Чому не слід лишати дітей на продльонці
Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, як дати раду гривні в ділових паперах
Читачка Світлана пише: зараз мало хто користується назвою група продовженого дня чи ГПД, хіба що в документах. Практично скрізь чути продленка, продльонка. Яке слово може бути замінником?
Російський вислів группа продленного дня українського мовою група продовженого дня.
На жаль, у дитячих установах, навіть у теоретично українських, вихователі не завжди користуються українською мовою, тому й чуємо від них суржикові слова на кшталт продленка, продльонка. А за вихователями це повторюють діти та їхні батьки.
Тут, як і скрізь, мусимо навести лад і користуватися українським висловом група продовженого дня. Інколи в живій мові кажуть також група, наприклад – залишили дітей на групі. Але так можна сказати не в будь-якій ситуації.
Читайте також: Як поліпшити аудіо та сноуборд
Читач Володимир запитує, чи правильно буде перекласти російський фразеологізм на весу словом наввисячки.
У словниках такого слова я не знайшов. Російсько-український словник пропонує вислів на весу перекладати у висячому положенні. Але неологізм наввисячки в мене не викликає заперечень, бо вписується в ряд наввимашки, наввипередки тощо.
Мирон Огорчак просить пояснити, як правильно: приймальний відділ чи приймальне відділення?
Українською мовою краще приймальний відділ.
Олейксій Дейкун запитує, чи треба ставити кому після слів до того ж і взагалі – відокремлювати їх у реченні.
Не треба ставити коми й не треба відокремлювати.
Пані Ніна Письменна, старша редакторка служби забезпечення роботи правління НАК "Нафтогаз", пише: "Як правило, в ділових паперах суму коштів зазначають у такий спосіб: 43 675,00 грн, 67 235,75 грн.
Читайте також: Як снігову людину звати й у чому першокурсникові козаком не бути
Якщо не скорочувати слово гривня, то його слід уживати в родовому відмінку однини чи множини? 43 675,00 гривні чи гривень? 67 235,75 гривні чи гривень?"
Слово гривня тут слід уживати в родовому відмінку однини: 67 235,75 гривні.
Оксана Марців хоче знати, як правильно писати указ, наказ, розпорядження, постанова тощо, коли йдеться про конкретний документ.
Загалом ці слова пишемо з малої літери. Наприклад, з цього приводу видано багато указів та розпоряджень.
А коли йдеться про конкретний документ, уживаємо велику літеру: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.08.2013 №735-р Про схвалення стратегії державної політики.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки