MENU

Блог Пономарева: вегетаріанець чи вегетарієць?

448 0

Українська мова

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює як правильно казати: вегетаріанець чи вегетарієць.

Запитання від читача Тимофія. Одна співачка в пісні "Тримай" співає: "І крила так важко розправити пташці". Чи не мала б вона вимовляти птасьці?

Саме птасьці й потрібно вимовляти. За нормами української ортоепії шиплячий звук перед наступним свистячим уподібнюється свистячому. Отже птасьці.

Руслана хоче знати, як правильно казати: вегетаріанець чи вегетарієць? І, відповідно, вегетаріанський чи вегетарійський?

Теоретично, основними мали б бути форми вегетарієць – вегетарійський, бо зводяться до латинського vegetarius – рослинний (як венецієць – венеційський). Але в словниках поки що є тільки вегетаріанець – вегетаріанський. Форму без иншомовного наростка -ан варто починати пропагувати.

Читайте також: Чому безграмотність стає нормою?

Юрій Харченко цікавиться, як правильно називати фізичне явище Faraday rotation – обертання Фарадея чи фарадеєвське обертання?

З погляду українського словотвору, потрібно вживати: фарадєве або фарадеївське обертання. А ще – обертання Фарадея.

Читачку Дарію цікавить, як правильно – бальзам / крем для губів чи для губ?

Іменники губа й легеня в родовому відмінку множини мають подвійні форми: губ і губів, легень і легенів. Мені більше до вподоби варіянти губів і легенів.

Чи можна після слова відсоток не застосовувати слово від, наприклад 50 відсотків посадового окладу? Чи правильно 50 відсотків від посадового окладу?

Є випадки, коли уникнути слова від не можна. То ліпше скрізь застосовувати прийменник від.

Читайте також: Як закон про мову вплине на бізнес

Віктор Крупський із міста Кропивницького повідомляє: я завжди вважав, що слово вірменин не має варіянта вірмен у називному відмінку однини, поки не дізнався з 11-томного "Словника української мови", що, виявляється, ніякого вірменина немає, і в називному відмінку однини – вірмен.

Відсутність слова вірменин у цьому словнику – непорозуміння. В инших лексикографічних працях є і вірменин і, на жаль, вірмен. Проте основним потрібно вважати вірменин. У відмінюванні й словозміні суфікс -ин випадає: вірменин, вірменка. У множині – вірмени, родовий відмінок – вірмен. Порівняймо: татарин – татарка, у множині татари, родовий відмінок – татар.

Читачка Тетяна хоче знати, як правильно: відкрити холодильник чи відчинити холодильник?

Холодильник потрібно відчиняти.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини