Україна зберегла статут-кво: підсумки прес-конференції в Гельсінкі
Україна не програла в Гельсінкі, а сама зустріч і прес-конференція, як на мене, залишили по собі чудові враження, зазначає у своєму блозі на "Новому часі" колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
Передусім тому, що Трамп – попри всі його особливості – дуже чітко і ясно сказав, що Крим – це не Росія, а Україна, і що з Донбасу російському президентові треба забиратися. Інша справа, що Путін цього не почув, та й навряд чи міг, що само собою зрозуміло.
Та головне тут для нас те, що позиція України була донесена та підтримана. І не лише Трампом, а також – і це мені здається надзвичайно важливим – рішеннями ЄС і НАТО, саміти яких відбулися кілька днів назад. Свою позицію Альянс кільканадцять разів повторив у документах, і Росія там охарактеризована саме так, як треба: це країна-загроза та країна-агресорка.
Читайте також: Трамп не визнав Крим російським, а Путін пообіцяв зберегти транзит газу через Україну
Друга причина, через яку мені ця зустріч дуже сподобалася, стосується заяв Путіна, якими він дав суду в Гаазі гарний пас. Я думаю, що спеціалісти звернули увагу на ті його слова – "ми провели в Криму референдум у відповідності до всіх норм міжнародного права". Раніше Путін говорив лише, що це були "кримські сили самооборони", "кримчани" – й мови не було про те, що це саме Росія провела референдум. А вчора, 16 липня, російський президент сказав це вперше – публічно й на весь світ. Це зафіксовано раз і назавжди, і стане черговим дуже важливим доказом того, що, анексувавши Крим, Росія вчинила міжнародний злочин, і за це треба буде відповідати.
В усьому іншому ніяких сенсацій ми не побачили й не почули. Були загальні заяви з обох сторін про те, що треба жити дружно. Та врешті-решт, щоби просувати якусь справу, треба почати створювати робочі групи. Зараз таких уже кілька, й, виходячи зі свого деякого бюрократичного досвіду, можу впевнено сказати, що це свідчить про одне: все це відкладено в дуже довгу шухляду.
Основний висновок такий: кожен із цих двох керівників намагатиметься використати зустріч у Гельсінкі у своїх внутрішньополітичних цілях. І Путінові, вочевидь, це вдасться на 150%. Із Трампом ситуація значно гірша – всі вже бачили першу негативну реакцію американських політиків. У США ця зустріч зіграє проти президента.
Читайте також: Путін стає ще більш токсичним для Трампа – Портников
А щодо України, то ми зберегли необхідний статус-кво. І якщо і не просунулися вперед, то нічого і не програли.
Як повідомляють у пресі, Трамп знехтував побажаннями своєї команди, а також обвинуваченнями на адресу 12-ти російських офіцерів за втручання в президентські вибори в США. Про що це свідчить? Як правило, коли готуються саміти, то президентів "накачують" інформацією, якою вони би мали користуватися. І я ні на секунду не сумніваюся в тому, що і Держдеп, і спецслужби дали Трампові всю необхідну інформацію, щоби той міг чітко і ясно тримати позицію. Чому він цим не скористався – питання до президента. Та це опосередкований доказ того, що втручання таки було.
Думаю, нам усім слід іще трохи зачекати на висновки пана Мюллера, й тоді всі крапки над "і" будуть розставлені.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки