Шоуменів – у президенти, президентів у… А куди їх, власне, подіти?
З шоу-бізнесом складається куди краще як з президентами: по два "золота" і "срібла", ще й "бронза", на Євробаченні, повні зали і стадіони. А п’ятеро президентів годяться, хіба що, як аргумент проти президентської форми правління.
Не диво, що вищий рівень політичної (!) довіри мають шоумени. Ситуація набуває ознак філософічності: Король та Блазень — час рокіровки.
На арену викликаються…
П’єте чайок з начальником, раптом подають соцопитування з Вашим рейтингом на його посаду. Недовго й подавитись, ще швидше – вилетіти з роботи.
Незручних ситуацій із непрошеним включенням до рейтингу купа, у які і фігуранти можуть вляпатись, й інших – підставити. Професійна етика вимагає включати до рейтингів тільки тих, хто дав згоду. Сподіваюсь, що так воно і є, але дуже сумніваюсь.
Читайте також: Політологи розкрили головну інтригу майбутньої президентської кампанії. ВІДЕО
Під час виборів згодою рейтингуватись є згода балотуватись, а в міжсезоння? Умови соцопитування слід доповнити згодою учасників на участь у ньому. Тоді побачимо — це парад честолюбств, чи "гра в темну".
Рейтинги рейтингів
Без соцопитувань відкрите громадянське суспільство, якісну демократію годі уявити. Є й побічні наслідки, як от маніпуляція суспільними інстинктами.
Два свіжі приклади. Соціологічна група "Рейтинг" провела опитування 10-22 квітня. До президентського рейтингу включено 12 фігурантів: Ю. Тимошенко, П. Порошенка, А. Гриценка, С. Вакарчука, Ю. Бойка, О. Ляшка, В. Рабіновича, А. Садового, О. Тягнибока, А. Білецького.
Компанія "Соціс" опитувала 19-25 квітня щодо 10 учасників. Немає А. Білецького, є – В. Зеленський, В. Наливайченко, А. Яценюк, решта – ті самі.
Читайте також: Нова соціологія посилає важливий сигнал порохоботському оточенню Порошенка – юрист
Якщо ціль – змоделювати виборчий бюлетень ("Імітація виборів Президента України"), то 10-12 кандидатів замало: на виборах 2004, 2010, 2014 балотувались, відповідно, 24, 18 і 21 кандидат. Та й ціль сумнівна: кого цікавить бюлетень? Усіх цікавить переможець!
Якщо мета – вірогідний переможець станом на сьогодні, "каліф на час" ("Якби вибори Президента України відбулися б наступної неділі"), то список завеликий. При всій повазі.
У паспортах досліджень про це мовчок, фактично склали мікст: топ-лідери вперемішку з явно непрохідними. Цікаво, у розвинених демократіях у міжвиборчий період теж рейтингують маргіналів?
Так, президентами не народжуються, і сьогоднішні середнячки та аутсайдери, можливо, завтрашні фаворити. Тоді завтра їх і рейтингуйте!
А зараз вони усього лиш "технічні фігуранти", подібно до "технічних кандидатів" виборчих перегонів.
Проти кого товаришуєте?
Якщо у списку 1 діючий президент і 9-11 претендентів на його посаду, то об’єктивно усі претенденти позиціоновані як опозиціонери: від "конструктивних" до непримиримих. Чим більше учасників, тим більше розтягуються голоси, передусім, опозиційні. Це – одна з причин засилля "технічних" фігурантів і кандидатів.
На президентських виборах 1991-го і 1994-го років їх не було (балотувались відповідно 6 і 7 кандидатів), у 1999-му серед 13-ти кандидатів були технічні вкраплення, у 2004-му – обвал: 24 кандидати, добряча половина з яких, – технічні.
Це – перша президентська кампанія В. Януковича з, привнесеними його зграєю, сміттє-технологіями. Тоді спрямованими проти В. Ющенка . Планку опустили, пакість прижилась і розвилась, аж до висування в одномандатних округах однофамільців конкурента.
Засмічують і соцопитування, завідомо непрохідними. Ближчих до конкурента тиражують, подібних до фаворита влади – ігнорують: хай надкусюють рейтинги опонентові, а не президентові.
Читайте також: У Порошенка найвищий антирейтинг серед всіх політиків. ІНФОГРАФІКА
Показова відсутність в обох дослідженнях В. Кличка – партнера П. Порошенка по блоку. Немає й інших провідних діячів з табору влади: А. Авакова, В. Гройсмана, Ю. Луценка, А. Парубія, О. Турчинова. Чи то, аби президента не довалювати, чи то, щоб їх не ганьбити.
За цих умов, сильне враження справляє запас міцності Ю. Тимошенко: в обох опитуваннях вона перемогла, хоч тусовка підібрана так, щоб її затасувати.
Перемагає не лише в соціології – у житті. 29 Квітня пройшли шості вибори до Об’єднаних територіальних громад, і шоста перемога "Батьківщини"! Це – найпереконливіше соціологічне дослідження і надійний дороговказ до стабільного успіху: народна політика, з неї – рейтинг, з нього – майбутня перемога.
Кращі публікації з блогів відтепер у твоєму месенджері! Підписуйся на UAINFO у Telegram: https://t.me/uainfo_org
Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки