Вплив через хаос – нова логіка світової політики
Америка вже не є "господинею" світу. Вона вже не є джерелом його порядку. Але вона ще достатньо сильна, щоб залишатися джерелом його хаосу.
Логіка впливу проста: якщо ти не можеш задавати порядок системі, ти ще можеш впливати на неї через хаос. Якщо ти все ще близько до центру, але не можеш керувати, ти можеш розхитувати. Так часто роблять старі гегемони, відчуваючи, як влада вислизає з їхніх рук.
Читайте також: Ігри в геополітику з нульовою сумою
Це насправді путінська логіка. Якщо ти не можеш впливати через конструювання, ти можеш впливати через деструкцію. Путін випробовував цю теорію на пострадянському просторі, потім на Близькому Сході, відтак у Європі та США. Десь працює, десь ні.
Але Трамп випробовує цю логіку вже для всього світу. Вплив через хаос. Бо якщо ти все ще в центрі, але не можеш керувати, ти принаймні можеш задавати хвилі хаосу. Й у тебе тільки одна перевага перед іншими: ти можеш хвилями керувати. Ти знаєш прогноз погоди, бо погода – це ти.
Трамп у чомусь учень Путіна – тільки значно ірраціональніший. Там, де в Путіна КГБ-шний прорахунок, у Трампа – інстинкт. Там, де Путін тільки прагне бути твариною, вождем і "ватажком зграї", там Трамп ним є природно, самою своєю суттю. Путін повернув зоополітику в світ, Трамп її довів до первісних (і примітивних) висот.
Читайте також: Чи зазнає Захід краху?
До чого це я? До того, що вчора, 16 липня, Трамп явно програв Путінові.
Але це не означає, що завтра він не запустить якоїсь іншої хвилі. І не перетворить учорашню путінську радість на щось протилежне.
Світ просто одного дня прокинувся не на твердому континенті, а серед відкритого моря. І з глибин його підіймається шторм.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки