MENU

П’ять надкорисних продуктів українського походження

2026 0

Мій день починається о 4:30−5 ранку з того, що я випиваю склянку теплої води з лимоном. Це допомагає нормалізувати рівень лужної фосфатази і запустити обмінні процеси в організмі.

Потім – стакан трав’яного соку або зелений смузі, в який я обов’язково додаю суперфуди. Останнім часом – переважно локальні, українські, адже мені хочеться показати, що правильне і функціональне харчування – це нескладно, і не обов’язково купувати за кордоном купу незрозумілих і дорогих інгредієнтів. 

Для мене важлива функціональність харчування, коли організм отримує не тільки необхідну кількість якісних жирів, білків і вуглеводів, але і максимум вітамінів і мінералів. Я вірю, що продукти повинні оздоровлювати і давати енергію. Цим і займаються суперфуди (superfood – супер-їжа). Знайомтеся і дивуйтеся, як багато всього культивується в Україні.

№ 1. Хлорела. Де росте: Одеська область.

Хлорела – це одноклітинна прісноводна зелена мікроводорость, що володіє найпотужнішими очисними й антиоксидантними властивостями. Дуже давно вона вважається продуктом державного значення в багатьох азіатських країнах, а зараз у тренді і в Європі. Першими хлорелу як продукт опанували японці: з 1960-х років вони ведуть вирощування хлорели в промислових масштабах. Японія споживає понад 10 тис. тонн хлорели на рік.

Читайте також: Правильное питание: альтернатива кофе и что исключить из рациона

У чому цінність? Цю водорість називають їжею вищої якості за те, що до її складу входить безпрецедентна кількість амінокислот, вітамінів і мікроелементів.

 – сприяє швидкому виведенню з організму молочної і сечової кислот, що утворюються при високих і тривалих навантаженнях

 – покращує засвоєння поживних речовин (у тому числі білків) з рослинних продуктів

 – сприяє підвищенню витривалості

 – прискорює регенерацію тканин

Як приймати? Продається у вигляді напою з клітин живої мікроводорості хлорела й артезіанської води. Можна приймати вранці і ввечері як самостійний напій або ж використовувати як основу для смузі.

№ 2. Спіруліна. Де росте: Запорізька область.

Ця одноклітинна бактерія (іноді можна прочитати, що це мікроводорость, але остання думка вчених – бактерія), що відноситься до роду ціанобактерій, на 60−70% складається з білка, містить багато вітамінів, антиоксидантів, поліненасичених жирних кислот, амінокислот і мінералів. Наприклад, у 20 г свіжої спіруліни стільки ж засвоюваного бета-каротину, скільки в 1 кг моркви.

На конгресі ООН у 1974 році вона була визнана найкращою їжею для майбутнього людства. ВООЗ вважає спіруліну однією з найкорисніших рослин на землі, вона може бути використана при лікуванні 70% відомих захворювань. При цьому спіруліна не є ані лікарським засобом, ані біологічно активною добавкою.

У чому цінність? Вона є абсолютним чемпіоном серед натуральних продуктів за вмістом і складом амінокислот, вітамінів, макро- і мікроелементів. Містить:

 – всі 8 незамінних амінокислот, які не можуть самостійно синтезуватися в організмі;

 – мінеральні речовини, в тому числі легкозасвоюване залізо і магній – противірусний, протипухлинний, протисклеротичний елемент;

 – кальцій і фосфор у легкозасвоюваній формі;

 – калій, який регулює клітинний обмін.

 – мікроелементи, в тому числі селен і германій (потужні антиоксиданти), цинк і хром (сприяє кращому функціонуванню підшлункової залози), мідь (бере участь у засвоєнні та переробці організмом заліза).

Спіруліну також цінують за детоксуючі й антиоксидантні властивості, які гальмують процеси старіння в організмі. Хлорофіл у її складі олужнює, зменшує запальні процеси, має антиракові властивості. Вживання спіруліни рекомендується вагітним і годуючим матерям для нормального протікання вагітності та післяпологового періоду, посилення лактації.

Як приймати? Зручно додавати в усі страви і напої, і навіть просто пити з водою – заморожена спіруліна має приємний аромат, на відміну від спіруліни в порошку. Тому якщо ви досі куштували спіруліну в порошку і вона відлякувала своїм запахом, то спробуйте заморожену, українську: вона не має запаху, присмаку і максимально корисна.

№ 3. Розторопша. Де росте: Найбільш поширена в південних областях (Херсонській, Миколаївській, Одеській) і в Карпатському регіоні.

Розторопша має і харчову цінність, тому її можна використовувати як овочеву рослину: в Італії страви з розторопші так само популярні, як і з артишоків, а на бульйоні з розторопші готують дуже смачний різотто. У їжу йде молоде листя і особливо живці, їх їдять з оцтом або маслом. Вживають у їжу і цвітоніжку – так само, як артишок.

У чому цінність? Плоди розторопші мають унікальний склад: містять 25−32% масла, 15−17% протеїну, 26% клітковини, водорозчинні та жиророзчинні вітаміни, моно- і дисахариди, мікроелементи, харчові волокна і ферменти. Головна цінність – фітонутрієнт силимарин, який захищає клітини печінки від ушкодження вільними радикалами і запобігає фіброзу (заміщення клітин печінки сполучною тканиною). Він стимулює утворення жовчі та прискорює її виведення, нормалізуючи процеси травлення і обмін речовин. Виводить токсини, знімає запалення, допомагає вилікувати гепатит В, ожиріння і навіть цироз печінки (якщо йдеться не про важку форму).

Як приймати?

 – масло (холодного віджиму). Містить поліненасичені жирні кислоти, макро- і мікроелементи, вітаміни. Це загальнозміцнюючий засіб, додаткове джерело поліненасичених жирних кислот (лінолевої та ліноленової) і вітаміну Е. Лікувальна доза – 3 чайні ложки масла на день. Для профілактики можна постійно додавати в їжу;

 – насіння. Готується відвар: 1 ч.л. насіння на чашку гарячої води. Застосовується для очищення організму (краще, ніж активоване вугілля й ентеросгель при харчових і алкогольних отруєннях). Відвар з розторопші слід приймати натщесерце по 50 мл кожні 2−3 години до повного очищення організму;

 – порошок (шрот). Приймати тричі на день по одній маленькій ложці, обов’язково запиваючи водою, або додавати до смузі. Активізує перистальтику кишечника, допомагає при дисбактеріозі, має здатність знижувати рівень цукру в крові, очищає кров. У насінні багато вітамінів групи В, необхідних для регулювання жирового обміну, живлення серцевого м’яза, для нервової системи, шкіри, зору.

№ 4. Насіння льону. Де росте: вся Україна.

Льняне насіння – найбагатше джерело лігнанів, з'єднань, здатних захищати організм від деяких видів онкологічних захворювань, зокрема, раку молочної або передміхурової залози, а також ендометріозу і мастопатії. Лігнани, також відомі як фітогормони, за структурою схожі на жіночі гормони – естрогени. Вони захищають організм від захворювань серця, опорно-рухового апарату, онкологічних захворювань, жіночих хвороб. Льняне насіння містить приблизно в сім разів більше лігнанів, ніж насіння кунжуту.

У чому цінність? У насінні містяться вітаміни: F – бере активну участь у жировому й обміні холестерину (цей вітамін не синтезується в організмі), А і Е – "вітаміни молодості", чинять благотворний вплив на шкіру.

Також насіння містить у своєму складі клітковину – вона добре впливає на травний тракт людини і прискорює виведення з організму канцерогенів. Будучи сорбентом, клітковина підвищує в’язкість вмісту кишечника, сприяючи спорожненню. Суперфуд також багатий омега-3-жирними кислотами, які запобігають цукровому діабету, серцево-судинним захворюванням, астмі та слабоумству.

Читайте також: Маркетинговые лозунги против здравого смысла, или Обратный эффект "детокс-систем"

Як приймати? Льон чудово поєднується з різними кашами, мюслі, гранолою. Попередньо замочивши, його можна додавати до смузі. Також можна додавати в печиво, кекси, хліб та іншу випічку, а також в салати, супи, овочеві соте й інші страви.

№ 5. Льняна олія. Де росте: вся Україна. 

Це найкраще джерело рослинних омега-3 жирних кислот і альфа-ліноленової кислоти.

У чому цінність? В оливковій олії немає деяких незамінних для організму жирних кислот, але вони містяться у льняній олії. З усіх складових рослинних олій найбільш важливі саме омега-3 жирні кислоти, адже вони не синтезуються в організмі, а за їх нестачі виникають різні біохімічні і фізіологічні порушення. Основна перевага льняної олії полягає в тому, що за кількістю омега-3 перевершує всі відомі рослинні масла: частка омега-3 у льняній олії – 49%. У наукових дослідженнях доведено, що льняна олія зміцнює імунітет і навіть запобігає розвитку ракових пухлин, оскільки має ідеальне співвідношення омега-3 і омега-6 (6: 1). У нинішньому ж традиційному раціоні українців переважають саме омега-6 жирні кислоти, які, на думку фахівців, при неправильному співвідношенні з омега-3 можуть спровокувати розвиток раку. У льняній олії це співвідношення – найкраще. 

Як приймати? Вранці по 1 столовій ложці натщесерце – тільки якщо немає каменів у жовчному. І всім без винятку можна додавати в каші та салати.

Льняна олія швидко окислюється після відкриття, тому рекомендую купувати в темному склі і маленьку пляшечку. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Мирослава УЛЬЯНІНА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини