MENU

Уроки водного ринку Ізраїлю. Коли українці зможуть пити воду з-під крану

870 0

Водний ринок Ізраїлю

В Ізраїлі дуже чітко розумієш, що неможливо глобально "полагодити" українське ЖКГ, не змінивши перш за все модель управління, пише Євген Кунь у блозі для НВ.

Досить один раз побувати на виставці водних технологій WATEC в Тель-Авіві, щоб зрозуміти: чиста вода – це величезний ринок. Навіть для такої невеликої країни як Ізраїль, яка належить до маловодних країн, які не мають величезних запасів цього ресурсу, вода стала чинником розвитку економіки.

На водному ринку Ізраїлю конкурують десятки компаній – виробників новітніх технологій для водопідготовки, водоочистки, опріснення морської води. Водні стартапи дивують своїми підходами до вирішення проблем з протіканням труб, очищенням стоків, опрісненням води.

Наприклад, на Тель-Авівському водоканалі встановлені 2,5 тисячі датчиків, які за звуком води визначають витік, що дозволяє швидко і точно лагодити труби, витрачаючи ефективно ресурси. Там же використовуються роботи, які розчищають труби, попутно збираючи інформацію і поповнюючи базу даних, необхідних для прийняття управлінських рішень.

Серед ізраїльських водних стартапів є такі, які пропонують технології "регенерації" труб за принципом дії людських тромбоцитів. У систему запускається спеціальний склад, який потрапляючи в щілини, дірки, затягує їх. В результаті втрати в ізраїльських мережах всього 7−8%, нижчі за середні європейських – в 15% і значно нижчі за українські, досягають майже 40%.

Читайте також: Як фосфати потрапляють у вашу склянку з водою

Багато ізраїльських водних технологій успішно експортуються і конкурують на глобальних ринках, а компанії працюю по всьому світу. І вся ця маса рішень можлива тільки завдяки унікальній системі управління водними ресурсами.

Система управління – це і є головна інновація ізраїльського водного сектора. Вода в Ізраїлі – священна. І це зашито в культурний код багатовікової нації. Але священна не в сенсі недоторканна, а в сенсі – захищена. Джерела води – це сфера стратегічних інтересів. Водна система має просту, зрозумілу і дуже ефективну мету – зберегти і примножити чисту воду. Всі водні ресурси, наземні і підземні, належать державі.

Державне водне агентство регулює правила використання водних джерел. До Наглядової ради державного водного агентства включені представники чотирьох міністерств: фінансів, довкілля, внутрішніх справ, міністерство інфраструктури, енергетики та водопостачання, сільського господарства і представники громадськості. Разом вони напрацьовують необхідні регулювальні документи.

Унікальна система інженерних споруд об'єднує всі джерела водопостачання в Ізраїлі в єдиний Всеізраїльський водовід – державну компанію Мекорот. Компанія відповідає за збереження джерел води, якість підготовки води, а також планує розвиток національної інфраструктури для споживання води, що зростає. Мекорот готує воду відповідно до потреб споживачів: це і прісна вода для водоканалів, і мінералізована вода для сільського господарства. Ізраїльська система управління водними ресурсами націлена на максимально ефективне використання водних ресурсів, тому майже весь обсяг стічних вод після проходження очистки повторно обробляється і використовується в сільському господарстві.

У Ізраїлю недостатньо прісних джерел води, тому дуже високий контроль за тим, щоб не порушувався баланс споживання. 60% питної води ізраїльтяни опріснюють. Але за рахунок високих технологій опріснення не здорожчує водопідготовку. Куб чистої води коштує від 2−4 $. У деяких українських містах вартість куба води вже доходить до 2 $. При цьому якщо в ізраїльському тарифі закладено великий відсоток на оновлення і модернізацію ключової водної інфраструктури, то в українському тарифі відсоток на модернізацію майже відсутній.

Ізраїльська промисловість купує воду у водних компаній за узгодженим і економічно обгрунтованим тарифом, який досягає 3 $. Дотаційним у питанні води є аграрний сектор, він дотується за рахунок споживачів. І вартість води для агросектора варіюється від 0,6−0,7 $. Так само воду ізраїльтяни продають сусіднім країнам.

Ізраїльські водоканали переважно займаються логістикою води, отриманої від компанії Мекорот, але є водоканали, які добувають і подають воду самостійно. Ізраїльські водоканали, як і сама система управління водою, націлені на максимальну ефективність. Тому всі сервісні функції вони віддають на аутсорсинг. Ремонтні бригади, інженери, проектанти, контролери, пломбувачі – це представники приватного бізнесу. При чому контракти їм продовжуються раз на рік, на підставі якості їх роботи. Конкуренція на цьому ринку підстьобує професійний розвиток. Водні компанії – це великий і надійний клієнт, за якого багато борються. Працювати в цій галузі престижно. На Тель-Авівському водоканалі працює всього 200 осіб, у той час як на Київському водоканалі – 6 000.

Читайте також: Хвороби наших будинків. Чому іноді дихати шкідливіше, ніж курити

Коли виникає необхідність розширення водоканалу в конкретному місті, то водоканал проводить тендери і виконує роль керуючої компанії, наймаючи приватний бізнес на виконання конкретних проектів. Мер міста не впливає на призначення директора водоканалу і головного інженера, оскільки такі призначення робляться не на основі політичного рішення, а на підставі професійних компетенцій.

Водоканали в Ізраїлі – підзвітні жителям підприємства, ізраїльтяни активно цікавляться долею своїх водоканалів. У цій сфері існує приватно-приватне партнерство. Інвестиції в компанії, що опріснюють воду, в основному, приватні. Взагалі ставлення до сервісного бізнесу в ізраїльському суспільстві дуже позитивне. Навіть ізраїльські держслужбовці зізнаються, що те, на що у бізнесу йдуть години і дні, держава робила б дорожче і довше.

В Ізраїлі дуже чітко розумієш, що неможливо глобально "полагодити" українське ЖКГ, не змінивши перш за все модель управління. Зараз в українській галузі працює 300 тисяч осіб персоналу і всі водоканали перебувають за межею прибутковості.

При всій зношеності інфраструктури, низьких незбалансованих тарифах, соціальній орієнтованості підприємств, українські водоканали при зміні управлінських підходів можна вивести з кризи. І створити умови, при яких і в Україні через 5−10 років можна буде пити воду з-під крана.

І якщо розібратися, то українські споживачі між низькими тарифами і низькою якістю води виберуть швидше обгрунтовані тарифи і високу якість води. За якісну питну воду ми платимо грішми, а за неякісну – здоров’ям.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Євген КУНЬ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини