього вам краще не стане. Так, ще у 1990-х роках вчені дійшли висновку, що недостатня кількість сну може шкодити здоров’ю людини. Зміни, спричинені цим, викликають надмірну вагу або навіть діабет. За даними центрів контролю та профілактики захворювань США 2014 року майже кожна третя людина спить вночі менше рекомендованих семи годин.

Вихідні ж виглядали, як чудова можливість, аби надолужити всі недоспані ночі. Однак вчені не були впевнені, що цей варіант спрацює. Тож фізіолог сну в Університеті Колорадо Крістофер Депнер і його колеги вирішили провести дослідження.

Читайте також: Поздние радости, или Почему недосыпание действует как наркотик

Команда спостерігала за трьома групами людей, середній вік яких складав 20 років. Протягом двох тижнів кожна з них слідувала встановленому графіку сну. Одна група повинна була спати близько восьми годин щоночі. Інша – всього по п’ять годин. Третій потрібно було спати по п’ять годин вночі в будні дні, але на вихідних – скільки й коли вони того хотіли.

Учасники останньої групи зазвичай не лягали спати до попівночі чи першої години вночі у п’ятницю та суботу. А на ранок прокидалася не раніше 11 години чи обіду. Але ці люди також не лягали допізна у неділю. Через що до початку наступного тижня їм залишалося відпочивати лише близько шести годин. Тож за такі вихідні вони мали всього на 1,1 години більше сну, ніж потребували їхні організми.

Депнер та його команда підсумували, що таким чином третя група учасників мала додаткову кількість сну, але її не було достатньо, щоби надолужити те, що вони не отримали впродовж тижня.

Люди з другої групи цього дослідження, котрі мало спали впродовж всього тижня, в результаті набрали вагу. Так само як і ті, хто відсипався на вихідних. На кінець експерименту всі вони поправилися близько на 1,5 кілограмів.

Депнер каже, що так трапилося внаслідок того, що недостатня кількість сну заважає нормальній роботі гормонів, які контролюють голод, як-от лектин. Річ у тім, що учасники третьої групи змістили біологічні годинники організму, бо лягали та прокидалися пізніше. Через це надвечір вони відчували голод. А внаслідок того, що нічні перекуси зазвичай складалися з печива, йогуртів чи картопляних чипсів, вони щоразу з’їдали близько 400-650 кілокалорій.

Результати аналізу вразливості до інсуліну двох останніх груп людей відрізнялися – впродовж дослідження чутливість до цього гормону у третьої групи знизилася на 27%, а у другої – на половину менше. Це свідчить про погіршення метаболізму.

Читайте також: Вопрос времени. Как найти свой идеальный режим сна и полноценно высыпаться

У тих учасників, які намагалися надолужити сон на вихідних, відбулося значне зниження чутливості до інсуліну в тканинах печінки та м’язів – вони відіграють важливу роль у травленні їжі. Жодна з інших груп не мала таких результатів.

"Це було дуже несподівано. Підозрюю, що постійні коливання між недостатньою кількістю сну в будні та надмірною його кількістю у вихідні можуть сам по собі мати негативні наслідки для здоров’я" – стверджує Депнер.

Пітер Лю, ендокринолог Каліфорнійського університету, зацікавився тим, наскільки результати людей попереднього дослідження відповідатимуть результатам тих, хто мало спить постійно. Зрештою він з’ясував, що кілька додаткових годин відпочинку покращили чутливість до інсуліну у людей, котрі звикли спати менше семи годин вночі. Тож Пітер Лю вважає, що ці дослідження – ще не остаточне слово на таку важливу тему.

Та, у будь-якому разі, повноцінний відпочинок – це одна з трьох основ здорового способу життя: сон, фізичні вправи та збалансоване харчування. Ви ж не казатимете комусь: "Тобі потрібно стежити за харчуванням з понеділка по п’ятницю, а на вихідних ти можеш їсти все, що забажаєш". На думку вчених, подібний принцип працює і зі сном.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Bokmal


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини