Німеччина може поставити хрест на транзиті російського газу українською ГТС
Німецький таблоїд Bild повідомив читачам про рішення правлячої коаліції змінити правила функціонування ще не добудованого газопроводу "Північний потік-2".
Згідно з європейським законодавством, цей газопровід підпадає під дію газової директиви ЄС. Тобто "Газпром" не зможе бути власником газопроводу та продавцем газу одночасно. А це своєю чергою позначиться на обсягах російського газу, які переправлятимуть за допомогою "Північного потоку-2".
Але при цьому дія нової газової директиви Європейського Союзу не поширюється на трубопроводи, які побудовані до 23 травня 2019 року. "Північний потік-2" до цього часу добудувати не вдалося, хоча Росія робила всі можливі спроби, щоб домогтися закінчення будівництва. І, до речі, затримку з дозволом на продовження будівництва газопроводу в територіальних водах Данії багато спостерігачів пояснювали якраз бажанням ЄС підвести "Північний потік-2" під дію нової директиви.
Читайте також: Україна ризикує опинитися кинутою заповзятливими союзниками напризволяще
Правляча коаліція Німеччини в поправках до законопроекту про ратифікацію оновленої газової директиви пропонує однак фактично відмовитися від дати 23 травня та замінити її формулюванням "інвестиції, що існують". Тобто вилучити з юрисдикції газової директиви не тільки побудовані газопроводи, але й ті, які споруджують. Хоча вже зараз є зрозумілим, що такий підхід може призвести до серйозного конфлікту між Берліном і Єврокомісією, бо ж очевидно ставить під сумнів саму суть газової директиви.
І ось тут виникає просте запитання – навіщо німецький уряд це робить? Навіщо йде на такий конфлікт? Навіщо намагається створити преференції для "Газпрому" всупереч законові?
І відповідь на це питання, на жаль, є простою. Незважаючи на всі декларації про те, що транзит газу через українську ГТС має тривати, Берлін робить усе можливе, щоб виключити саму технічну необхідність такого транзиту. А замість цього – забезпечити його усними домовленостями Анґели Меркель і Володимира Путіна. Тобто – порожнечею.
Читайте також: Понад $12 млрд від "Газпрому": Вітренко розповів про нові позовні вимоги "Нафтогазу"
Якщо "Північний потік-2" підпаде під дію європейського законодавства, тоді "Газпромові" так чи інакше потрібні будуть додаткові обсяги для транспортування свого газу до Європи. Якщо, наприклад, "Газпром" вирішить зупинити український транзит, і Європа не замерзне – бо ж отримуватиме сировину з інших джерел, й Україна зможе налагодити отримання сировини реверсним шляхом. Втратить тільки "Газпром" – у грошах. Зрозуміло, що в разі ухвалення у Кремлі рішення про завоювання України гроші можуть виявитися не найважливішим фактором, але в усіх інших випадках втрата прибутку – це стримувальний момент. І сама Німеччина від підпадання "Північного потоку-2" під дію оновленої газової директиви нічого не втратить.
Але якщо німецькі зусилля увінчаються успіхом, транзит українською ГТС може завершитися вже наступного року. Ну або через рік – після того, як Росія "доведе" європейцям, який Україна ненадійна партнерка.
І у Кремля будуть розв'язані руки – і для шантажу, і для війни. Зацікавленість у цьому Росії є цілком зрозумілою.
Незрозуміло тільки, в чому полягає німецький інтерес.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки