MENU

New Eastern Europe: Сім циклів історії України

3224 0

Більшість книг, присвячених Україні та опублікованих останнім часом, зосереджені на сучасній історії, яка в більшості випадків обмежується часом останньої Революції гідності або Помаранчевою революцією.

Однак не так багато робіт, які б всебічно відображали сутність і бурхливий характер сучасної політичної історії України, а також показували еволюцію її політичної системи з радянських часів. Книга Тараса Кузьо "Україна: демократизація, корупція і новий російський імперіалізм" – одна з таких робіт.

Сім циклів історії України

Підхід Кузьо до опису української історії окреслюється жанровими рамками роману. Останні 100 років він поділив на сім періодів, кожен з яких класифікується як "європейський" або "євразійський". Відповідно, євразійські цикли включають в себе: сталінський період, уряду Володимира Щербицького (першого секретаря Комуністичної партії України з 1972 по 1989 рік) і Віктора Януковича. У свою чергу, європейські цикли включають період десталінізації, час перших трьох президентів незалежної України (Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко) і межу 2014 року, коли до влади прийшов Петро Порошенко.

Читайте також: Повільний рух до гідності

Використовуючи цей підхід, Кузьо аналізує найбільш важливі галузі соціального, політичного та економічного життя України. Серед аналізованих аспектів можна виділити радянську спадщину України, патріотизм, націоналізм, ідентичність, вплив Росії і Заходу і корупцію. Книга Кузьо складається з 12 глав, кожна з яких концентрується на конкретній проблемі.

Радянська спадщина

Кузьо приділяє багато уваги періоду Радянської України, тому що це вирішальний час для розуміння того, що відбувається в Україні після розпаду СРСР. У цій частині книги читач може дізнатися, як були встановлені і як розвивалися відносини між Києвом і Москвою, про те, якими були різноманітні і часто взаємовиключні інтереси різних регіонів України (не тільки Сходу і Заходу, а й Півночі і Півдня).

Важливим аргументом Кузьо є те, що такі процеси почалися вже в післявоєнні роки, коли в Україні утворилися перші олігархічні клани. Це були Донецький клан, Дністровський клан, Харківський клан. Всі вони зіграли важливу роль, коли Україна стала незалежною в 1991 році.

Читайте також: Майдан, заставлений конструкціями

Кузьо зазначає, що не менш важливий вплив зробили дисидентський рух, релігія і політика українських комуністичних властей. Останні також були орієнтовані на створення держави. Розуміючи, що це не так очевидно, Кузьо робить особливий акцент на тому, що відносини між Москвою і Києвом часто були далекі від ідилічних. Таким чином, читач краще розуміє вплив як радянського, так і перебудовного періодів на формування ідентичності України після здобуття незалежності.

Внутрішні розбіжності між прихильниками "русского мира" і екстремістськими націоналістами, наявність яких характерна для сьогоднішньої України, з'явилися не в останні 20 років. За аргументів Кузьо, вони є продуктом радянської України, і це повідомлення є однією з найбільших цінностей книги.

Від Кравчука до Порошенка

Передбачувано, значна частина книги Кузьо зосереджена на Україні в період незалежності, з моменту проголошення незалежності – до Революції гідності і ранніх етапів війни на сході країни. Однак опис цих подій виходить за рамки раніше сказаного.

Це проникливий аналіз, який допомагає читачеві зрозуміти складний характер трансформації України за останні 25 років. Кузьо описує складний шлях української держави в період між двома Леонідом (Кравчук і Кучма) і їх незграбні спроби трансформації, а також зміни політичної системи і партійної номенклатури. Як зазначає автор, ці різні зміни відбулися в країні з убогим народом, високим рівнем корупції і можливостями безперешкодної приватизації.

Читайте також: Четверта річниця Майдану: жертви винні у тому, що їхні кати не покарані

У розділі під назвою "Незалежна Україна між двома Вікторами (2004-2014 рр.)" Кузьо аналізує причини і наслідки Помаранчевої революції. Зокрема, він підкреслює роль середнього класу, який, на його думку, з'явився в цей період в Україні. Аналіз також включає такі наслідки революції 2004/2005 років, як зміна політичної системи, соціальне розчарування і руйнування мрії.

У цьому контексті Кузьо описує швидку зміну соціальних настроїв і установок. Він також дуже чесний в описах протиріч і скандалів, які відбулися в "помаранчевому таборі" і стали причиною приходу Януковича до влади в 2010-му році.

Аналізуючи якість уряду Януковича, Кузьо простежує шлях, який привів Україну до Євромайдану, і свідчить про те, що недолік управлінських навичок Януковича в поєднанні зі зміцненням олігархічної системи і дуже слабкою державою стали причиною масових протестів в Києві.

Кузьо також приділяє велику увагу розвитку партійної системи України. Вона починається з краху Комуністичної партії України і закінчується формуванням сьогоднішнього неоднорідного політичного ландшафту. Ця частина книги особливо цікава. Кузьо аналізує різні типи партій і рухів – включаючи екстремістських націоналістів і крайніх правих, центристів і лівих.

Деяким сторонам приділяється особлива увага, таким як Партія регіонів, її Кузьо розглядає в якості партії влади. Що ще більш важливо, Кузьо задає питання: чи є ці угруповання реальними партіями або, може бути, це лише політичні проекти?

Аналіз націоналізму і різного роду прояви ідентичності в сучасній Україні є важливою частиною книги. Це дозволяє читачеві зрозуміти, як процеси, що почалися в Радянській Україні, вплинули на розвиток сучасних етнічних і пов'язаних з ідентичністю конфліктів всередині українського суспільства.

Читайте також: Почему ничего кроме стыда перед погибшими на Майдане я не испытываю

Намагаючись це пояснити, автор зачіпає мовне питання, а потім описує різні неефективні спроби трансформації, а також відродження російських і радянських націоналістичних течій. Він також описує розвиток і причини виникнення сепаратизму, особливо на сході та півдні країни.

Не дивно, що Крим розглядається як окремий випадок. В результаті книга дозволяє нам зрозуміти, що поділ України на Схід і Захід є штучним спрощенням. Реальність насправді багатогранніша і складніша. Кузьо каже про це в своїй роботі, не побоюючись торкатися таких делікатних питань, як антисемітизм і ксенофобія.

Велика політика, великі гроші

В останніх розділах книги основна увага приділяється найважливішим напрямам державної діяльності – економічній та енергетичній політиці, верховенству закону, обороні і зовнішній політиці. Крім того, проводиться дослідження проблеми корупції та олігархізації. Разом вони значно вплинули на розвиток країни в останні десятиліття.

В цілому, в книзі Кузьо Україна зображена як величезна олігархічна система, яка складається не тільки з олігархів, а й з різних кланів і груп інтересів. Всі вони борються за вплив. Їх стиль відносин "покровитель – клієнт" сходить до радянських часів і вигравіруваний в політичній культурі країни. Показуючи це, Кузьо називає сьогоднішню хвору олігархічну систему появою Homo Sovieticus. Він класифікує олігархів як олігархів при владі, олігархів-дисидентів, олігархів-лібералів і олігархів-патріотів. Таке аналітична вправа могло б здаватися досить кумедним, якби не говорило про сумну правду.

Читайте також: Богомолець: Ми не маємо права зупинятися, допоки не збудуємо таку Україну, про яку мріяли ті, кого вже чотири роки немає поряд з нами

Нарешті, Кузьо показує зв'язки між олігархічними кланами, організованою злочинністю, політичною корупцією і газовим лобіюванням. Він пише про те, як норми і звичаї тюремної культури і кримінального світу були перенесені в політичну культуру України. Показовим прикладом цього явища є "сім'я" Януковича – популярна назва донецького клану, який, за загальним визнанням, був основою державної системи України в роки до Євромайдану.

Історія – не доля

"Історія – не доля"  це назва епілога книги.  Книга була опублікована більше двох років тому, і ці два роки були дуже бурхливими в Україні. За цей період українські політики підірвали довіру і очікування суспільства, відбулося багато непередбачуваних подій. Проте, робота Кузьо сьогодні не втратила актуальності. Навпаки, основною перевагою книги є те, що вона відповідає на питання "чому", а не "як".

Ця книга надає цінну інформацію як для експертів, так і для недосвідченого читача. В цілому, робота лаконічна, цікава і не є академічно монотонною. Ці якості – дуже велике надбання, на сучасному друкарському ринку небагато робіт такого рівня.

Оригінал на New Eastern Europe

Переклад – Андрій Сабадир, спеціально для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини